Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ulica Stablewskiego powinna zmienić nazwę na Arcybiskupa Stablewskiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ulica Stablewskiego powinna zmienić nazwę na Arcybiskupa Stablewskiego?
13-05-2012 02:14   Janusz Ludwiczak
Na niektórych przedwojennych mapach nazwa ulicy Stablewskiego podawana jest z tytułem "abpa". Hitlerowcy znieśli nazwę "Stablewskiego", pozostawiając po prostu Floriana (Florianstr.). Po 1989 r. powrócono do pierwotnego patrona, niestety zapominając o konieczoności uwzględnienia w nazwie ulicy godności arcybiskupiej Floriana Stablewskiego - pisze na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl) nasza Internautka.

Nazwa tej ulicy została nadana w okresie II Rzeczypospolitej, by oddać hołd i szacunek ARCYBISKUPOWI Florianowi Stablewskiemu, bohaterowi walki o polskość i prawa kościoła oraz ludzi wierzących w okresie Kulturkampfu, znakomitemu działaczowi politycznemu i społecznemu, a nade wszystko wybitnemu pasterzowi. Na niektórych przedwojennych mapach nazwa ulicy podawana jest z tytułem "abpa". Hitlerowcy znieśli nazwę "Stablewskiego", pozostawiając po prostu Floriana (Florianstr.). Po II wojnie św. - jak wiadomo - komuniści znieśli tę nazwę i nadali ulicy inny patronat. Po 1989 r. powrócono do pierwotnego patrona, niestety zapominając o konieczoności uwzględnienia w nazwie ulicy godności arcybiskupiej Floriana Stablewskiego - pisze na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl) nasza Internautka, Katarzyna Nowak.

Jest to wielki błąd, bowiem ulica otrzymała przed wojną nazwę ARCYBISKUPA Floriana Stablewskiego, właśnie ze względu na dokonania arcybiskupa, zaś kościół Matki Boskiej Bolesnej jest jedną z pamiątek jego arcybiskupiego pontyfikatu. Uważam, że dla prawdy historycznej i pamięci o abp. Florianie Stablewskim powinno się uzupełnić nazwę ulicy o tytuł "ARCYBISKUPA". Inne ulice w Poznaniu upamiętniają wybitnych duchownych. Posiadają w nazwie ich tytuł, np. PRYMASA Augusta Hlonda, PRYMASA Stefana Wyszyńskiego, ABP. Antoniego Baraniaka, ABP. Walentego Dymka - uważa p. Katarzyna Nowak.

Okazuje się, że nadaniem nazwy ulicy lub zmianą jej nazwy zajmuje się Komisja Opiniodawcza ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu, która działa przy Geopozie. Organ ten przyjmuje zarówno od osób fizycznych jak również organizacji i instytucji wnioski zawierające propozycję nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych. Taki wniosek trzeba uzasadnić.

Dokumenty należy składać do Przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań) lub do Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ (ul. Gronowa 20, 61-655 Poznań, Sala Obsługi Klienta, tel. 61 8 271 500).

W przypadku pozytywnej opinii do wniosku przygotowany jest następnie projekt uchwały zgodnie z obowiązującą procedurą, który następnie przekazywany jest Prezydentowi Miasta Poznania jako organowi właściwemu do przedkładania projektów uchwał Radzie Miasta Poznania. Realizacja wniosku następuje wyłącznie w formie uchwały Rady Miasta Poznania.


Komentarze (10)

14-06-2015 09:41:34
tama
A co mnie obchodzi ,ze jakis tam Stablewski był ARCYBISKUPEM !! Czy "arcybiskup" to jakiś stopień naukowy ?? To tytułowanie to tez jakaś przypadłość z czasów komuny . Dla mnie "Kowalski " zawsze bedzie KOWALSKIM choćby nie wiem jakie miał tytuły
21-05-2012 19:36:21
bartas
a może niech zmienią na Posła Biedronia?? nie mają co wymyślać już....
17-05-2012 15:27:24
wkurzony
morlock-na łazarzu od trzech pokoleń!-a TY?
15-05-2012 17:25:27
morlock
@wkurzony- jest na świecie taki stan,herbaciany, więc korzystając z gotowca pytam: gdzieś ty się Ulung?
15-05-2012 16:00:35
wkurzony
przed "ABP"powinno być jeszcze"jego wielebność",a dalej wszystkie JEGO zasługi dla ulicy,dzielnicy,miasta i kraju.Amen.
13-05-2012 15:40:37
marko
jest w poznaniu taki przepis, że jeśli rada miasta zmienia nazwę ulicy, to wymiana odwodów jest nieodpłatna. Pozostaje zatem tylko koszt i czas na zmiane innych dokumentów. Choć w tym przypadku wydaje się, że problem byłbym mniejszy, bo nazwa nie zostałaby zmieniona, a jedynie uzupełniona o słowo "arcybiskupa". Nadal mieszkalibyśmy na Stablewskiego. Kiedyś była taka sprawa w Poznaniu, że zmieniono nazwę ulicy Jarosława Dąbrowskiego na Jana Henryka Dąbrowskiego (nie trzeba było zmieniać dokumentów, bo nadal była to ul. Dąbrowskiego, z tym że innego).
13-05-2012 15:22:57
K.
Lepiej zajmijcie się chodnikami na Łazarzu! Cała sprawa z tabliczką to wyrzucanie pieniędzy w błoto!
13-05-2012 13:14:40
as
jak pani K.Nowak zafunduje mieszkamcom ulicy zmiane wpisu w dokumentach to jestem za!
13-05-2012 10:04:19
paramido
Świetny pomysł! Wysłać wszystkich z tej ulicy do przemeldowania, bo niewątpliwie taka zmiana powinna być uwzględniona z dowodzie osobistym, prawie jazdy i każdym innym dokumencie. Następnie należy powiadomić o wymianie dokumentów i zmianie adresu nasze banki, urzędy itd. Wiecej takich pomysłów!!! A kawałek chodnika przy zejściu od Głogowskiej został źle ułożony po jakiejś awarii, a w trawie została wielka dziura. I tak pewnie już zostanie, bo radni osiedla tamtędy nie chodzą, albo zajmują się istotniejszymi sprawami (jak zdewastowany kilka lat temu nowy chodnik na Głogowskiej koło apteki św. Łazarza - gwarancja niedługo się skończy i będzie tak przez kolejne 20lat do następnego remontu.
13-05-2012 04:49:57
Hania
To jakies szukanie dziury w calym, doslownie. Kady chyba wie ze Florian Stablewski byl Arcybiskupem po co dodawac to na tabliczce z nazwa ulicy ? Mozna uwzglednic w folderach turstycznych ale zmiana tabliczek jest niepotrzebna. To jest wedlug mnie wymyslanie, znowu pojda w smieci zupelnie dobre tabliczki z nazwa ulicy i pojda pieniadze na nowe tabliczki. Po co na co ? Za duzo pieniadzy ma Poznan ? U nas tutaj sa ulice nazwane nazwiskami roznych waznych osobistosci i nikt nie dodaje tytulow przed nazwiskiem lub stanowisk czy funkcji jakie piastowali za zycia. Kto ma szacunek do postaci historycznych to bedzie go mial, kto nie ma nie bedzie go mial i tego nie zmieni dodanie slowa Arcybiskup. Dla informacji ulica ta zwala sie przez dziesiatki lat ulica Hibnera o ile dobrze pamietam. Co sie zmienia ekipa rzadzaca to zachodza zmiany, ja to rozumiem tylko nie rozumiem wyrzucania pieniadzy w bloto. Moj post nie ma intencji nikogo tutaj obrazac lub wszczynac ostrych dyskusji, jest to moja tylko opinia, z ktora mozna sie zgodzic lub nie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: