Członkowie Stowarzyszenia "My Poznaniacy" powiadali niegdyś: "Poznań to nie firma" i chyba mieli rację. Odnoszę wrażenie, że część włodarzy miasta, a przynajmniej fachowcy od promocji, zaczynają traktować Poznań jako prywatne przedsiębiorstwo.
Wiosną zeszłego roku zapadła decyzja, że za 300 tysięcy złotych zmienione zostaną wszystkie loga miejskich jednostek. Niebieska gwiazdka z logo promocyjnego miasta "POZnan* - miasto know how" pojawiła się w logotypach Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM), Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL), Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR), Zarządu Dróg Miejskich (ZDM), Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (MPU) czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR). Oprócz logo wymieniono pieczątki, wizytówki i listowniki.
Urzędnicy tłumaczyli, że loga były - jak to mi określił Borys Fromberg, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta - "z innej parafii". Loga mają być spójne i odnosić się do kampanii promocyjnej miasta. Czy poprzednie logotypy były złe, skoro obowiązywały przez wiele lat i utrwaliły się w pamięci Poznaniaków? Na logo ZDM widniała droga, logo MOPR ukazywało ludzi, logotyp POSiRu symbolizował bieżnię, a na logo ZKZL można było zobaczyć narysowane szkice budynków i kamienic. Co więcej każde logo nawiązywało do danej jednostki, miało swoisty symbol. A teraz wszystkie loga są podobne do siebie. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy mylą teraz ZDM z ZTM. Jeśli mowa o ZDM i ZTM. Planuje się połączenie obu jednostek. Uważam, że jest to niedobry pomysł. Podobna sytuacja była już w Krakowie i we Wrocławiu. Ostatecznie komunikacją miejską zarządza (w przypadku stolicy Dolnego Śląska) Wydział Transportu Urzędu Miasta.
Zmiana logo miejskich jednostek kosztowała nas podatników 300 tysięcy złotych. Pytanie, czy ten ubiegłoroczny wydatek był potrzebny, skoro miasto tnie wszędzie, gdzie się da.
We wtorek myślałem, że spadnę z krzesła, gdy dowiedziałem się, że Biuro Promocji Miasta wpadło na genialny pomysł, by MPK do końca tygodnia "zdrapało" ze wszystkich tramwajów i autobusów herb Poznania, który na pojazdach komunikacji miejskiej był praktycznie od samego początku istnienia w Poznaniu tramwajów i autobusów. Z krótką przerwą w okresie okupacji, gdy zerwali go hitlerowcy. Herb powrócił na bimby po II wojnie światowej w 1957 roku. Znajdował się na setkach tramwajów i autobusów przez minione 55 lat.
Jak twierdzi Borys Fromberg, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta: Chcemy uporządkować sprawy związane z herbem i nazwą miasta Poznań, czyli ujednolicić zasady udzielania tych znaków i własności dla różnego rodzaju instytucji. W momencie, kiedy dopuszczono do możliwości prowadzenia biznesu w ramach komunikacji miejskiej również prywatnych przewoźników dochodziłoby do takich sytuacji, że MPK miałoby na swoich tramwajach i autobusach herby, natomiast prywatni przewoźnicy, który też istnieliby w systemie Zarządu Transportu Miejskiego tego herbu nie mają. Obecnie uchwała, która to obejmuje mówi, że nie można używać herbu do celów komercyjnych.
Przepraszam, a czy herb miasta może być na taksówkach, skoro należą też do prywatnego sektora indywidualnej komunikacji zbiorowej? Jeśli prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej będzie obsługiwał na zlecenie ZTM linie autobusowe to nie można dokleić na pojazdach herbu? Jakoś herb miasta może znajdować się na tramwajach we Wrocławiu, w Krakowie, Gdańsku czy Bydgoszczy, a w Poznaniu zaczął przeszkadzać? Komu? I co proponuje się w zamian? Niebieską gwiazdkę z logo ZTM (a swoją drogą czemu dlaczego wszystkie logotypy ztm na tramwajach i autobusach są koloru białego)?
Herb to symbol miasta, podobnie jak symbolem miasta jest tramwaj, nie wspomnę o Ratuszu, Iglicy czy rogalach. Odnieść można wrażenie, że wszędzie gdzie jest to możliwe, dąży się do zastąpienia od dawna uznanych symboli miasta niebieską gwiazdką. Tylko że bożonarodzeniowa gwiazdka już była.
Miasto miało różne loga i hasła promocyjne: Poznań gra fair, Poznań miasto warte Poznania (które najbardziej mi się podobało, było takie wieloznaczne) czy ostatnio Poznań, tu warto żyć oraz Poznań stawia na sport. Aż wieczorem 2 kwietnia 2009 roku (pomijam, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II) ruszyła nowa kampania promocyjna, której symbolem jest niebieska gwiazdka i hasło "POZnan* - miasto know-how" (wie jak). Zdania wśród mieszkańców na ten temat są podzielone. Stowarzyszenie "My Poznaniacy" zarzucało miastu nawet złamanie ustawy o języku polskim, gdyż hasło łączy w jednym zdaniu język polski i angielski (może poniekąd słusznie - nie lepiej brzmiałoby: POZnan* - city know-how?). Swoje uwagi miały też służby medyczne, które zarzucały Poznaniowi wykorzystanie niebieskiej gwiazdki, jaką możemy spotkać na karetkach. Ale o tym pisałem w marcu.
Wracając do tematu. Najpierw zerwanie herbu z tramwajów i autobusów, a potem ponowne go naklejenie będzie jednak kosztować. Niby to tylko naklejka, ale trzeba ją wydrukować, zaopatrzyć w klej, znaleźć ludzi, którzy to zrobią, przemnóżmy to jeszcze przez liczbę tramwajów i autobusów.
A tu tymczasem kryzys w pełni. Miasto szuka oszczędności wszędzie, gdzie się da. Oczywiście wprowadza się nowy rozkład jazdy, gdzie tramwaje w niedzielę do godz. 10 będą jeździć co pół godziny (współczuję studentom i osobom dojeżdżającym do pracy). Rozumiem oszczędności, ale czemu więc przyznaje się pod koniec 2011 roku premie dla urzędników za blisko 3,8 mln zł? Oszczędności i cięcia nie dotyczą jednak wszystkich, zwłaszcza Prezydenta, który w piąty dzień 2012 roku organizuje przyjęcie noworoczne. Niby urząd miasta pokrył tylko 40 procent środków, ale skoro cięcia, to bądźmy konsekwentni...
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Ulica Matejki będzie zamknięta!
(17-01-2025 07:09)
· Minister Sportu zadeklarował wsparcie od rządu na przebudowę Areny
(16-01-2025 08:30)
· "164" nie pojedzie Matejki. Od soboty spore zmiany w kursowaniu tramwajów
(15-01-2025 07:58)
· Przy SP69 powstaje Hala Sportów Walki
(14-01-2025 08:59)
· Wjechał w 7 zaparkowanych aut i uciekł z miejsca zdarzenia – sam zgłosił się na policję {►FILMY}
(14-01-2025 07:38)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
Niezapominajka |
sty
17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
lut
do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: