Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

29 maja zostanie otwarty nowy dworzec kolejowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
29 maja zostanie otwarty nowy dworzec kolejowy
19-05-2012 13:03   Janusz Ludwiczak
Dokładnie za dziesięć dni otwarty zostanie nowy dworzec kolejowy "POZNAÑ GŁŌWNY". Jego budowa trwała w rekordowym czasie. Obiekt udało się wznieść w zaledwie 10 miesięcy. Uroczystego otwarcia dworca dokona Prezydent RP Bronisław Komorowski, a później pierwsi pasażerowie, którzy wjadą na dworzec otrzymają upominki. Zagra im Kolejowa Orkiestra Dęta.

Nowy dworzec otrzymał już pozwolenie na użytkowanie od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W piątek obiekt ten na własne oczy zobaczył Premier Donald Tusk.

Bardzo się cieszymy, że otrzymanie zgody na użytkowanie dworca zbiegło się w czasie z wizytą na dworcu Premiera Donalda Tuska. Premier oraz Minister Transportu Sławomir Nowak na własne oczy mogli wreszcie zobaczyć obiekt, który już za niespełna dwa tygodnie przyjmie pierwszych pasażerów, kibiców Euro 2012. Dla firmy TriGranit, zbudowanie dworca w ciągu zaledwie 10 miesięcy to potwierdzenie profesjonalizmu i doświadczenia zdobywanego od kilkunastu lat w wielu krajach, głównie Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranit.

Nowy dworzec powstał faktycznie w rekordowym czasie. Jego budowa rozpoczęła się latem 2011 roku. Po 10 miesiącach we wtorek, 29 maja nowy dworzec zostanie uroczyście otwarty przez samego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. O godz. 16:00 pierwsi pasażerowie będą mogli wjechać na nowy obiekt. Przygotowano dla nich okolicznościowe upominki. Zagra też Kolejowa Orkiestra Dęta.

We wtorek, 29 maja o godz. 16:00 nowy dworzec Poznań Główny zostanie udostępniony pasażerom i gościom. Na pierwszych gości będą czekać upominki-niespodzianki, oglądaniu dworca będzie towarzyszyć poznańska, Kolejarska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta PKP. Wcześnie zaplanowano oficjalne otwarcie dworca z udziałem lokalnych władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów, przedstawicieli władz PKP i TriGranit, firm i instytucji zaangażowanych w realizację tego projektu. Na tę uroczystość zaproszony został Prezydent Bronisław Komorowski. Czekamy na decyzje, czy przyjmie zaproszenie. Liczymy bardzo na jego obecność, tego dnia Pan Prezydent ma wręczać w Poznaniu na MTP Nagrody Gospodarcze - tłumaczy Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit-u.

Zanim to nastąpi prowadzone są ostatnie prace kosmetyczne, meblowane są kasy biletowe oraz urządzany jest m.in. Punkt Informacji Kolejowej połączony z Centrum Informacji Miejskiej. Również prywatni najemcy przygotowują się do obsługi gości, którzy przyjadą do Poznania na Euro 2012. W pierwszych dniach czerwca mają być dostępne kafejki i salonik prasowy.

Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostanie 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna będzie też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety (również dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem. Dworzec zaopatrzony będzie również w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało – granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim. Na nowym dworcu przewidziane jest także zamontowanie 3 bankomatów oraz jednego wpłatomatu.

To jednak nie koniec inwestycji w tym miejscu. TriGranit rozpoczął budowę nowego dworca autobusowego PKS, a do końca przyszłego roku powstanie centrum handlowo-rozrywkowe Poznań City Center, które będzie częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Ponadto powstanie też wielopoziomowy parking na 1500 aut i nowy układ komunikacyjno-drogowy.

Dworzec już mamy, daliśmy radę mimo tego, że w Poznaniu wszyscy stawiali na nas i na tej inwestycji kreskę, dziś mamy powody do dumy. Teraz kolejny wyścig z czasem; do końca 2013 roku trzeba zbudować nowy dworzec PKS, parking wielopoziomowy, nowe drogi prowadzące na teren Wolnych Torów, centrum handlowo-rozrywkowe Poznań City Center. Budowa nowego dworca PKS jest mocno zaawansowana, do końca września, a więc jeszcze przed zimą bryła nowego terminala autobusowego, identycznie wyglądająca jak Poznań Główny powinna być ukończona. Bez dobrej współpracy z miastem i PKP nie uda się w terminie zbudować nowego układu komunikacyjno drogowego w terminie. Prace muszą rozpocząć się we wrześniu, aby jesienią przyszłego roku można było bez problemów wjechać na Wolne Tory, dostać się do nowego dworca PKS i galerii Poznań City Center. Pierwszy etap tych prac obejmuje budowę nowego skrzyżowania u zbiegu ulic Towarowej, Matyi i Przemysłowej, budowę nowego przystanku tramwajowego i przejścia podziemnego na wysokości Delty. Drugi etap to budowa wewnętrznych dróg dojazdowych już na terenie Wolnych Torów, podjazd pod stanowiska autobusowe oraz przedłużenie ulicy Jakuba Wujka, aby z Wildy można było bezpośrednio dostać się do Poznań City Center - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit-u.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: