Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gimnazjum nr 50 na Górczynie nie zostanie zlikwidowane. VIII LO musi szukać nowej siedziby - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Gimnazjum nr 50 na Górczynie nie zostanie zlikwidowane. VIII LO musi szukać nowej siedziby
25-11-2011 23:29   Janusz Ludwiczak
Górczyn i południowy Grunwald odetchnął. Gimnazja nr 50 i 54 nie będą zlikwidowane. Pewne jest, że uczniowie VIII LO z nowym rokiem szkolnym rozpoczną naukę w nowym miejscu. "Ósemka" wyprowadzi się z budynku przy ul. Głogowskiej 92, który należy do Kurii.

W czwartek w Urzędzie Miasta odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty Rady Miasta. W spotkaniu oprócz miejskich radnych uczestniczyli rodzice i nauczyciele szkół, które mają zostać zlikwidowane lub zrestrukturyzowane.

W trakcie posiedzenia Marek Sternalski, przewodniczące specjalnie powołanego zespołu ds. reformy placówek oświatowych poinformował, że nie będzie likwidacji Gimnazjum nr 50 i 54.

Gimnazja nr 50 i 54 nie będą likwidowane. Jedyny argument jaki padł za likwidacją szkół dotyczył "Ósemki". Chcieliśmy otrzymać informacje, czy są jakieś inne argumenty dotyczące demografii i ekonomii, nie było takich argumentów. Uważamy, że ta sprawa jest zamknięta. Wydział Oświaty powinien znaleźć inne miejsce dla VIII LO - tłumaczy Marek Sternalski, Radny Miasta Poznania (PO).

W obu szkołach rozpoczęły się akcje protestacyjne. Na Górczynie rozpoczęto nawet zbieranie podpisów pod petycją. Tylko w ciągu czterech dni zebrano prawie 5 tys. podpisów. Planowana likwidacja Gimnazjum nr 50 była też tematem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Osiedla Górczyn, o czym więcej w artykule: VIII LO ma być przeniesione do Gimnazjum nr 50 lub 54. Grunwald i os. Kopernika mówią NIE!

Burzliwa była bardzo dyskusja przy współudziale społeczności lokalnej oraz Rady Osiedla Grunwald Południe, Górczyn i Fabianowo-Kotowo. Od niedzieli na samym tylko Górczynie zebranych zostało blisko pięć tysięcy głosów. Niezmiernie się cieszę, że szef zespołu ds. restrukturyzacji szkół Marek Sternalski jasno zaakcentował stanowisko zespołu. Inni radni także przyczynili się do postulatów mieszkańców Górczyna, Raszyna i osiedla Kopernika - mówi Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania (PO).

Inaczej uważa klub radnych skupionych przy prezydencie Ryszardzie Grobelnym.
W przypadku Gimnazjum nr 50 nie było w ogóle mowy o likwidacji tej szkoły. Sieć gimnazjów na Grunwaldzie i liczba miejsc jest niedostosowana do potrzeb to nie jest tajemnicą. Z danych, które otrzymaliśmy z Wydziału Oświaty wynika, że miejsc w tych gimnazjach na Grunwaldzie jest zdecydowanie za dużo. To, że sieć gimnazjalną w Poznaniu trzeba zrestrukturyzować jest oczywiste. Wszędzie, gdzie pojawią się propozycje zmian na pewno będą protesty. My jako radni przyjrzymy się tym problemom z wielu stron, również ze strony społeczności. Myślę, że częściowo taka niechęć przed zmianami jest właśnie uzasadniona takim charakterem poznaniaków - tłumaczy Joanna Frankiewicz, Poznański Ruch Obywatelski.

Pewne jest to, że od września uczniowie VIII LO rozpoczną naukę w nowym miejscu. Miasto będzie musiało zwrócić Kurii budynek przy Głogowskiej 92. Archidiecezja Poznańska żąda kolosalny czynsz za wynajem budynku. Już dwa lata temu rozważany był projekt budowy nowej siedziby "Ósemki", która miała powstać w pobliżu skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego, obok planowanego centrum handlowo-usługowego "Metropolis". Tak jednak się nie stanie. VIII LO ma zostać przeniesione do innego budynku na terenie miasta. Do jakiego tego na razie nie wiadomo.

"Ósemka" musi wyprowadzić się z Głogowskiej, ponieważ uważamy, że mamy jeszcze w sieci naszych placówek wolne miejsca. Nie jest opłacalne ekonomicznie budowanie nowej szkoły lub płacenie za wynajem, skoro kosztem ok. 10 mln zł możemy wykorzystać istniejące placówki. Tańsze będzie dobudowanie czegoś przy szkole istniejącej. Wskazywaliśmy jedną szkołę. Na dzień dzisiejszy szukamy nowego miejsca dla "Ósemki" - wyjaśnia Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Ostateczna decyzja w sprawie VIII LO zostanie podjęta do końca lutego.


Komentarze (1)

27-11-2011 21:10:55
Górczynianin
Udało się nam ocalić Gimnazjum 50! W grupie siła. Niech "Ósemka" przeniesie się do jednego z gimnazjów na Łazarzu, tam są aż trzy.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: