Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Remont Ronda Jeziorańskiego i ulicy Roosevelta trwa już miesiąc - zaglądamy na plac budowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Remont Ronda Jeziorańskiego i ulicy Roosevelta trwa już miesiąc - zaglądamy na plac budowy
07-10-2011 09:47   Janusz Ludwiczak
Dokładnie miesiąc temu rozpoczął się generalny remont Ronda Jeziorańskiego i przebudowa ulicy Roosevelta, a także budowa szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego. Sprawdzamy, jak idzie postęp prac.

1 września rozpoczęła się budowa szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego, dwa dni później rozkopane zostało Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a 8 września dla tramwajów i częściowo dla ruchu kołowego zamknięta została ulica Roosevelta, na odcinku pomiędzy Mostem Dworcowem, a Mostem Uniwersyteckim w ramach I etapu przebudowy węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera.

Zaglądamy z naszym aparatem na plac budowy i przedstawiamy Państwu postęp prac. Co miesiąc zamierzamy przedstawiać podobny raport i fotoreportaż.


Przedłużenie PeSTki do Dworca Zachodniego

Wyburzona została większość budynków wzdłuż ulicy Zachodniej i peronu 7. W miejscu tym powstanie stacja PST Dworzec Zachodni. Wycięte zostały drzewa wzdłuż ulicy Roosevelta i rozebrane zostały tory kolejowe i sieć trakcyjna.

Dzięki wydłużeniu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej włączenia jej do istniejącego torowiska w ciągu ulicy Głogowskiej znacznie skróci się dojazd z Piątkowa, Winograd i północnych części miasta do jego centrum. Bezkolizyjna trasa ma także za zadanie odciążyć węzły Most Teatralny, Rondo Kaponiera i Most Dworcowy. W pobliżu Dworca Zachodniego powstać ma dodatkowo pętla. Nową trasą mają kursować tramwaje linii nr 12, 14 i 26.
Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, że "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Nowa trasa tramwajowa ma mieć długość 2 km. Na jej trasie powstaną dwa przystanki, których perony będą miały 60 m długości (pod Rondem Kaponiera oraz na peronie 7 Dworca Zachodniego).
Szacowany koszt całkowity projektu (po rozstrzygnięciu przetargu) wynosi 115 673 426,12 zł. Prawie 43 mln zł (dokładnie 42 775 303 zł) pochodzić będą z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto na tę inwestycje przeznaczy ze swojego budżetu 94 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest wyłoniona w przetargu krakowska grupa ZUE S.A.


Rondo Jeziorańskiego to teraz wielka dziura

Rozebrane zostały tory tramwajowe na samym Rondzie Jeziorańskiego (z wyjątkiem skrętu z ulicy Reymonta w Grunwaldzką) oraz fragment torowiska na ulicy Przybyszewskiego (pomiędzy Grunwaldzką, a Marcelińską) oraz na Grunwaldzkiej (pomiędzy Reymonta, Iłłakowiczówny). Drogowcy usunęli też słupy i sieć trakcyjną oraz rozkruszyli stary asfalt. Obecnie układane są studzienki telekomunikacyjne i kanalizacyjne oraz przygotowany podkład pod przyszłe torowisko tramwajowe.

Wiosną przyszłego roku Rondo Jeziorańskiego ma zmienić się nie do poznania: droga rowerowa dookoła, wyremontowane torowisko, autobusy linii 93 nie stojące w korku i poruszające się razem z tramwajami po jednym pasie ruchu, perony przystanków dostosowane do pojazdów niskopodłogowych, poszerzone pasy ruchu, ale tak będzie dopiero pod koniec kwietnia 2012 roku.
Inwestycja, którą realizuje spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012 oraz ZTM będzie kosztować prawie 50 milionów złotych, z czego część środków dołoży Unia Europejska.


Wyburzyno Roosevelta

Postęp prac widać też na ulicy Roosevelta. Praktycznie wyburzona została już stara estakada pomiędzy Bukowską, a Mostem Uniwersyteckim. Rozebrane zostało stare torowisko tramwajowe na ul. Bukowskiej oraz na fragmencie Roosevelta.

Już na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku na Roosevelta pojawią się trzy pasy ruchu, droga rowerowa i dodatkowe dwa pasy lewoskrętu z ulicy Roosevelta w Bukowską. Wyremontowane zostanie też torowisko tramwajowe. Remont potrwa do 30 kwietnia 2012 r. II etap, już docelowo przebudowy samej Kaponiery (od Mostu Uniwersyteckiego do Mostu Teatralnego wraz z przebudową przejścia podziemnego pod rondem i wybudowanie stacji szybkiego tramwaju) rozpocznie się 1 sierpnia 2012 r. i potrwa do końca listopada 2013 r.
Projekt "Przebudowa węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera" będzie realizowany przy współudziale środków Funduszu Spójności w ramach Działania 7.3 "Transport miejski w obszarach metropolitalnych" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość dotacji zabezpieczonej na "Liście projektów indywidualnych POIiŚ" wynosi 55,78 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: APRIVIA SA, HYDROBUDOWA POLSKA SA, Przedsiębiorstwo Robót Górniczych METRO sp. z o.o., OBRASCON Huarte Lain SA.


R E K L A M A

Komentarze (1)

07-10-2011 21:56:37
kaśka
żeby było lepiej musi być gorzej. nic jakoś wytrwamy do kwietnia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: