Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz zgodziła się na powstanie w Parku Kasprowicza miasteczka dla kibiców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz zgodziła się na powstanie w Parku Kasprowicza miasteczka dla kibiców
08-12-2011 21:23   Janusz Ludwiczak
Podczas trwającej ponad dwie godziny nadzwyczajnej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła pozytywną uchwałę w sprawie wydania opinii o usytuowanie miasteczka namiotowego dla kibiców Euro 2012, które od 8 do 20 czerwca będzie funkcjonować w Parku Kasprowicza.

W środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie wydania opinii do usytuowania miasteczka namiotowego dla kibiców Euro 2012. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele spółki Euro Poznań 2012, Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Zarządu Zieleni Miejskiej, a także Komisariatu Policji Poznań-Grunwald oraz organizatora, firmy Carslberg.

Zanim radni wydali opinię dotyczącą miasteczka dla kibiców, które ma powstać w Parku Kasprowicza i hali Arena przeprowadzili dwugodzinną dyskusję z zaproszonymi gośćmi.

Mówicie państwo, że jesteście przygotowani. Jeżeli chcę iść z dziećmi na spacer to muszę stać na straży, by nie zostały rozjechane przez samochód. Wystarczyłoby tylko odgrodzić teren i wyznaczyć strefy wjazdu - pytał kierownika Areny radny Piotr Pałgan.

Miasteczko będzie się znajdować w bliskim sąsiedztwie mieszkańców i szpitala. Jak zamierzacie ograniczyć hałasy nocne - pytała z kolei organizatora radna Bogna Zielińska.

Większość imprez będzie odbywać się w hali Arena. Najlepiej byłoby oczywiście ulokować to miasteczko poza miastem - odpowiadał Sergiusz Kluczkowski, dyrektor operacyjny Brand-New, przedstawiciel organizatora.

Kibice będą wszędzie. Czy pozostawią państwo zabezpieczenie terenu tylko policji i straży miejskiej - mówiła Anna Nawrot, Rada Osiedla Św. Łazarz.

Zakładamy, że patrol pokojowy będzie też przeczesywał najbliższą okolice - przekonywał Sergiusz Kluczkowski, przedstawiciel organizatora.

A co z kwestią parkingów? - dopytywała radna Anna Nawrot.

Jest to najsłabszy punkt tego miasteczka. Po losowaniu grup wiemy, że kibice przyjadą z bardzo daleka. Nie dopuszczam, by przyjechali masowo samochodami. Na terenie dawnego stadionu Energetyka chcemy ulokować parking - uspokajał Sergiusz Kluczkowski.

Dalsza dyskusja radnych z przedstawicielami miejskich jednostek i organizatora dotyczyła m.in. rekultywacji zieleni po zakończeniu działania miasteczka.

Jak szybko chcecie rekultywować tą zieleń zniszczoną po miasteczku? Kiedy zazieleni się park? - pytał radny Piotr Pałgan.

Z całym szacunkiem dla mieszkańców, ale Park Kasprowicza to nie rezerwat czy dolina Orinoko. Musimy liczyć się z tym, że trawnik może zostać zniszczony. Możemy żądać, by park został przywrócony do stanu pierwotnego - mówił z kolei radny Maciej Maćkowiak.

Po dwugodzinnych obradach odbyło się głosowanie, w trakcie którego 16 radnych opowiedziało się za powstaniem w Parku Kasprowicza miasteczka dla kibiców Euro 2012. Jedna osoba była przeciw.

Jak głosowali radni?
1. Bożena Banaszak - ZA
2. Dorota Bartkowiak - ZA
3. Tomasz Brojewski - ZA
4. Ewa Chwieszczenik - ZA
5. Paweł Kirchner - NIEOBECNY
6. Marek Kurkowiak- ZA
7. Maria Łazarz - ZA
8. Bogumiła Maćkowiak - ZA
9. Maciej Maćkowiak - ZA
10. Anna Nawrot - ZA
11. Marietta Niemier - NIEOBECNA
12. Bartosz Nowak - NIEOBECNY
13. Filip Olszak - ZA
14. Piotr Pałgan - ZA
15. Maria Paradowska - ZA
16. Łukasz Prymas - ZA
17. Lech Sadowski - NIEOBECNY
18. Marcin Tomczak - ZA
19. Tomasz Wojciechowski - ZA
20. Wojciech Wośkowiak - ZA
21. Bogna Zielińska - PRZECIW

Spodziewamy się korzyści wymiernych i niewymiernych. Wymiernymi są ewidentnie czynsze dzierżawcze, które otrzyma POSiR za wynajem Areny i Zarząd Zieleni Miejskiej za dzierżawę parku. Są tez inne korzyści jak atrakcyjny sposób zorganizowania czasu dla kibiców, którzy przyjadą do nas z zewnątrz i wyjadą z Poznania ze wspomnieniami i albo będą do nas chcieli wracać albo nie, bo już nie ma po co wracać. Jest to bardzo duża promocja Poznania i całego regionu - mówi Maciej Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro 2012.

Będzie to związane z ograniczeniem możliwości korzystania z Parku Kasprowicza. Na pewno będą zniszczenia, bo zieleń jest bardzo delikatna. Trawnik będzie zniszczony, jednak park jest przed renowacją. Dzierżawca będzie zobowiązany doprowadzić obiekt do stanu pierwotnego. Jeżeli zostanie złamana ławka to będzie musiała ona zostać naprawiona. Jeżeli zostanie zniszczony trawnik to będzie on musiał zostać odtworzony - wyjaśnia Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Poznańskie Ośrodku Sportu i Rekreacji są jednostką budżetowa miasta, które żyją z tego, że miejskie obiekty udostępniane są do organizacji imprez. Cieszymy się z tego, że moglibyśmy pomóc w promocji miasta i że nasz obiekt został wytypowany, w którym przyjezdni i goście czuliby się dobrze. Pewne rzeczy, które miałyby się w Arenie odbywać są jeszcze ustalane. Godziny przedpołudniowe byłyby przeznaczone dla rekreacji, sportu i zabawy, rozgrywek piłkarskich. W godzinach popołudniowo-wieczornych możliwe byłoby wspólne oglądanie meczy, które będą odbywały się w Poznaniu, ale również na innych arenach podczas całego Euro - tłumaczy Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR.

Warto zaznaczyć, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ponieważ spółka Euro musi jeszcze pewne rzeczy wynegocjować. Nasza uchwała jest tylko intencyjna, wyrażająca akceptację dla tej propozycji. Cieszę się, że dyskusja odbyła się w sposób merytoryczny razem z udziałem przedstawicieli Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Policji, biura Euro Poznań 2012 oraz Zarządu Zieleni Miejskiej, a także organizatora.
Nie jest to bezwarunkowa akceptacja, ponieważ bardzo nam zależy, by były zachowane kwestie związane z bezpieczeństwem, minimalizacją negatywnych zachowań, z odpowiednim zachowaniem czystości. Jako rada osiedla będziemy chcieli monitorować te jednostki, które będą odpowiedzialne za współpracę i organizację tego przedsięwzięcia, tak aby rzeczywiście te zapisy, które znajdą się w naszej uchwale były egzekwowane i realizowane
- uważa Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, Radny Miasta Poznania.


Komentarze (16)

18-12-2011 12:39:29
Rob
------> Do Pana Macieja Maćkowiaka: Swoim komentarzem, pokazał Pan swoją swoją "klasę"... Tym bardziej - Park Kasprowicza nie jest publicznym szaletem! Gdybym wpuścił kiboli do Pańskiego ogródka, czy też preferowanego przez Pana dzieci ogródka jordanowskiego - szybko by Pan zmienił swoje CYNICZNE zdanie! Jedno jest pewne - materiałem zdjęciowym jak i filmami, które zarejestruję zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu imprezy - UDOWODNIĘ Panu, jak i wszystkim głosującym na TAK, że to była kretyńska decyzja.
18-12-2011 05:34:23
mk
a w promieniu 5 km zgwałcone wszystkie kobiety. Durna decyzja!
12-12-2011 15:47:00
Negatyw
No to mieliśmy Park, drodzy mieszkańcy Łazarza...! Opary moczu, od zakończenia imprezy będą parować pewnie przez tydzień. A w piaskownicach placu zabaw dla dzieci - znajdziemy wymiociny kiboli. Ciekaw jestem również, jak organizator zapewni przestrzeganie ciszy nocnej w okolicy. No i kto zapłaci za zdewastowane samochody...?
12-12-2011 08:04:57
Sławek
To powstaje pytanie co nasza rada zrobiła by Park Kasprowicza był tym namaszczonym przez miasto? http://www.lazarz.pl/index.php?menu=2&NR=2488 Wychodzi na to że bajzel będzie podobny, a zyskamy na tym o rząd wielkości mniej pieniędzy jako osiedle.
11-12-2011 23:29:22
xxl
Strefa kibica na pl.Wolności kosztuje miasto 20 mln zł i niektóre działania na tym terenie są w ten koszt wpisane. Za to zapłacą wszyscy mieszkańcy Poznania. Organizacja Miasteczka tonie zadanie miasta ale organizatora.
11-12-2011 22:34:15
Tomek
No to mamy porównanie jak działa "nasza" rada, a jak ta na Starym Mieście. Dali się omamić jak dzieci z podstawówki...
10-12-2011 13:29:34
Sławek
Ja może wkleję to co RO Stare Miasto napisało na swoim profilu na FB (tak, mają taki) jako komentarz: Mamy pewien postęp jeśli chodzi o nasze negocjacje w/s Strefy Kibica na Euro 2012 i inwestycji w infrastrukturę, które mają zrekompensować Mieszkańcom jej uciążliwość. W przyszłym półroczu możemy się zatem spodziewać m.in.: - remontu przystanku na 27 Grudnia i odcinka torowiska, - częściowego remontu nawierzchni na Placu C. Ratajskiego, - remontu chodników na 23 Lutego i Nowowiejskiego. Dotychczas zaproponowane inwestycje oscylują w okolicach 5-6 mln zł.
09-12-2011 13:20:06
wolf
Poza tym można było walczyć z miastem przy okazji o dokończenie remontu chodników na Szczanieckiej pomiędzy Kasprzaka a Jarochowskiego czy na Wyspiańskiego w okolicach Areny. Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna, więc szkoda, że też nie udało się wywalczyć montażu kamer monitoringu na uliczkach wokół parku. Co do rekultywacji zieleni, to wypowiedzi brzmią w ten sposób: "Czego wy chcecie? Ten park jest już tak zniszczony i zaniedbany, że przecież gorzej już być nie może."
09-12-2011 11:57:21
M.Łazarz
Organizator Miasteczka namiotowego zobowiązany jest umową z Zarządem Zieleni Miejskiej do rekultywacji terenu po imprezie /przywrócenia do stanu pierwotnego / i naprawy wszelkich szkód na wynajmowanym terenie i w parku.Wzmiankowana kwota 20.000 zł to koszty dodatkowe.
09-12-2011 11:32:44
wolf
Decyzja trochę kontrowersyjna. Rzeczywiście dziwi to, ze nie zażądano większych pieniędzy na renowację parku. Tam są nowe ławki. Tak poza tym to park jest zaniedbany. Trzeba by zrobić nową nawierzchnię na wszystkich alejkach, bo obecna się sypie. Szkoda, że tego nie zażądano od organizatora. Zwłaszcza,że prezydent sam przyznał, że nie ma pieniędzy na odnowienie parku przy Arenie. Była to jedyna szansa, żeby znaleźć pieniądze na poważne inwestycje w tym miejscu i jej nie wykorzystano, zadowolono się marnym ochłapem. Mogli zamiast tych 20 tysięcy zażądać chociaż stworzenia, lodowiska które było tutaj kiedyś planowane. Kolejna zaskakująca sprawa, jest taka, że nie zażądano 100% gwarancji, że parking tam będzie. Nie uzyskano też deklaracji, że policja będzie zabezpieczać okoliczne uliczki, przed pijanymi kibicami, wracającymi z miasteczka kibica. Okaże się, że wszystkie siły i sprzęt zostaną rzucone tylko na stadion i strefę kibica na Placu Wolności.
09-12-2011 00:56:49
tonny
to co według was lepiej, by tam podczas euro nic się nie działo? przede wszystkim nie będzie trzeba jechać na plac wolności, tu będzie znacznie bliżej. cisza nocna? ostatni mecz będzie rozgrywany o 20:45. w samym parku zdaje sie ma byc tylko pole namiotowe. mieszkańcy Kostrzyna n/Odrą są raczej zadowoleni z Woodstocku, a tam też jest pole namiotowe. Przede wszystkim jest to zysk dla gminy. A zdaje się, że organizator podobne miasteczka zrobi nie tylko w Poznaniu i tam jakoś oporów nie ma.
08-12-2011 23:29:21
Patryk z Jarochowskiego
Rada osiedla powinna reprezentować interesy mieszkańców. Wczoraj niestety tego nie zrobiła. Dlaczego nie postawili więcej warunków. 20 tys. zł na siłownię? Śmiech na sali. Co to jest Carslberga. 20 000 zł to on zarobi w kilka godzin, a na pewno w 1 dzień. W dodatku na Arenie jedna siłownia już jest. Piknik rodzinny - Carslberg, będzie miał całą gotową infrastrukture po miasteczku. W centrum tamtejsza rada dużo wynegocjowała po ulokowaniu strefy kibica. To właśnie dzięki niej będzie wprowadzona strefa 30, będą bramki na strefę kibica, zapewnione bezpieczeństwo. No, ale radni skusili się na śmieszne ochłapy i 150 miejsc pracy dla mieszkańców. Już to widzę, jak Carslberg będzie weryfikiwał czy dany kandydat do pracy jest mieszkańcem Łazarza. Radni dali się omamić, no ale pewnie sponsor da im po gadżeciku i zgrzewce piwa. Zgadzam się z Tomkiem, no właśnie dlaczego nie wzięto pod uwagę MTP?
08-12-2011 22:57:38
Tomek
Trzeba skopiować ten artykuł, aby wiedzieć do kogo zgłosić się ze zniszczeniami i obsikanymi kamienicami. Za pół darmo radni nabijają kiesę firmie piwowarskiej. Dlaczego nie wzięto pod uwagę Targów, czyżby tam właściciel zażądał normalnych stawek? Dlaczego radni nie wymogli konkretnej deklaracji na piśmie? Dlaczego nie optowano za zakazem sprzedaży alkoholu? Jak dla mnie intencje organizatora są jasne, natomiast postępowanie naszej rady żałosne. Czytając fragment o chęci zorganizowania parkingu na Energetyku nieźle się uśmiałem. Ja tam chętnie zrobiłbym "apartamentowiec", ale chyba właściciel mi nie pozwoli...
08-12-2011 22:16:04
Magda
Ciekawe co Carslberg zrobi, gdy wlasciciel terenu po dawnym stadionie Energetyka nie zgodzi sie jednak na parking. Nie byłabym tego taka pewna, że kibice nie przyjadą samochodami. Większośc biletów na ryanaira została już wykupiona.
08-12-2011 21:52:08
hmm
a co z tymi bejmami? Stanęło na tym marnym ochłapie 20.000pln?
08-12-2011 21:37:22
zbychu
jedyna rozsadna radna, ktora byla przeciw. brawo. czy rada osiedla wezmie na siebie odpowiedzialnosc, gdy park kasprowicza zostanie zniszczony? bardzo dziekuje radzie, ze przez caly czerwiec bede mial o 3/5 parku mniej. bardzo dziekuje radzie, ze w czerwcu czeka mnie kilka nieprzespanych nocy.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: