Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ruch Palikota chce do Rady Miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ruch Palikota chce do Rady Miasta
03-02-2012 02:00   Janusz Ludwiczak
Wybory samorządowe dopiero za 2,5 roku, tymczasem Ruch Palikota powiększa swoje struktury. Obecnie poznański oddział partii ma trzy kluby dzielnicowe, a docelowo chce mieć ich siedem. Będą one odpowiadać poszczególnym okręgom wyborczym.

Kolejne wybory do Rady Miasta i na prezydenta Poznania odbędą się jesienią 2014 roku. Platforma Obywatelska rozpoczęła już poszukiwania kandydata na gospodarza miasta. Padają takie nazwiska jak Filip Kaczmarek, Łukasz Mikuła czy Mariusz Wiśniewski. O wyborach samorządowych zaczął już też myśleć Ruch Palikota.

Rozmowa z przedstawicielami Ruchu Palikota w Poznaniu:
Przemysławem Szparagiem - Przewodniczącym Zarządu Okręgu 39, Tomaszem Lubką - przewodniczącym Klubu IV, Marią Kacprzak - asystentką posła Macieja Banaszaka i dyrektorką Stowarzyszenia Poparcia Ruchu Palikota oraz Krzysztofem Wojtyto - asystentem posła Macieja Banaszaka i Zastępcą Przewodniczącego Okręgu nr 39

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Ile członków liczy Ruch Palikota w Poznaniu?
Przemysław Szparag: Mamy 60 członków, którzy są aktywni, płacą składki i działają.

Jakie jest zainteresowaniem waszą partią w Poznaniu?
Przemysław Szparag: W momencie kiedy pojawiły się w całym mieście bilbordy, że są drzwi otwarte wzrosło bardzo mocno zainteresowaniem Ruchem Palikota. Codziennie otrzymujemy po kilka maili i telefonów od osób, które chcą do nas wstąpić.

Dlaczego postanowiliście zorganizować drzwi otwarte i dla kogo są skierowane?
Przemysław Szparag: Drzwi otwarte trwają przez cały czas. Decyzja zapadła wtedy, gdy po wyborach parlamentarnych okazało się, że mamy tak duże poparcie, sięgające 10 procent. Na komitecie krajowym zapadła decyzja o tym, że robimy drzwi otwarte tak, by wszystkie osoby zainteresowane zostały przyjęte.

Gdyby ktoś był zainteresowany wstąpieniem do Ruchu Palikota jakie musi spełnić warunki?
Przemysław Szparag: Wszystkie osoby chętne, które są zainteresowane wstąpieniem do nas informacje znajdą na naszej stronie internetowej: www.ruchpalikota.org.pl.
Osoby, które chciałyby przyjść do nas z innych partii muszą przynieść nam pismo, że wypisały się z innego klubu. Jeśli są to osoby nowe nie działające dotąd w polityce, to odbywa się wtedy rozmowa z zarządem klubu w danym miejscu zamieszkania. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, należy opłacić składkę, która wynosi 5 zł na miesiąc. Płacimy za rok z góry.

A czy przyjęliście już kandydatów np. z Prawa i Sprawiedliwości?
Przemysław Szparag: Nie mieliśmy do tej pory takiej sytuacji. Przyjęliśmy natomiast osoby, które odeszły z SLD i przyszły do nas.

Dlaczego Ruch Palikota postanowił już teraz przygotowywać struktury do wyborów samorządowych, które odbędą się dopiero za 2,5 roku?
Przemysław Szparag: Na samym początku nasze struktury w Poznaniu były bardzo ubogie. Od samego początku jak Ruch Palikota zaczął działać było nas 50 osób, z czego połowa się wykruszyła. Teraz chcemy się dobrze przygotować, żeby w naszym regionie zaistnieć i być rozpoznawalnym dlatego już teraz budujemy te struktury. Będziemy później potrzebować sporej listy kandydatów, by obstawić wszystkie okręgi.
Tomasz Lubka: Nie możemy przyjmować kandydatów miesiąc przed wyborami. Do wyborów parlamentarnych przygotowywaliśmy się rok, a i tak było bardzo mało czasu. Niektóre rzeczy robiliśmy pod presją czasu.
Maria Kacprzak: Kandydaci będą reprezentowali partię, a więc muszą to być osoby sprawdzone, które znamy i które popierają nasz program.

Ilu docelowo zamierzacie wystawić kandydatów do Rady Miasta i czy już wiecie kto mógłby być Waszym kandydatem na Prezydenta Poznania?
Przemysław Szparag: Tak daleko nie sięgamy. Będziemy się starać, by wszystkie listy były obsadzone. Przy wyborach parlamentarnych nikt nie wróżył nam, że obsadzimy pełne listy i dostaniemy się do sejmu. W każdym okręgu, we wszystkich miastach były pełne listy kandydatów i tą strategię chcemy powtórzyć w wyborach samorządowych.

Dlaczego w ogóle postanowiliście startować w wyborach lokalnych?
Przemysław Szparag: Jako partia chcemy zaistnieć w Poznaniu. Chcemy coś zrobić dla mieszkańców. Mieliśmy tutaj poparcie aż 11 procent, to zobowiązuje. Chcemy dla tych osób, które nas poparły coś pozytywnego zrobić.

Dlaczego nie startowaliście w poprzednich wyborach samorządowych w 2010 roku?
Tomasz Lubka: Wtedy dopiero Ruch Palikota się tworzył. Janusz Palikot 2 października 2010 roku w sali kongresowej w Warszawie zainaugurował powstanie partii. Nie mieliśmy czasu by się do wyborów przygotować.

A jakie problemy widzicie w mieście?
Maria Kacprzak: Najbardziej nie podoba nam się polityka oświatowa, czyli likwidacja gimnazjów oraz prywatyzacja żłobków i przedszkoli. To są sprawy, z którymi się nie zgadzamy.
Także polityka socjalna miasta jest dla nas nie do przyjęcia. Staramy się pomagać ludziom w trudnej sytuacji, na przykład wspomagamy panią Katarzynę Jencz, osobę chorą na nowotwór, która została eksmitowana. W tej chwili ta pani przebywa w ośrodku interwencji kryzysowej w Chybach. Poseł Maciej Banaszak interweniuje w tej sprawie. Cały czas finansuje koszty leków i dojazdy do lekarza. Chcemy pomóc tej pani w otrzymaniu jakiegoś lokalu zastępczego.
Przychodzą do nas też ludzie, którzy są poszkodowani w różnego rodzaju wypadkach i mają problemy z wypłaceniem odszkodowania. Dodam, że mamy do dyspozycji mecenasa. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z bezpłatnej porady prawnej, to może się do nas zgłosić w co drugi wtorek (prosimy o wcześniejsze powiadomienie telefoniczne: 61 853 88 89).
Tomasz Lubka: Wystarczy popatrzeć na nasz stadion. Kosztował ponad 800 mln zł, z czego same prawa autorskie 30 mln zł. Dzisiaj budżet miasta szuka oszczędności, chociażby poprzez likwidację szkół i przedszkoli. Nie powinno być też tak, że pobierany jest podatek za psa, a uzyskane pieniądze trafiają na coś zupełnie innego.
Krzysztof Wojtyto: Chcieliśmy wynająć od ZKZL biuro, które pierwotnie miało być przy ulicy Bukowskiej w miejskiej kamienicy. Oprócz kaucji, która wynosiła 8 tysięcy złotych musieliśmy również złożyć poświadczenie notarialne o poddaniu się egzekucji bądź weksel in blanco. Takie metody na wolnym rynku w ogóle nie są stosowane. Taki weksel większości ludzi uniemożliwia wynajem od miasta lokali. ZKLZ ogłosił też ostatnio konkurs, w którym za złotówkę można było przez dwa lata wynajmować obiekt, ale zgłosiły się jedynie dwie osoby, gdyż tak wygórowane są warunki stawiane przez miasto.

A jak oceniacie pracę prezydenta Poznania?
Tomasz Lubka: Pan Grobelny jest na pewno dla nas konkurencją. Nie jesteśmy partią, która wytyka błędy innym. Chcemy pokazać swój program, przedstawić kandydatów, którzy nie popełnią takich samych błędów.
Maria Kacprzak: Społeczeństwo polskie pokazało, że chce pewnych zmian. Myśle, że nasza poznańska społeczność również chciałaby jakiś zmian.
Tomasz Lubka: Powinna być określona z góry kadencyjność, szczególnie w przypadku takich funkcji jak prezydent miasta. To jest podstawa demokracji. Prezydent powinien być wybierany maksymalnie na dwie kadencje. Tak jak jest w przypadku prezydenta kraju, tak samo po 8 latach powinien przyjść ktoś nowy. Potem mamy takie zabetonowanie. Prezydent Grobelny rządzi Poznaniem od 1998 roku. Stracił on już wizję dla miasta. Gdy przychodzi nowy człowiek niezależnie z jakiej partii ma zupełnie nowe pomysły.

Nie obawiacie się, że startując w wyborach samorządowych może spotkać was los komitetu My Poznaniacy, który z winy ordynacji wyborczej mimo przekroczenia progu nie dostał się do Rady Miasta?
Tomasz Lubka: Wszystkie progi wyborcze eliminują mniejsze partie i komitety. Tak samo jest w wyborach do sejmu. Taka jest niestety ordynacja.
Maria Kacprzak: To będzie nasza ciężka praca. Uczyniliśmy już pierwsze ruchy, np. powołaliśmy Stowarzyszenie Poparcia Ruchu Palikota. Będziemy chcieli organizować pokazy filmów, prelekcje ze znanymi osobami ze świata kultury czy mediów, spotkania kameralne. Myślę, że osoby z naszego ruchu, które zajmują się poszczególną działalnością będą w miarę rozpoznawalne i myślę, że to da większe szanse w wyborach samorządowych.
Krzysztof Wojtyto: Wyniki wyborów parlamentarnych w samym Poznaniu dały nam wyższe poparcie w porównaniu do całego kraju. Wierzymy, że nasze ugrupowanie wejdzie do rady miasta.


Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Wojtyto - asystent posła Macieja Banaszaka i Zastępca Przewodniczącego Okręgu nr 39, Maria Kacprzak - asystentka posła Macieja Banaszaka i dyrektorka Stowarzyszenia Poparcia Ruchu Palikota, Przemysław Szparag - Przewodniczący Zarządu Okręgu nr 39 oraz Tomasz Lubka - przewodniczący Klubu IV
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Palikot pod 8 LO: "Żądać 6 mln zł to jakby absolwentów zmusić, by zapłacili za naukę"

ZOBACZ TAKŻE: Dyrekcja VIII LO nie pozwoliła uczniom spotkać się z Palikotem

ZOBACZ TAKŻE: Tak głosowano na Łazarzu - wyniki wyborów parlamentarnych {RAPORT}

ZOBACZ TAKŻE: Sonda lazarz.pl: Ruch Palikota - 34,1%, PO - 26,2%, PiS - 15,1%. 8,7% nie weźmie udziału w wyborach

Komentarze (15)

15-02-2012 13:36:22
El Kopyto
Powiedzcie przynajmniej kto będzie waszym kandydatem na Prezydenta Poznania, a nie jakieś tam ksiuty i bele ble ble. Już my go przemaglujemy! Mocie kogoś, to nam go dojcie na pożarcie! No to by było na tyle.
09-02-2012 14:45:14
morlock
@w. Choroba alzheimera dotyka i najmłodsze generecje. A "pseudoster" Qudrycka jej prorokiem :-)
08-02-2012 11:09:37
w
Szanse to oni mają i to duże. Inna sprawa czy należy się z tego cieszyć :)
08-02-2012 09:43:13
Jorackis
Do Sejmu tez im nie dawał szans..., a tu proszę. A w sumie do wyborów miejskich górnolotna polityka czyli aborcja, Kościół, in vitro nie ma zastosowania, tu liczy się co innego, a oni w miarę gadane mają. No na razie tylko gadane i pewno tez nie będzie tak jak mówią. No bo jaka partia zmusi do prawdziwej roboty Straż Miejską? tzn. do prawdziwej pracy a nie do nakładania blokad i robienia FOTO mieszkańcom. Ale myślę, że czas najwyższy na zmiany!
04-02-2012 22:37:31
w
jaki punkt programu Palikota przekonuje Panstwa do poparcia jego osoby?
04-02-2012 17:58:10
as
lubie palkota PALIKOT na prezydenta RP
04-02-2012 17:08:46
sucharski
ide do sauny bo zimno w
03-02-2012 18:01:11
pyrus
A niech startują... nie sądziłem, że Ruch Palikota będzie próbowac również w wyborach samorządowych. Cóż mają czas do jesieni 2014. Powodzenia.
03-02-2012 11:04:45
Marek
Oj pracy to ich faktycznie czeka bardzo dużo. Jeśli chcą się dostać nie mogą popełnić takich błędów jak My Poznaniacy. No i polecam im znaleźć dobrego kandydata na prezydenta Poznania, chyba, że wyborcy znów wybiora Ryszarda Grobelnego.
03-02-2012 10:31:02
kiwi
I bardzo dobrze, niech startują. Idiotów to Wy macie w PiSie i klubie prezydenta Grobelnego.
03-02-2012 10:29:21
Akonek
Ciekawy wywiad, konkretne wypowiedzi. Widać, że chcą coś zrobić - ciekawe czy nie zmieni się im optyka i poglądy gdy wejdą w struktury samorządu. Lubka T. - za dużo się nie wypowiadał, ale rzeczowo. Niech działają - przy obecnej miernocie zwanej dumnie ELITĄ POLITYCZNĄ -może nie trzeba będzie znowu wybierać "mniejszego zła".
03-02-2012 10:04:58
Karkum
Nie za dużo tych nienormalnych? http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=2993
03-02-2012 10:00:51
Tomek
Kto normalny może głosować na tych ludzi?
03-02-2012 09:39:17
Karkum
Jak nie będzie lepiej, to przynajmniej będzie weselej....he he he
03-02-2012 09:01:40
POznaniak Z Poznania
I bardzo dobrze nasze miasto jest pełne idiotów. Więc jeszcze jeden czy drugi to bez różnicy hehe
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: