Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada miasta chciałaby, by VIII LO pozostało przy Głogowskiej. Co na to kuria? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada miasta chciałaby, by VIII LO pozostało przy Głogowskiej. Co na to kuria?
29-02-2012 05:07   Janusz Ludwiczak
Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania podczas wtorkowej sesji przygotował projekt stanowiska dotyczący VIII LO, w którym samorząd zwraca się do kurii o wyrażenie zgody dokonania wymiany nieruchomości.

Czy Archidiecezja Poznańska dokona wymiany nieruchomości z Miastem Poznań w zamian za budynek przy ul. Głogowskiej 92, w którym mieści się siedziba VIII Liceum Ogólnokształcącego? Projekt stanowiska po konsultacjach z klubami PO, SLD, PiS i PRO oraz przeprowadzeniu rozmów na Ostrowie Tumskim przygotował Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania:

"VIII Liceum Ogólnokształcące jest jedną z najstarszych szkół ponadgimnazjalnych w Poznaniu. Renomę szkoły zbudowały pokolenia wychowawców, nauczycieli i wychowanków w liceum. Ważnym elementem budowania tożsamości szkoły była podstawa nauczycieli i uczniów szkoły w czasach stanu wojennego i tuż po nim. W tym trudnym czasie istotne było sąsiedztwo Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Pojawiają się konieczność poszukiwania nowej siedziby szkoły budzi emocji i wywołuje stan niepewności społeczności szkoły. Kontynuowanie tradycji szkoły w nowym miejscu to zadanie trudne i obarczone ryzykiem. Rada Miasta Poznania szanując prawo własności zwraca się do Metropolity Poznańskiego o wyrażenie zgody na dokonanie wymiany nieruchomości między Kurią Metropolitarną, a Miastem Poznań. Takie rozwiązanie pozwoliłoby VIII Liceum Ogólnokształcącemu na kontynuowanie misji edukacyjnej w miejscu tradycyjnie związanym z blisko stuletnią historią szkoły, a kurii metropolitarnej pełne zrekompensowanie wartości nieruchomości."

Najlepszym rozwiązaniem sporu, który toczy się wokół tego budynku jest wymiana nieruchomości - dodał Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Popieram to stanowisko. Pan prezydent proponował takie stanowisko kurii, że proponujemy wymianę gruntów, ale nie było takiej woli. Ale skoro prezydent nie potrafi tego wyegzekwować, to co my jesteśmy w stanie zrobić? - pytała radna Lidia Dudziak (PiS).

Jako radni zwracaliśmy uwagę na to, że w dyskusji za mały jest jeszcze głos Rady Miasta Poznania. Apel Rady Stołecznego Miasta Poznania do kurii o to, żeby podjąć rozmowy dotyczące spraw własnościowych i wymiany gruntów, aby starać się szukać porozumienia - mówił w trakcie sesji Mariusz Wiśniewski, radny PO.

Od samego początku opowiadałam się za pozostawieniem VIII LO w swojej siedzibie. Problem wynika z braków woli znalezienia skutecznego rozwiązania po stronie prezydenta Grobelnego. Mamy w Poznaniu kilka szkół katolickich, z których część jest publiczna. Kuria wynajmuje od miasta budynki. Jak się ostatnio okazało salezjanie za te powierzchnie nie płacą - przekonywała radna Katarzyna Kretkowska z SLD.

Projekt stanowiska poparło 27 radnych. Wstrzymał się jedynie radny Michał Grześ, nie głosowali natomiast radni Krzysztof Grzybowski i Szymon Szynkowski vel Sęk.


Komentarze (2)

27-03-2012 09:16:20
LO VIII-absolwent
Gmach stary, ale jeszcze nie zgrzybiały i Bogu za to dzięki. Na pewno lepiej by bylo, gdyby szkoła funkcjonowala w nowoczesnych pomieszczeniach, ale pod naporem wydarzeń i ad hoc trudno to zrobic. W takiej sytuacji najlepeij byloby aby szkoła pozostała tam gdzie jest. Obie strony sporu, czyli Kuria i m. Poznań zachowuja sie w spośób niegodny, o wielu posłach i radnych, ktorzy ukonczyli to LO, juz nie wspominając. Nasi "ludzie społecznego zaufania' działaja na poziomie ich kolegów z Polski, w wielu przypadkch uprawiajac "prywatne ogródki" i dbając o to aby byc wybranym a nie zajmuja się sprawami społecznymi i waznymi. Najdziwniejszym jest to, ze w Polsce ciągle funkcjonuja mity "ogromnych majątkow" przedwojennych, gdy w bardzo wielu przypadkach byly to przedsięwzięcia mocno zadłuzone i siadzące w kieszeniach banków, osób prywatnych i lichwiarskich Żydów. Mity, to jeszcze nie fakty, a Kuria mogłaby uderzyc sie w piersi i przyznać do zamachu na pieniądze społeczne. O tym do czego mógłby sie przyznać Grobelny, zarząd miasta i radni oraz posłowie, to juz leopiej nie mówić.
06-03-2012 10:00:54
Ewa
Chyba jak do tej pory, najlepszy pomysł, najlepsze rozwiązanie.Wilk syty i owca cała.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: