Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczęła się budowa PeSTki do Dworca Zachodniego. Po Euro 2012 tramwaje nie będą jeździć Głogowską - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozpoczęła się budowa PeSTki do Dworca Zachodniego. Po Euro 2012 tramwaje nie będą jeździć Głogowską
15-09-2011 01:09   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęły się prace przy przedłużeniu trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej do ulicy Głogowskiej. Robotnicy wyburzają już budynki, znajdujące się wzdłuż ulicy Zachodniej. W lipcu przyszłego roku w związku z podłączeniem nowej trasy do już istniejącej, ulicą Głogowską nie będą jeździć tramwaje. Pięć miesięcy później pierwsza "czternastka" dojedzie bezpośrednio ze stacji Słowiańska do Dworca Zachodniego i dalej skręci w ulicę Głogowską w kierunku Górczyna.

Budowa przedłużenia trasy PeSTki do Dworca Zachodniego stała się faktem. Ekipy budowlane prowadzą już prace przy wyburzaniu budynków, znajdujących się wzdłuż ulicy Zachodniej i peronu 7.

Od września na stałe pociągi nie będą już korzystać z peronu 7 oraz części peronu 6. W miejscu, gdzie znajdowało się torowisko kolejowe powstaną tory pod nową trasę tramwajową.

Prowadzone prace do Euro 2012 włącznie nie wpłyną na zmiany w organizacji ruchu kołowego i tras tramwajów. Utrudnienia czekać będą nas dopiero w wakacje przyszłego roku.

Ulica Głogowska będzie zwężona dla ruchu kołowego. Natomiast szacujemy, że przez około miesiąc tramwaje nie będą jeździć Głogowską. W sierpniu, w długi weekend prace będą prowadzone na trasie PST. Wtedy wprowadzimy autobusy "za tramwaj" - mówi Maciej Bulski ze spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012.

Torowisko tramwajowe poprowadzone zostanie po starych torach kolejowych, prowadzących na teren MTP. Na wysokości restauracji Mc Donald's powstanie podłączenie do istniejącej trasy tramwajowej w ciągu ulicy Głogowskiej.

Budowa trasy PST do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej ma zakończyć się pod koniec przyszłego roku.

Do 30 grudnia 2012 planujemy zakończyć wszystkie odbiory techniczne - wyjaśnia Maciej Bulski, Infrastruktura Euro Poznań 2012 Sp. z o.o.

Dzięki wydłużeniu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej włączenia jej do istniejącego torowiska w ciągu ulicy Głogowskiej znacznie skróci się dojazd z Piątkowa, Winograd i północnych części miasta do jego centrum. Bezkolizyjna trasa ma także za zadanie odciążyć węzły Most Teatralny, Rondo Kaponiera i Most Dworcowy.

W pobliżu Dworca Zachodniego powstać ma dodatkowo pętla. Nową trasą mają kursować tramwaje linii nr 12, 14 i 26.

Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, że "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Nowa trasa tramwajowa ma mieć długość 2 km. Na jej trasie powstaną dwa przystanki, których perony będą miały 60 m długości (pod Rondem Kaponiera oraz na peronie 7 Dworca Zachodniego).

Szacowany koszt całkowity projektu (po rozstrzygnięciu przetargu) wynosi 115 673 426,12 zł. Prawie 43 mln zł (dokładnie 42 775 303 zł) pochodzić będą z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto na tę inwestycje przeznaczy ze swojego budżetu 94 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest wyłoniona w przetargu krakowska grupa ZUE S.A.


Komentarze (1)

16-09-2011 14:59:39
mamik
no to wnioskuje, ze tramwaj do dworca zachodniego dojedzie 1 stycznia 2013.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: