Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasteczko dla kibiców z polem namiotowym ma powstać w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasteczko dla kibiców z polem namiotowym ma powstać w Parku Kasprowicza
20-11-2011 00:13   Janusz Ludwiczak
Miasteczko dla kibiców z polem namiotowym chce w trakcie Euro 2012 ulokować jeden ze sponsorów piłkarskich mistrzostw. Co więcej inwestor wybuduje na terenie Parku Kasprowicza siłownię lub plac zabaw, a także da 150 miejsc pracy dla mieszkańców Łazarza w trakcie działania miasteczka. Ponadto zorganizowany zostanie piknik rodzinny.

W piątek w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy rozmawiali o planowanym w Parku Kasprowicza i hali Arena miasteczku dla kibiców UEFA EURO 2012 jakie chce postawić firma Carslberg.

Miasteczko miałoby działać przez trzynaście dni, od 8 do 20 czerwca. W Parku Kasprowicza miałoby powstać pole namiotowe, w którym nocleg znajdzie 3 tys. osób. Sama strefa kibica powstałaby w hali Arena, tam zlokalizowane zostałyby telebimy i część gastronomiczna.

Organizator miasteczka zapewni też opiekę medyczną. Uruchomiony zostanie punkt medyczny, a nad bezpieczeństwem ma czuwać przez całą dobę 110 pracowników ochrony oraz policja.

W miasteczku dla kibiców powstać ma też punkt ewangelizacyjny, w którym udzielane byłyby informacje o mszach świętych. Z taką propozycją wystąpiła Archidiecezja Poznańska.

Mieszkańcy są na razie sceptyczni wobec tego pomysłu. Najbardziej obawiają się problemów związanych z brakiem miejsc postojowych i bezpieczeństwem.

Jest problem z miejscami parkingowymi. Wykorzystanie parkingu przy ul. Reymonta, gdzie jest 350 miejsc postojowych to za mało. Trzeba też zabezpieczyć drzewa przed moczem - uważa Piotr Pałgan, mieszkaniec Łazarza.

Podczas każdej imprezy, która odbywa się w Arenie ludzie parkują gdzie popadnie. To my, jako mieszkańcy płacimy za utrzymanie zieleni, która jest rozjeżdżana przez samochody. Organizatorzy nie wiedzą gdzie zorganizować parkingi, zastanawiają się nad tym. To jest stara dzielnica, nie projektowana do tego, by mieszkało tyle ludzi, ilu mieszka w tej chwili. Pobudowały się nowe bloki. Ludzie mają po 2, 3 samochody w rodzinie. To jest dzielnica, która była budowana sto lat temu, kiedy nie było samochodów i jeździły tutaj dorożki. Trzeba to wszystko rozsądnie rozplanować i zobowiązać się do tego, że się posprząta i przywróci stan poprzedni - przekonuje Katarzyna Danikow, mieszkanka ulicy Wojskowej.

Cieszę się, że takie coś powstanie, bo każda inicjatywa, która pojawia się na naszym terenie promuje nasz obszar. Po tej imprezie powinno pozostać coś dla mieszkańców, dlatego proponowałem zamontowanie kamer i zintegrowanie systemu monitoringu. Problemem jest też brak miejsc postojowych w pobliżu hali Arena - uważa Szymon Englert, mieszkaniec Łazarza.

Jerzy Babiak, Przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald zaproponował, by parking powstał na terenie dawnego stadionu Energetyka. Organizator miasteczka przyjął propozycje z entuzjazmem i obiecał, że postara się, by miejsc postojowych powstało jak najwięcej. Carslberg zapewni też czystość w Parku Kasprowicza, który będzie sprzątany regularnie, a także przywróci stan pierwotny "Areny".

Carlsberg i Brand New w trakcie działalności miasteczka utworzą 150 miejsc pracy sezonowej. W pierwszej kolejności otrzymają ją mieszkańcy Łazarza. Ponadto 20 tys. złotych organizator zamierza przeznaczyć na budowę siłowni lub placu zabaw, a po zakończeniu działania miasteczka zorganizuje dla mieszkańców piknik rodzinny.

Mamy nadzieję, że kibice, którzy pojawią się w Poznaniu znajdą tutaj atrakcje. Elementem, który chcemy zostawić jest fakt dofinansowania zgodnie z sugestią radnych osiedlowych siłowni zewnętrznej lub placu zabaw w wysokości 20 tys. zł. Proponujemy również pracę sezonową dla mieszkańców, którzy tutaj mieszkają na osiedlu. Mamy nadzieję, że będzie zainteresowanie ze strony młodzieży, bo na nią głównie liczymy, lecz nie ograniczamy się do konkretnej grupy wiekowej. W podziękowaniu dla mieszkańców zorganizujemy piknik rodzinny - tłumaczy Marta Wieczorek z Brand New.

Miasteczko będzie działać 13 dni. Chcemy wykorzystać parkingi, znajdujące się w pobliżu, zgodnie z sugestiami mieszkańców poszukamy również innych rozwiązań. Dla gości uruchomimy też specjalne autobusy. Liczymy na współpracę z miastem zwłaszcza w kwestii organizacji dojazdowej i oznakowania - dodaje Marta Wieczorek, Brand New.

Jest to inicjatywa sponsora, firmy Carlsberg, którzy chce zorganizować podobne miasteczka we wszystkich miastach, gdzie będzie organizowane Euro. Tradycyjnie, jak przychodzi do nas taki partner, to my podchodzimy z zainteresowaniem jednak w tym przypadku warunkiem tego, że miasto wyrazi zgodę na najem terenów, które są miejskie będzie to zależeć od tego jaką opinię wyda Rada Osiedla Święty Łazarz.
Jest ryzyko, że miasteczko to będzie konkurować ze strefą kibica na Placu Wolności. Jednak to miasteczko będzie pełnić zupełnie inną funkcję. Osoby będą tutaj nocować, będzie ich miejsc. Strefa kibica będzie zlokalizowana w śródmieściu i będzie mogła pomieścić 20 tysięcy osób. W sytuacji, gdyby jakiś mecz gromadził nawet 80 tysięcy widzów, to kibice będą musieli się gdzieś podziać
- wyjaśnia Maciej Milewicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Na spotkaniu pojawiały się głosy, że dobrze byłoby, gdyby tego typu impreza odbyła się na Łazarzu, bo jest to impuls rozwojowy dla dzielnicy i powód do domy. Miasteczko to nie będzie finansowane przez miasto, a co więcej miastu będzie zależało, by też zyskać korzyści ze strony sponsora i organizatora. To są tereny miejskie, więc należałoby od nich pobrać jakiś czynsz za najem. Koszt powstania strefy kibica na Placu Wolności szacowany jest na 20 mln zł - dodaje Maciej Milewicz z Biura Prasowego UM.

Opinię w sprawie miasteczka musi wydać też Rada Osiedla Święty Łazarz i to do niej będzie należało ostateczne zdanie.

Jest to bardzo ciekawa propozycja, stwarzająca szanse dla Łazarza. To spotkanie pokazało, jakie są najważniejsze obawy ze strony mieszkańców. Informacje, które otrzymaliśmy od organizatora w jakiś sposób napawają optymizmem, że zostanie to w sposób profesjonalny zorganizowane. Po stronie organizatorów jest zapewnienie wszelkich kwestii związanych z bezpieczeństwem, utrzymaniem czystości i do tego, by nie dochodziło do jakiś ekscesów o charakterze chuligańskim. Mieszkańców może uspokoić fakt, że miasteczko namiotowe zasłoni istniejąca górka. Nad kwestiami dotyczącymi organizacji będziemy jeszcze z organizatorami rozmawiać - tłumaczy Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz i Radny Miasta Poznania.

Teraz mieszkańcy mają dwa tygodnie na zgłaszanie uwag i zapytań do projektu. Do 2 grudnia włącznie można to uczynić:

 • droga e-mailową: konsultacje@um.poznan.pl
 • lub listowną na adres:
  Urząd Miasta Poznania
  Biuro Kształtowania Relacji Społecznych
  plac Kolegiacki 17
  61-841 Poznań
 • uwagi można też zgłaszać bezpośrednio do Rady Osiedla Święty Łazarz

Czy w Parku Kasprowicza powstanie miasteczka dla kibiców Euro 2012? Przekonamy się najpóźniej 9 grudnia.

Projekt planowanego miasteczka dla kibiców Euro 2012 w Parku Kasprowicza


Komentarze (9)

21-11-2011 17:14:20
w
po co tyle emocji;) Ludzie coraz mniej chętnie wspierają FC Biedronka Poland pod flagą pzpn, więc możemy się jedynie spodziewać trochę turystów przez parę dni. Dla jednych to kasa, dla innych niepotrzebny bajzel.. 20 tys to jednak mało za taką imprezę, ale niech się targują decydenci. I niech porządek zostawią po sobie!
21-11-2011 14:32:32
rosa
Jestem za- ale przy tak oszpeconej/czytaj zniszczonej/ zewnętrznej elewacji hali sportowej Arena , już nie mówiąc o stadionie Energetyka- jaka to promocja Poznania ?
21-11-2011 11:46:47
Zosia Samosia
Błagam, nie dajmy się omamić tym marnym piarowcom z urzędu miasta. Mieszkańcy nie skorzystają naprawdę nic na tym, że przez 13 dni będzie miała tu miejsce jedna wielka biba blisko naszych domów. To jest po prostu zła lokalizacja, chyba tylko to, że jest blisko centrum można uznać za argument na tak. Łazarz to bardzo gęsta zabudowa, jak pojawią się te namioty to nawet szpilki się tu nie włoży! Paraliż dzielnicy i jej zniszczenie (chyba nie po był tu działał tu program rewitalizacji) - oto co dostaniemy. Panu Milewiczowi i ekipie z działu promocji firmy Hau Hau dziękujemy! Mogę się założyć, że żaden z nich tu nie mieszka. Darujmy sobie ten ochłap w wysokości 20 tys. zł.
20-11-2011 22:56:36
lilid
Pomysł może nie najgorszy, ale 20 tys. to już śmiech! Z tej formy noclegu będą korzystać młodzi i bardzo młodzi kibice, a właściwie nie tyle noclegu co miejsca zabawy ( bazujacej oczywiście na piwie), którzy przyjadą w większości pociągiem ( ta lokalizacja będzie właśnie atrakcyjna dla korzystających z komunikacji kolejowej, może przy okazji tejże ulicy coś dobrego by się wreszcie "dostało"). Należy spodziewać się maksymalnej destrukcji terenu Areny jak i okolic. Należy wczesniej mieć przygotowany i zaakceptowany projekt rekultywacji, może sprawdzić jak w innych miejscach Browar ze swoich zobowiazań się wywiązywał. Piknik rodzinny z piwem w tle, a kiedy...przed rekultywacją czy po.., właściwie dziękuję, "miłośników piwa" mam na co dzień za rogiem i tych " rogów" akurat na Łazarzu nie brakuje!
20-11-2011 22:31:49
N.
20 tys.??? To jest jakiś żart?
20-11-2011 19:35:21
kaśka
Przynajmniej będzie się coś działo podczas euro, także na Łazarzu. Nie będzie trzeba jechać aż na plac Wolności. Już widze, jak kibice przyjadą specjalnie samochodami z Anglii czy Holandii. Zalezy jeszcze kto będzie u nas grać. Większośc kibiców albo przyjedzie pociągami, autokarami albo przyleci samolotem chociażby dlatego, że benzyna jest coraz droższa. Piknik rodzinny - co to dla nich za koszty, jak cała infrastruktura będzie z miasteczka, catering i piwo też. Byłabym spokojna o bezpieczeństwo - to nie są kibole drużyn ligowych, a reprezentacji narodowych, tam jest kultura.
20-11-2011 10:00:48
dsdasf
Ano dokładnie to cena za jedną dobę. Na stronie Areny jak byk jest napisane: udostępnienie płyty głównej 18.000 +23% VAT na dobę = 22140pn doba! x 13 dni - 289.000pln. Do tego dochodzi pół parku i terenów przyległych. Takie 20.000 to śmiech na sali. Niech dadzą 300.000 to można gadać ;)
19-11-2011 19:00:50
fgh
Carlsberg za wynajęcie Areny i całego Parku Kasprowicza proponuje dla Łazarza: 1) 20 tys zł na siłownię 2) piknik rodzinny 3) przywrócenie parku do stanu poprzedniego Nie wiem, czy Carslberg dodatkowo zapłaci jakieś kwoty miastu. Moim zdaniem można by się zgodzić tylko pod warunkiem, że Łazarz na tym znacznie więcej zyska. Piknik rodzinny to ściema i w zasadzie bezkosztowa impreza dla Carlsberga, bo zrobią ja w oparciu i infrastrukturę, która już będzie na miejscu po miasteczku dla kibiców. Za 20 tys zł to można wynająć taki teren, ale na 1 dzień a nie na pół miesiąca.
19-11-2011 16:02:01
WM
Urządzenie miasteczka namiotowego przy Arenie to bardzo dobry pomysł. Teren zostanie błyskawicznie zadeptany, zniszczony bezpowrotnie i będzie można później budować śliczniutkie osiedle z mieszkaniami za duże pieniądze , bo to będzie bardziej opłacalne niż przywrócenie terenów zielonych. Stadionu Energetka już nie ma,lodowiska już nie będzie, hala Arena się wali-ma swoje lata- dla miasta lepiej być nie może!!!!Poza tym trzeba zdać sobie sprawę,że nie tylko kibice przyjadą . Również tacy, którzy będą szukać okazji do rozróby, rozboju i zwyczajnych kradzieży. Takie czasy. Za niedogodności tych dwóch tygodni 20 tys. od BROWARU i piknik rodzinny dla mieszkańców. Prosze mi nie zarzucać, że malkontencę, ale po pracy chcę mieć koło domu spokój.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: