Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skrzyżowaniu Kasprzaka i Chociszewskiego powstanie sygnalizacja, jeśli znajdzie się pół mln zł - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skrzyżowaniu Kasprzaka i Chociszewskiego powstanie sygnalizacja, jeśli znajdzie się pół mln zł
18-02-2012 01:43   Janusz Ludwiczak
Nie ma miesiąca, w którym nie dochodziłoby do wypadków na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego. Rada Osiedla Święty Łazarz już pięć lat temu zwracała się do Zarządu Dróg Miejskich o możliwość zamontowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Owszem, jest ona przewidziana, ale dopiero w 2014 roku. Jej koszt szacowany jest na pół miliona złotych.

Skrzyżowanie ulic Kasprzaka i Chociszewskiego to w tej chwili jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań na Łazarzu. Ulica Kasprzaka ma pierwszeństwo przejazdu, a kierowcy jadący ulicą Chociszewskiego muszą się zatrzymać na skrzyżowaniu. Informują o tym również znaki STOP i wymalowane linie. Mimo to, w tym miejscu dochodzi do poważnych wypadków.

Tylko w ostatnim, który miał miejsce pod koniec grudnia zeszłego roku na skrzyżowaniu tym zderzyły się dwa samochody. Kierująca jednego z pojazdów wjechała w budynek mieszkalny. W wyniku wypadku ucierpiały trzy osoby - dwie podróżujące samochodami i przechodzień, w którego wjechało auto.

Już pięć lat temu Rada Osiedla Święty Łazarz zwracała się do Zarządu Dróg Miejskich o możliwość zamontowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

W 2007 roku rada osiedla poprzedniej kadencji zwracała się z prośbą o zamontowanie sygnalizacji świetlnej. Otrzymaliśmy wtedy odpowiedź z ZDM, że jest to uwzględnione w najbliższych planach inwestycyjnych. Również w tym roku zwróciliśmy się z zapytaniem czy nadal jest to sprawa priorytetowa. Uzyskaliśmy odpowiedź, że jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego znajduje się na liście niezbędnych do wykonania, jednak nie wcześniej niż w roku 2014. Koszt jej instalacji wyniósłby pół miliona złotych - mówi Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Święty Łazarz.

Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego znajduje się w katalogu potrzeb ZDM. Dokładny koszt sygnalizacji świetlnej zostanie ustalony po przeprowadzeniu procedur przetargowych na wykonanie projektu i robót budowlanych. Przedstawiona radzie osiedla kwota została oszacowana na podstawie wybudowanych w ostatnim czasie sygnalizacji świetlnych. Budowa tej sygnalizacji świetlnej nie znajduje się w tym roku w naszych planach inwestycyjnych - tłumaczy Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Sygnalizacja w tym miejscu jest jak najbardziej potrzebna. Ilość wypadków i kolizji drogowych, jakie zdarzają się na tym skrzyżowaniu świadczy o tym, że należałoby poprawić kwestię bezpieczeństwa. Rada osiedla może dofinansować tego typu zadania, jednak nie w takiej kwocie, jaką proponuję Zarząd Dróg Miejskich. 500 tysięcy złotych to są wszystkie środki jakie posiadamy np. na rok 2012. Nie wyobrażam sobie, byśmy wszystkie nasze środki przekazali tylko na jedną sygnalizację świetlną, a nie robili remontu chodników - uważa Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (9)

24-02-2012 23:40:32
Mieszkaniec Kolejowej
Tak się skład, że nikt z radnych nie mieszka na Kolejowej i to jest nasz problem. Należy przypuszczac, że zupełnie inaczej rozmawiano by z nami o naszych problemach
24-02-2012 00:23:13
xxl
Państwo radni tak nie mówią,a dwoje z nichmieszka na ulicy Kolejowej.
23-02-2012 21:12:04
Mieszkaniec Kolejowej
Ludzie Wam się marzą progi spowalniające prędkość. My mieszkańcy ul Kolejowej prosimy od lat o takie rozwiązanie, gdzie kostka brukowa i szaleńcy kierowcy nie pozwolą normalnie żyć. Okazuje się, że nie ma mowy o czymś takim, bo to jest ulica przelotowa i na kostce btukowej nie daje się połozyc progu. Tak mówią oczywiscie Państwo radni, którzy mieszkają z dala od takich uciązliwych miejsc. Ustawione znaki ograniczające predkośc do 40 km/h nic nie dają, bo prawie nikt ich nie przestrzega.
18-02-2012 20:52:10
lazarz
Doputy do póki od strony Reymonta wjeżdżając na Chociszewskiego , mamy cały czas pierwszeństwo , co "usypia" prpowadzącego który jedzie na pamięc , tyle tez bedzie wypadków na owym wymienionym powyzej skrzyzowaniu . Nie raz byłem świadkiem jak kierowca samochodu bez "zatrzymania "przejechał w poprzek przez u. Kasprzaka w stronę Głogowskiej.
18-02-2012 16:23:30
Sławek
Łazarz (prawie cały leży w Śródmieściu), z którego obserwuje się największy odpływ mieszkańców (w powodem tych decyzji jest hałas, gdyż prawie wszyscy warunku akustyczne biorą pod uwagę w wyborze lokalizacji zamieszkania). Miasto powinno dbać o to by mieszkańcy chcieli w nim mieszkać, jak na razie dba o to tylko by można było przez nie przejeżdżać(nie dbając w ogóle o komfort zamieszkania) i to jak widać, nie zawsze bezpiecznie.
18-02-2012 10:18:44
Patryk
Pół miliona złotych na sygnalizację? No to ZDM się ceni. Koszt montażu sygnalizacji waha się gdzieś w 100-250 tys. zł. To nie centrum by wprowadzać strefę 30, po za tym koszt przebudowy skrzyżowania byłby droższy niż montaż sygnalizacji świetlnej. A może po prostu wystarczyłoby faktycznie na Chociszewskiego zamontowanie progów spowalniających?
18-02-2012 10:12:09
Slawe
Są takie progi, które nie szkodzą w żaden sposób autobusom - sprawdź na Zielonym Mazowszu ("Autobusem po progach? Czemu nie?"). Fizyczne oddziaływanie na redukowanie prędkości to są moim zdaniem rozwiązania warte uwagi, bo wpływają nie tyko na bezpieczeństwo, ale tak jak piszesz poprawę komfortu zamieszkania, gdyż właściwie wszystkie główne ulice naszego osiedla mają poprzekraczane dopuszczalne normy hałasu - ale kogo to obchodzi, się nie podoba, to się wyprowadź...:(
18-02-2012 10:03:10
poiluyt
Z wyniesieniem skrzyżowania chyba by był problem, bo tamtędy jeżdżą autobusy niskopodłogowe, ale strefa T30 w tym miejscu byłaby jak najbardziej pożądana - zwłaszcza na brukowanej części Chociszewskiego - straszny tam hałas. Poza tym można jeszcze zrobić tam skrzyżowanie równorzędne, podobnie zresztą Kasprzaka/Palacza
18-02-2012 09:48:35
Slawek
A wyniesienie przejść, albo progi to ile by kosztowały? Co w ogóle RO myśli w temacie uspokajania ruchu, stref T30?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: