Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent Grobelny nie chce "Poznań Główny City Center". PKP odpowiada: "Poznań zadupie" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent Grobelny nie chce "Poznań Główny City Center". PKP odpowiada: "Poznań zadupie"
13-09-2011 01:16   Janusz Ludwiczak
Prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu nie przypadła do gustu nazwa nowego dworca kolejowego z galerią handlową "Poznań Główny City Center". Tymczasem PKP odpowiada prezydentowi "Widać po jakości utrzymania Placu Dworcowego i samej ulicy Dworcowej (należących do samorządu!), że władze traktują je jak peryferia: Poznań Zadupie, a nie samo centrum".

Prezydent Ryszard Grobelny nie chce, by nowy dworzec kolejowy i połączona z nim galeria handlowa nazywała się "Poznań Główny City Center". O zgodę na używanie nazwy "Poznań" w swoim znaku towarowym wystąpi inwestor, firma TriGranit oraz PKP.

"W uzasadnieniu do niego wskazano, że zarówno budynek dworca jak i centrum handlowe zamierza prowadzić działalność na terenie Poznania, dlatego przemawia to za udzieleniem zgody na wykorzystanie nazwy miasta jako znaku towarowego w nazwie „Poznań Główny City Center”.
By nie owijać w bawełnę powiem, że nie wyraziłem na to zgody."
- czytamy na blogu prezydenta Grobelnego.

"Nazwa Poznań może być wykorzystywana w celach komercyjnych, tylko jeśli Miasto ma z tego korzyść (podobne obostrzenia dotyczą też herbu miasta).
Również sama zbitka składająca się z czterech wyrazów (dwóch polskich i dwóch angielskich) budziła kontrowersje.
Dla mnie jednak kluczowe znaczenie miała próba nieuprawnionego zawłaszczenia nazwy „City Center” dla miejsca, które w rzeczywistości centrum miasta nie jest (może kiedyś będzie, ale tego jeszcze dziś nie wiadomo). Ono, w świadomości mieszkańców, najczęściej ogranicza się do poznańskiego Starego Rynku, czasem rozszerzając się o teren śródmiejski.
"Centrum nie powstaje poprzez nazwanie go „center”. Powstaje, bo oferując określone funkcje, przyciąga do siebie ludzi. Dobra nazwa może mu w tym pomóc. Może też zaszkodzić. W przypadku „Poznań Główny City Center” – raczej szkodzi."
- pisze na swoim blogu prezydent Grobelny.

Tymczasem Jacek Prześluga, członek zarządu PKP S.A. na łamach portalu dworzeckolejowy.pl odpowiada prezydentowi Poznania:

"Władze miasta zgodziły się na nazwę „Poznań Plaza”, która określa najzwyklejszą galerię handlową. [...]
[...] Ryszard Grobelny zdaje się zapominać, iż częścią inwestycji wartej 160 milionów euro będzie główny dworzec kolejowy w mieście, co samo w sobie jest „działalnością na rzecz miasta”. Mielibyśmy jeszcze ją w jakiś specjalny sposób potwierdzać? Postawić pomnik Grobelnemu, żeby dostrzegł na rzecz czyjego dobra działamy?
Grobelny nie zauważa, że kwestionując centralne położenie dworca głównego, a co za tym idzie przyległej doń galerii handlowej, przyznaje się do osobistej porażki: widać po jakości utrzymania Placu Dworcowego i samej ulicy Dworcowej (należących do samorządu!), że władze traktują je jak peryferia: Poznań Zadupie, a nie samo centrum."
- pisze Jacek Prześluga, członek zarządu PKP SA do spraw Rewitalizacji Dworców na łamach portalu dworzeckolejowy.pl.

I dodaje: "pozostawiając w podświadomości turysty ślad owego zmodernizowanego „Poznań Główny City Center” jako zbioru nowoczesnej, uporządkowanej przestrzeni publiczno-komercyjnej, działamy na korzyść wizerunku stolicy Wielkopolski, a nie jemu na przekór".

Głos w tej sprawie zabrało też Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania":

"Trzeba sobie jasno powiedzieć: miarą nowoczesności Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny będzie nie nazwa (jakkolwiek odbieramy i rozumiemy określenie „City Center”), ale jego wyposażenie w przyjazną dla użytkownika infrastrukturę oraz dobra informacja ułatwiająca poruszanie się po całym obszarze.
W chwili obecnej – po ocenie dotychczasowych prac na wyremontowanym peronie trzecim – można stwierdzić, że stan ten jest zatrważający! Mówiąc językiem młodzieżowym, to będzie największa „wtopa” dla wizerunku tak miasta jak i PKP oraz inwestora centrum handlowego – firmy Trigranit, a przede wszystkim olbrzymie niedogodności w użytkowaniu kompleksu dworca przez pasażerów. Apelujemy do szanownych Panów – użyjcie całej swojej mocy i zmieńcie niekorzystny obraz rzeczywistości. Jest jeszcze czas na odpowiednie działania."
pisze w swoim oświadczeniu Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania".


KOMENTARZ OD REDAKCJI

Panie Prezydencie! Miasto promuje się hasłem: "POZnan* - miasto know how". Czyżby Poznań sam nie złamał ustawy o języku polskim? Miasto samo reklamuje się jak Pan to określa: "zbitką składająca się z czterech wyrazów (dwóch polskich i dwóch angielskich)".

Drodzy przedstawiciele PKP SA i TriGranit. Pragnę przypomnieć do Euro 2012 pozostało już niecałe 270 dni. Zegar tyka, a czas leci. Przed nami podobno ostra zima. Czy na pewno zdążycie do wiosny przyszłego roku postawić nowy dworzec? Po co wogóle ta cała kłótnia o nazwę nowego dworca, na który my poznaniacy i tak będziemy mówić "Poznań Główny" lub "Dworzec Główny", tak jak na Stary Browar mówimy "Browar", na Rondo Kaponiera "Kaponiera", na Poznań Plaza - "Plaza". Jako poznaniak z niecierpliwością czekam po prostu na nowy budynek dworca, bo nie chcę by pierwsza wizytówka Poznania była powodem do ogromnego wstydu.


Fot: TriGranit / Pentagram Architekci

Komentarze (4)

13-09-2011 17:27:47
De.
Tylko i wyłącznie powinien nazywać się "Poznań Główny"
13-09-2011 11:59:43
kaśka
Zapomniałaś dodać, że w każdej z propozycji byłaby nazwa "City Center", tak jak jest to z Bonarka City Center czy Silesia City Center. Mielibyśmy więc: Poznań Express City Center, Brama Poznańska City Center, Port Poznański City Center...
13-09-2011 08:37:02
M.Łazarz
"PKP SA i spółka TriGranit poinformowały opinię publiczną, że Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Poznaniu, które powstaje z ich inicjatywy, będzie nosiło angielsko-polską nazwę: „Poznań Główny City Center”. Przeszło miesiąc trwał konkurs internetowy, w którym wybierano nazwę dla nowego centrum łączącego dworce PKP, PKS i przystanek PST. Było wiele propozycji: Poznań Główny, Poznań Express, Brama Poznańska, Port Poznański, Dworzec Centralny w Poznaniu, Poz Center, Poznań Nowy Główny. Nie zapomniano też o gwarze: Poznań Bana, Kolejorz Poznań City Tey, Pyrlandia City Center." Wybrano jak było ustalone od początku. Spółka TriGranit ogłosiła konkurs a wybrała nazwę taką jak dla wszystkich swoich inwestycji .Przykład Bonarka - City Center w Krakowie. / chociaż tam to też nie jest "Center" miasta.Nie wiem po co ogłaszać konkurs jak nazwa jest z góry ustalona. Chyba po to aby maluczcy mieli namiastkę / ersatz/ demokracji.Nazwa jest okropna, mam nadzieję , że Poznaniacy znajdą jak zawsze sposób na jej "oswojenie".
13-09-2011 07:36:25
Poznaniak
Wszak mamy prezydenta """najlepszego"" w PRL-u to mamy dizl......a . Zawsze mówiłem ze Grobelniak to świr nie obliczalny. Jemu chodzi tylko by sie nachłapać kasy, a poznaiaków ma w d....e . Dlatego wyprowadził się z Poznania kombinator karierowicz, sciemniacz piep.......y
Aktualności
Niezapominajka
29

sty

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Parents and Firends”

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: