Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz ma już 15 lat! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz ma już 15 lat!
28-11-2011 01:14   Janusz Ludwiczak
Równo jesienią 1996 roku swoją działalność rozpoczęła Rada Osiedla Święty Łazarz. Przez minione 15 lat udało się wyremontować wiele chodników czy zmodernizować boiska na terenie łazarskich szkół.

Idea powołania łazarskiej rady osiedla pojawiła się już w 1995 roku. Już rok później pomysłodawcy powołania lokalnego samorządu zebrali prawie 4 tysiące podpisów popierających tą ideę, a także uzyskali zgodę Rady Miasta. W czerwcu 1996 roku przeprowadzono pierwsze wybory do Rady Osiedla Święty Łazarz. Na przełomie września i października odbyła się pierwsza w historii sesja.

Rada osiedla to nie było coś narzucone z góry. Na Łazarzu jak w każdej dzielnicy działały różne stowarzyszenia, ludzie, którzy czuli potrzebę robienia czegoś dla innych. Chcieli coś zrobić dla innych. Tych stowarzyszeń było dużo, między innymi działające przy parafiach Stowarzyszenie Rodzin Katolickich czy Akcja Katolicka. Te stowarzyszenia organizowały liczne festyny, akcje dla dzieci, turnieje piłki nożnej. Pojawiła się szansa, że jeżeli powołana zostanie rada osiedla, będzie większa możliwość wpływania na to co się dzieje, na to jak wydawane są pieniądze z budżetu miejskiego. Idei założenia rady osiedla patronowało dwóch ówczesnych radnych miejskich: Marek Simon i Czesław Ratajczak. Oczywiście wymagało to też zaangażowania kilkudziesięciu innych ludzi. Potrzebni byli kandydaci, osoby do pracy w komisjach wyborczych - mówi Krzysztof Antkowiak, współzałożycielem Rady Osiedla Święty Łazarz, jej przewodniczącym w latach 1996-2000 oraz Radny Miasta Poznania w latach 1998-2002.

Powołanie i wybory do Rady Osiedla Świętego Łazarza miały miejsce w 1996 roku. Stało się to za sprawą ludzi działających przy parafiach, a także osób zaangażowanych w organizację Dni Łazarza. Trzeba było zebrać podpisy 5% mieszkańców Łazarza, których było wtedy prawie 37 tysięcy. Z zebraniem podpisów akurat problemów nie było. Dlaczego być przeciw? Skoro ludzie chcą działać, to wszyscy się pod tym podpisywali. Bardziej kłopotliwe było znalezienie osób, które społecznie w tej radzie osiedla chciałyby działać. Nie było też takie proste, by znaleźć kandydatów do kilku komisji wyborczych. Wprawdzie była to jednorazowa akcja, jednak te dwa dni trzeba było poświęcić – w przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych czy samorządowych całkowicie społecznie, bez wynagrodzenia - dodaje Krzysztof Antkowiak.

Jednym, z najdłużej zasiadających radnych osiedlowych (od II kadencji) jest Wojciech Wośkowiak, obecny Przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz i Radny Miasta Poznania, którego spytaliśmy o minione 15 lat.

Myślę, że tego czasu nie zmarnowaliśmy. Staraliśmy się jak najlepiej służyć mieszkańcom i to będziemy czynić w dalszym ciągu. Dzięki naszej działalności krajobraz Łazarza się zmienia, chociażby pod względem remontów chodników. Na przestrzeni tego okresu wyremontowanych zostało 14 odcinków chodników, m.in. przy ulicy Małeckiego, Łukaszewicza, Calliera, Stablewskiego, Lodowej, Potworowskiego, Potockiej, Bogusławskiego, Wyspiańskiego czy ostatnio Matejki - tłumaczy Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Udało nam się zmodernizować również boiska w Szkole Podstawowej nr 77, 69, 9. W tej chwili przy Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych budowany jest orlik. Szkoły otrzymują bardzo duże wsparcie na zakup pomocy dydaktycznych, na organizację wielu imprez o charakterze kulturalnym i sportowym.
Dzięki inicjatywie, którą przed kilku laty podjęliśmy wspólnie z innymi grunwaldzkimi samorządami na początku grudnia Komisariat Policji Poznań-Grunwald wzbogaci się o dwa nowe radiowozy
- dodaje radny Wojciech Wośkowiak.

A jakie będzie kolejne 15 lat dla Rady Osiedla Święty Łazarz?

Dzięki tej reformie, która została wprowadzona pojawiają się nowe szanse, możliwości i wyzwania. Mamy więcej środków finansowych, które w dalszym ciągu będziemy chcieli inwestować w działania o charakterze modernizacyjnym. Mamy wiele odcinków chodników, które należy wymienić. Będziemy chcieli zaangażować się również w odnawianie terenów zielonych. Dobrym prognostykiem były działania, które prowadziliśmy skutecznie na Lejku Łazarskim. W tej chwili to miejsce jest nie do poznania, a poprzednio odstraszało. Kolejnym miejscem, które będziemy zagospodarowywać jest placyk przy zbiegu ulicy Wyspiańskiego i Matejki. Nie zapomnimy też o działaniach, które integrują mieszkańców w charakterze sportowym i kulturalnym - uważa Wojciech Wośkowiak.

Rada Osiedla Święty Łazarz jest jedną z 42 Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania. Powstała w 1996 roku. Uchwałą Nr LXXV/1068/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 9 lipca 2010 r. w ramach reformy funkcjonalnej jednostek pomocniczych w Poznaniu została z dniem 1 stycznia 2011 roku połączona z Osiedlem Targowym w jedno osiedle o nazwie Rada Osiedla Święty Łazarz.

Dotychczasowymi przewodniczącymi byli: Krzysztof Antkowiak (w I i II kadencji: 1996-2000 i 2000-2004), Wojciech Wośkowiak (w III kadencji: 2004-2008 oraz obecnie) i Ewa Garasz (w IV kadencji: 2008-2010).

Obszar Osiedla Święty Łazarz ograniczony jest ulicami:
Bukowska (strona południowa) - Dworcowa - tory kolejowe - Krauthofera (strona północna) - Palacza (strona północna) - Arciszewskiego - Reymonta - Przybyszewskiego (strona wschodnia) - Bukowska (strona południowa).

Do zadań Rady Osiedla Święty Łazarz należą sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, działania dotyczące obszaru w zakresie: tworzenia więzi lokalnych, funkcjonowania i rozwoju infrastruktury technicznej, lokalnych dróg, chodników i parkingów, oświaty, kultury, sportu, rekreacji, ładu przestrzennego, porządku i bezpieczeństwa, stanu środowiska, skwerów, zieleńców, parków, dbałości o mienie miasta czy usług świadczonych przez jednostki organizacyjne miasta.

Osiedle Święty Łazarz liczy prawie 37 tys. mieszkańców i obejmuje obszar 3,7 km2.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: