W spotkaniu uczestniczyli również Stanisław Tamm - Sekretarz Miasta i pozostali członkowie Zarządu Porozumienia Osiedli Samorządowych Miasta Poznania, w tym Maciej Maćkowiak z Rady Osiedla Św. Łazarz.
Przedstawiciele Porozumienia Osiedli wspólnie z Prezydentem Ryszardem Grobelnym i Sekretarzem Miasta, Stanisławem Tammem zastanawiali się nad zakresem współpracy rad osiedli z miejskimi jednostkami, m.in. ZDM i ZKZL.
"Niektóre konsultacje powinny się zmienić. Doskonałym przykładem są obwody gimnazjów. Przy wyborze dyrektorów szkół sam mam problem czy powinni opiniować rady z danego obwodu szkoły czy radni z terenu, gdzie jest najwięcej dzieci w danej szkole. [...]
Jednak działacze osiedlowi nie powinni podejmować decyzji dotyczących projektów drogowych bez konsultacji z projektantami" - mówił w trakcie spotkania prezydent Ryszard Grobelny.
Maria Lisiecka, sekretarz Zarządu Porozumienia Osiedli nie zgodziła się jednak z opinią prezydenta i jako przykład dała konsultacji społecznych w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
"Kontrowersje występują wokół koncepcji projektów zabudowy. Chcielibyśmy wiedzieć, czy w dzielnicy willowej powstaną wysokie bloki" - dodała Halina Owsianna, Przewodnicząca Porozumienia Osiedli Samorządowych Miasta Poznania.
Porozumienie Osiedli Samorządowych Miasta Poznania powstało na przełomie 2008 i 2009 roku kiedy trwały prace związane z reformą rad osiedli. Docelowo w organie tym będą zasiadać przedstawiciele wszystkich 42 rad osiedli. Póki co skupia 34 samorządy pomocnicze (nie przystąpiły do niego jeszcze Rady Osiedli: Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Kwiatowe, Sołacz, Winiary, Warszawskie-Pomet-Maltańskie i Żegrze).
Na początku porozumienie skupiało 22 rady osiedli, w tej chwili jest 34 z 42 samorządów pomocniczych. Mamy formułę otwartą, zapraszamy wszystkich chętnych. Będziemy działać w konkretnych tematach, czyli jak mamy się poruszać w naszych nowych statutach, co z nich wynika, jakie mamy faktyczne uprawnienia. Będziemy chcieli je egzekwować poprzez nawiązanie dobrej współpracy z urzędem miasta, żeby wszyscy potraktowali nas poważnie - mówi Halina Owsianna z Porozumienia Osiedli.
Mamy problem ze sprawami urbanistycznymi. Nie jesteśmy do końca informowani. Mamy później konfikty społeczne na tym tle. Niektóre rady mają problem z Zarządem Dróg Miejskich. Na każdym osiedlu wynikają inne problemy - uzupełnia Halina Owsianna, Przewodnicząca Rady Osiedla Stare Winogrady.
We wtorek 20 marca minie równo rok od wyborów do nowych rad osiedli, które powstały w wyniku reformy samorządów pomocniczych, wdrożonej w życie 1 stycznia 2011 roku. Z 69 rad osiedli powstały 42 jednostki, o znacznie szerszych kompetencjach i zwiększonym budżecie.
Za wcześnie jeszcze na ocenę jak rady osiedli funkcjonują w nowej sytuacji. Z jednej strony jest to rok od wyborów, ale nie jeszcze cały rok budżetowy. Rady mają nowe obowiązki dopiero trzy miesiące. Samorządów pomocniczych jest mniej, co powoduje, że są bardziej profesjonalne - twierdzi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.
Prezydent Grobelny uważa jednak, że jednostek pomocniczych powinno być w Poznaniu znacznie mniej. Rady osiedli powinny też decydować np. o nazewnictwie przystanków ZTM.
W Poznaniu powinno być od 10 do 18 rad dzielnic. Na razie trudno powiedzieć czy i kiedy do tego dojdziemy. Rady osiedli generalnie powinny opiniować projekty. Pewne obowiązki powinniśmy scedować na rady osiedli. Niedawno Rada Miasta podejmowała uchwałę o nazwie przystanków komunikacji publicznej. Dlaczego ja mam się zastanawiać jak na danej ulicy ma się nazywać przystanek. Powinna o tym decydować lokalna społeczność, a nie poziom ogólnomiejski. Powinniśmy takie obowiązki przekazać do rad osiedli na stałe - wskazuje prezydent Ryszard Grobelny.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Minister Sportu zadeklarował wsparcie od rządu na przebudowę Areny
(16-01-2025 08:30)
· "164" nie pojedzie Matejki. Od soboty spore zmiany w kursowaniu tramwajów
(15-01-2025 07:58)
· Przy SP69 powstaje Hala Sportów Walki
(14-01-2025 08:59)
· Wjechał w 7 zaparkowanych aut i uciekł z miejsca zdarzenia – sam zgłosił się na policję {►FILMY}
(14-01-2025 07:38)
· Będzie ślisko na drogach! – IMGW wydał ostrzeżenie 2 stopnia o marzących opadach i gołoledzi
(14-01-2025 06:56)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
Niezapominajka |
sty
17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
lut
do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: