Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

VIII LO wyprowadzi się z budynku przy Głogowskiej! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
VIII LO wyprowadzi się z budynku przy Głogowskiej!
01-06-2012 05:31   Janusz Ludwiczak
We wrześniu przyszłego roku uczniowie "Ósemki" rozpoczną zajęcia w nowym budynku. Po 56 latach VIII LO przeniesie się na ulicę Cegielskiego.

Za rok VIII Liceum Ogólnokształcące wyprowadzi się z budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym działo nieprzerwanie od 1956 roku. "Ósemka" przeniesie się na ulicę Cegielskiego, gdzie obecnie mieści się Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego.

VIII LO musi opuścić obiekt naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej, gdyż należy on do Kurii. W 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące.

Do dnia dzisiejszego nie doszło do podpisania umowy pomiędzy miastem Poznań, a kurią. Miasto nie zgadza się na warunki finansowe zaproponowane przez kościół. Archidiecezja żąda od miasta 600 tys. zł rocznego czynszu i 6,5 mln zł za korzystanie z pomieszczeń przy Głogowskiej 92 przez okres czterech lat (2007-2011). W styczniu w Sądzie Okręgowym ruszył proces, w którym kuria domaga się od miasta 6,5 milionów złotych za bezumowne korzystanie z budynku, w którym mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące. Pełnomocnik kurii odrzucił wniosek o mediację dotyczącą ugodowego zakończenia sprawy, którą wniósł pełnomocnik miasta. Tak więc Miasto i Kuria spotkają się za pewne jeszcze w sądzie nie raz.

"Ósemka" miała początkowo przenieść się do nowej siedziby, która miała powstać przy ulicy Hetmańskiej, w pobliżu planowanego centrum handlowo-usługowego "Metropolis". Jednak zabrakło pieniędzy na budowę nowego budynku szkoły.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Poznania radna Lidia Dudziak zaproponowała, by VIII LO zostało przeniesione na ul. Cegielskiego, gdzie znajduje się obecnie szkoła mistrzostwa sportowego. Ta ma z kolei zostać przeniesiona na os. Tysiąclecia.

Władze miasta Poznania zadecydowały, że 1 września 2013 roku uczniowie VIII LO rozpoczną zajęcia nie na Głogowskiej lecz na Cegielskiego.

A czy wiadomo co będzie w dotychczasowym budynku "Ósemki"? Najprawdopodobniej przeniesie się tam katolickie gimnazjum prowadzone przez Archidiecezję, które obecnie wynajmuje od miasta budynek przy ul. Kanclerskiej na Grunwaldzie.

Budynki przy ul. Głogowskiej zostały wybudowane dla celów szkolnictwa i jeśli dojdzie do wyprowadzki VIII LO na pewno będą tam funkcjonować szkoły. Choć trudno dziś podać więcej szczegółów, jedno jest pewne: dzieła ks. Czesława Piotrowskiego nie można zaprzepaścić. To on w 1920 roku był inicjatorem powstania w tym miejscu szkoły przygotowawczej, potem gimnazjum. Zrobimy wszystko, żeby tę tradycję kontynuować - wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.


R E K L A M A

Komentarze (5)

29-12-2012 18:35:26
szkoła
Jeśli sprawy szkoły są wykładnią Twej wiary , to na nic ta Twoja wiara. Czyli co ma "piernik do wiatraka"?
01-06-2012 12:37:28
Negatyw
"IDŹCIE Z BOGIEM!" Jak najbardziej pasujący komentarz "katolickiej Polski"...
31-05-2012 19:16:40
Poznaniak
No tak Grobelny sie wyuczył w LO VIII i ma w duzym poważaniu walka o innych. Zapomniał wół jak cielakiem był heheh
31-05-2012 18:42:35
Tomek
Pychą nie grzeszą. Brak słów. Taka szkoła z tradycjami. Gdzie jest ich miłosierdzie i przestrzeganie tego co Jezus głosił? Zakłamani hipokryci w sutannach. Moja noga już nigdy w kościele KATOLickim nie postanie!!!
31-05-2012 17:33:21
Wera
Nie rozumiem jak można być do tego stopnia chciwym i jeszcze mieć czelność pouczać innych.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: