Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Równo za miesiąc Euro 2012. Czy inwestycje skończą na czas? - RAPORT z placów budowy {GALERIA ZDĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Równo za miesiąc Euro 2012. Czy inwestycje skończą na czas? - RAPORT z placów budowy {GALERIA ZDĘĆ}
10-05-2012 15:43   Janusz Ludwiczak
Gotowy jest już nowy dworzec i zakończyła się przebudowa Ronda Jeziorańskiego. Z kolei na ulicy Grunwaldzkiej trwają prace związane z powstaniem "zielonego" torowiska. Nie wiadomo czy na czas uda się przywrócić ruch kołowy i tramwajowy na ulicy Roosevelta. Równo za miesiąc, 10 czerwca w Poznaniu rozegrany zostanie pierwszy mecz w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Oto nasz kolejny raport z placów budowy i obszerna fotorelacja.

Za kilka dni nowy dworzec zostanie udostępniony podróżnym

Na ukończeniu jest budowa nowego dworca kolejowego. Obecnie prowadzone są odbiory techniczne.

Liczymy na to, że do końca tygodnia będą oficjalne opinie Sanepidu oraz straży pożarnej, co pozwoli na wystąpienie do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego o wydanie zgody na użytkowanie obiektu. Otwarcie dworca zaplanowano na przełomie maja i czerwca. W tej chwili trwają ostatnie prace wykończeniowe i kosmetyczne. PKP urządza swoje pomieszczenia, między innymi kasy biletowe i Punkt Informacji Kolejowej oraz Centrum Informacji Miejskiej - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranit.

Ukończono już budowę kładki prowadzącej z Mostu Dworcowego do hali nowego dworca PKP. Gotowe są wszystkie sanitariaty, przechowalnia bagażu, windy, schody czy drogi ewakuacyjne. Uszczelniono dach, zdjęto folie ochronne, na hali dworca montowane są ławeczki, trwa mycie posadzek, malowanie i tynkowanie ostatnich niewykończonych ścian. Prywatni najemcy przygotowują swoje lokale pod działalność komercyjną (prawie gotowa jest już kawiarnia Costa). Równolegle do prac związanych z oddaniem dworca PKP trwają zaawansowane prace przy budowie nowego terminala PKS oraz galerii handlowej. Widać, jak wzdłuż Mostu Dworcowego rośnie kolejna, bliźniacza część budynku, który, w tej części będzie wyglądał tak samo jak nowy dworzec PKP - dodaje Przemysław Terlecki.

Sporo emocji wzbudził wśród poznaniaków nowy szyld "POZNAÑ GŁŌWNY". Wielu osobom nie przypadły do gustu poziome kreski na literami "N" i "O".

To sprawa subiektywnej oceny, litery są odwzorowaniem istniejącego napisu na starym dworcu PKP, pod nowoczesną bryłę nowego dworca zmodyfikowano napis dodając poziome kreseczki nad N oraz O, takie poziome kreski są wykorzystane w wielu miejscach nowego dworca, stanowią spójny element komunikacji wizualnej, piktogramów, tablic informacyjnych. Ale do dnia otwarcia dworca niewykluczone, że na szyldzie pojawią się litery mniej artystyczne, zgodne z zasadami pisowni języka polskiego. Inwestor nie będzie się przy tym upierał, taka koncepcja wprowadzenia korekty jest obecnie rozważana - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit-u.


Lada chwila na Rondo Jeziorańskiego wrócą tramwaje

Na Rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego trwają ostateczne prace kosmetyczne. W połowie kwietnia przywrócony został ruch kołowy. Działa już też sygnalizacja świetlna. Nowością są światła zamontowane wewnątrz ronda. Rozwiązanie to ma sprawić, że na Rondzie Jeziorańskiego będzie bezpieczniej.


Na Grunwaldzkiej powstaje już zielone torowisko

Postęp prac widać również na ulicy Grunwaldzkiej. Pomiędzy Rondem Jeziorańskiego, a hotelem Sheraton jest już gotowe torowisko i nowa nawierzchnia. Obecnie montowana jest sieć trakcyjna. Pomiędzy ulicą Wojskową, a Matejki ekipy budowlane wykładają już ziemię, na której wkrótce wyrośnie trawa. Dzięki "zielonemu torowisku" mieszkańcy i pasażerowie nie odczują zbytniego hałasu jeżdżących tramwajów.


Na Bukowskiej zniknęły lewoskręty i powstały bus pasy

Dobiegła końca również przebudowa śródmiejskiego odcinka ulicy Bukowskiej. W ramach inwestycji wartej prawie 15,5 mln zł wyremontowane zostały chodniki, krawężniki, zatoki autobusowe i nawierzchnia. Na Bukowskiej pojawiło się już nowe oznakowanie poziome - wymalowano ciągłe linie. Zniknęły już lewoskręty i powstały buspasy.


Na Euro 2012 na Roosevelta wrócą tramwaje?

Na ulicy Roosevelta gdzie znajdowała się estakada powstał nowy mur oporowy. Drogowcy układają nowy chodnik i wylewają asfalt po zachodniej stronie ulicy. Układane jest też nowe torowisko tramwajowe i stawiane są słupy trakcyjne. Pod dużym znakiem zapytania pozostaje jednak zakończenie tej inwestycji przed Euro 2012.

Od początku prowadzenia inwestycji pn. "Przebudowa węzła komunikacyjnego rondo Kaponiera" informowaliśmy, że termin zakończenia robót budowlanych jest bardzo wyśrubowany. Mogę zapewnić, że wraz z wykonawcą dokładamy wszelkich starań, aby udostępnić ulicę do użytku komunikacji miejskiej przed EURO 2012 - powiedział Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.


PeSTka do Dworca Zachodniego dojedzie dopiero na początku 2013 roku

Na Euro 2012 na pewno nie zostanie przedłużona trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. Zakończenie tej inwestycji planowane jest do końca roku.

Aktualnie na placu budowy wbijane są kilkumetrowe pale pod przyszły tunel. Wiadomo też, że podczas Euro 2012 nie będą prowadzone żadne prace budowlane.


Komentarze (3)

11-05-2012 09:52:47
REDAKCJA
@Kamil: Przyznaję rację, estakada to była wcześniej. Pozdrawiam :-)
11-05-2012 00:36:42
Kamil
Estakada na Roosevelta? Mi to wygląda na mur oporowy a nie estakade, chyba redaktor tego nie zauważył.
10-05-2012 21:47:16
De.
Wnętrze dworca jakoś szału nie robi. Nie jedna galeria handlowa lepiej wygląda.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: