Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Otwarto nowy dworzec! Prezydent Komorowski:"Na Kaponierze można wsiąść w 8-mkę i pojechać na Łazarz" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Otwarto nowy dworzec! Prezydent Komorowski:"Na Kaponierze można wsiąść w 8-mkę i pojechać na Łazarz"
30-05-2012 00:36   Janusz Ludwiczak
Po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył we wtorek nowy dworzec kolejowy. W trakcie uroczystości Prezydent Komorowski stwierdził, że Poznań jest miastem jego dzieciństwa. Wielokrotnie bywał na Łazarzu, gdzie przy ul. Małeckiego mieszkali jego dziadkowie.

Uroczystość otwarcia nowego dworca kolejowego Poznań Główny rozpoczęła się od występu zespołu AudioFeels i wystąpień gospodarzy - Marii Wasiak, wiceprezes spółki PKP oraz Sándora Demjána, założyciela i właściciela firmy TriGranit Development Corporation, która była inwestorem obiektu. Następnie przemówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

To ważny dzień dla Poznania i Polskich Kolei Państwowych. Cieszę się, że również mogę uczestniczyć w otwarciu nowego, pięknego budynku dworca głównego. Mam świadomość, że to jest takie swoiste centrum komunikacyjne, zintegrowane, gdzie jest miejsce na Polskie Koleje Państwowe, dla PKS-u i będzie połączenie z systemem tramwajowym. Nie będzie pewnie portu morskiego, ale można stąd do Szczecina, Gdyni i Gdańska wyruszyć - mówił w trakcie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent RP Bronisław Komorowski wspominał również, że bywał na Łazarzu.

To ten sam dworzec, a przynajmniej okolice, które od dzieciństwa mi towarzyszyły przy każdej okazji przyjazdu i wyjazdu z Poznania. Jestem pewien, że prawie wszystko się tu zmieniło. Nie zmieniło się jedno. Można pójść na Kaponierę, wsiąść w "piątkę", a na pewno w "ósemkę" i pojechać na Łazarz, wysiąść przy Parku Wilsona. Nie wiadomo dlaczego park ten był kiedyś nazywany inaczej, ale jest już z powrotem Parkiem Wilsona. Wysiadając skręcam w Strusia, potem w prawo w Małeckiego i już będę w krainie mojego dzieciństwa - wspominał Prezydent Bronisław Komorowski.

Nowy dworzec poświęcił Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisław Gądecki. Tym razem nie było przecięcia wstęgi. Zamiast tego goście usłyszeli komunikat dźwiękowy przez megafony:

"Uwaga podróżni! Poznań jest gotowy do przyjęcia pierwszych pasażerów w nowym budynku dworcowym. Podróżnym i gościom przypomina się o historycznych wizytach na dworcu Poznań Główny - wielkiego patrioty Ignacego Paderewskiego i znanego podróżnika Kazimierza Nowaka. Uwaga podróżni! 29 maja 2012 roku w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego zaczyna się nowa historia dworca kolejowego. Uwaga! Uwaga! Nowy dworzec Poznań Główny zbudowany bez opóźnień uważa się za otwarty!"

Nie obyło się bez incydentów. W momencie, kiedy przemawiał Prezydent Komorowski uroczystość próbowali zakłócić anarchiści, którzy rozwinęli transparent z hasłem: "Dworzec spoko, ale co z naszymi emeryturami?". Usunęli ich pracownicy Biura Ochrony Rządu, jednak demonstrujący rozrzucili w stronę gości ulotki "Chleba zamiast igrzysk" o planowanej demonstracji, która ma odbyć się 10 czerwca.

Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma trzy poziomy i powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostało 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna jest też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety (również dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem. Dworzec zaopatrzony został w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało – granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim. Na nowym dworcu postawiono też bankomaty, a wkrótce stanie też wpłatomat.

W nowym dworcu powstały również kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale handlowo-usługowe. Podróżni będą mogli skorzystać również z Punktu Informacji Kolejowej, który będzie połączony z Centrum Informacji Miejskiej. Przy budowie dworca pracowało ponad 600 osób.

To jednak nie koniec inwestycji w tym miejscu. TriGranit rozpoczął budowę nowego dworca autobusowego PKS, a do końca przyszłego roku powstanie centrum handlowo-rozrywkowe Poznań City Center, które będzie częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Ponadto powstanie też wielopoziomowy parking na 1500 aut i nowy układ komunikacyjno-drogowy.

Nowy dworzec ma pełnić trochę inne funkcje od starego. Tutaj ma być sprawna obsługa pasażerów. Jak ktoś będzie miał więcej czasu to będzie miał do dyspozycji kilkaset metrów kwadratowych dworca PKP i PKS połączonego z galerią handlową. Za kilka miesięcy powstanie tutaj małe miasteczko, które będzie nazywać się Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Po 130 latach oddaliśmy nowy dworzec kolejowy, który budowało ponad 600 pracowników. Wczesną jesienią planujemy rozpocząć przebudowę układu komunikacyjnego i budowę dróg dojazdowych i wewnętrznych na terenie Wolnych Torów - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranitu.

Do końca roku działać mają oba dworce - stary i nowy obiekt otwarty we wtorek. A co stanie się po 2013 roku ze starym dworcem Poznań Główny?

Stary dworzec będzie funkcjonował do końca roku. Mamy plany, by stary dworzec wykorzystać architektonicznie. Pracujemy nad tym. W najbliższym czasie okaże się, jaki będzie los tego budynku. Jest to ładnie wyglądający obiekt. Będzie gruntownie wyremontowany. Budynek starego dworca ma szlachetną cegłę pod istniejącą elewacją, chcemy ją odkryć i pokryć szkłem. Planujemy stworzyć tutaj hotel lub może inne funkcje. Na pewno nie będą funkcjonować dwa główne dworce kolejowe. Stary dworzec będzie funkcjonować do końca roku. Pozostałe perony na pewno doczekają się remontu, ale nie da się wszystkiego robić jednocześnie. W następnych miesiącach będzie powstawał nowy dworzec autobusowy PKS - tłumaczy Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP.


Komentarze (6)

31-05-2012 11:20:30
Rysiu
Komo jest spoko.
30-05-2012 20:49:25
jan
Po choinke on tu przyjechal zlodziejjjjj Taki sam jak Grobelny
30-05-2012 11:56:35
ksia
P0ZNAŃ POTRAFI-BRAWO!!!
30-05-2012 10:42:04
Dmowskiego 5/7
No proszę Bronek mieszkał na Łazarzu. Wiadomość na plus. Najpierw muzyk Tytus z Acid Drinkers a teraz polityk ;-)
30-05-2012 10:00:23
xxx
W czasach dzieciństwa Pana Prezydenta ósemka jeździła na trasie: Ogrody-Osiedle Warszawskie
30-05-2012 08:08:34
poiluyt
Wydaje mi się (pewności nie mam) że ósemka z Kaponiery na Górczyn jeździ dopiero od 20 lat. Od "zawsze" jeździ piątka
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: