Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dzięki mieszkańcom ZDM nie wymieni zabytkowej kostki na ulicy Matejki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dzięki mieszkańcom ZDM nie wymieni zabytkowej kostki na ulicy Matejki
26-08-2011 01:09   Janusz Ludwiczak
Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich na początku ubiegłego tygodnia rozpoczęła się wymiana starych chodników na nowe z tzw. kostki "pozbrukowej" na ulicy Matejki (na odcinku od Niegolewskich do Wyspiańskiego). ZDM planował usunąć zabytkową ponad stuletnią kostkę, znajdującą się na wysokości kościoła Św. Anny. Dopiero po interwencji jednej z mieszkanek, która powiadomiła Miejskiego Konserwatora Zabytków wstrzymane zostały prace po zachodniej stronie ulicy Matejki, pomiędzy Niegolewskich, a Limanowskiego.

Na początku ubiegłego tygodnia, we wtorek 16 sierpnia rozpoczął się remont chodników na ulicy Matejki, pomiędzy ulicami Niegolewskich, a Limanowskiego. Wyłoniona w przetargu przez Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) firma Budromel do 16 września usunie stare płyty chodnikowe i ułoży nową kostkę brukową typu "pozbruk".

Problem w tym, że ZDM w planie remontowym nie wziął pod uwagę zabytkowej kostki, znajdującej się przed kościołem Św. Anny.

W zeszłym tygodniu w tej sprawie pisała do nas jedna z mieszkanek Łazarza:
Za pośrednictwem portalu lazarz.pl dowiedziałam się o remoncie chodnika na ul. Matejki.
Brzegi chodnika wyłożone są beżową i granatową kostką ułożoną w charakterystyczny pas (dokładnie w taki sposób, jak w innych częściach miasta budowanych w tym okresie np. w Starym Zoo (przy posągu wilka) i na ul. Wieniawskiego przed Collegium Minus UAM).
Wzór i materiał wykonania chodnika stanowią swego rodzaju dziedzictwo historii i są wyrazem pewnej wyjątkowości tych miejsc. Ponadto chodnik tworzy całość z dziedzińcem kościoła p.w. Św. Anny wyłożonym taka samą kostką. Uważam, że ulica Matejki jest wystarczająco reprezentacyjna by pozostawić przed kościołem dotychczasową kostkę i stare dostojne krawężniki
- pisze w mailu do redakcji portalu lazarz.pl Joanna Stryszyk, mieszkanka Łazarza.

Pani Joanna postanowiła powiadomić Radę Osiedla Święty Łazarz i biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, by przyjrzeli się sprawie.

Rada osiedla przekazuje tylko środki. Na remont ulicy Matejki przekazaliśmy 100 tysięcy złotych. Cały cieżar wykonania należy do ZDM. Trudno, żebyśmy my się na tym aż tak szczegółowo znali - powiedział Wojciech Wośkowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz i Radny Miasta Poznania.

Na przestrzeni ostatnich jedenastu lat współpraca z ZDM układa się dobrze. Dla nas jest to przestroga i nauczka. Będziemy baczniej zwracać na takie rzeczy uwagę - dodaje radny Wojciech Wośkowiak.

Podczas środowej sesji Rada Osiedla Święty Łazarz podjęła też uchwałę o wstrzymaniu remontu chodników ulicy Matejki, po zachodniej stronie ulicy Matejki, na odcinku od Niegolewskich do Limanowskiego.

W środę Maria Strzałko, Miejski Konserwator Zabytków, podjęła decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych na ulicy Matejki.
Fragment Łazarza, szczególnie część secesyjna stanowi zespół urbanistyczno-architektoniczny najstarszych obrzeżnych dzielnic, który wpisany jest do rejestru zabytków miasta Poznania pod nr A 239. Zabytkowa kostka chodnika na ulicy Matejki pochodzi z ok. 1907 roku, kiedy to zakończyła się budowa kościoła ewangelickiego pw. Chrystusa Zbawiciela (obecnie rzymsko-katolickiego pw. Św. Anny). Taka sama kostka znajduje się na terenie przyświątynnym.

Jak powiedziano nam w środę w sekretariacie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków:
Wydaliśmy natychmiastowy nakaz wstrzymania wymiany nawierzchni chodnika na ulicy Matejki.

Co na to ZDM?
Do tej pory nie otrzymaliśmy nakazu od Miejskiego Konserwatora Zabytków. Od samego początku wyłączyliśmy ten odcinek z remontu.
Pragnę wyjaśnić, że trwa remont chodników na ul. Matejki (odcinek od Niegolewskich do Wyspiańskiego) z wyłączeniem odcinka przed kościołem Św. Anny
- twierdzi Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Podczas niektórych remontów, inwestycji drogowych spod remontowanych nawierzchni ulic odzyskujemy starą kostkę kamienną. Po przeprowadzeniu robót rozbiórkowych kostka trafia do magazynu ZDM. Drogowcy wykorzystują ją następnie przy remontach ulic o nawierzchni z kostki kamiennej lub – jak to miało miejsce np. w przypadku ulicy Stawnej – do przywracania uliczkom staromiejskim ich dawnego charakteru - tłumaczy Dorota Wesołowska, rzecznik ZDM.

W 2008 roku Zarząd Dróg Miejskich na wniosek Rady Osiedla Świętego Łazarza przeprowadził podobny remont na ulicy Karwowskiego. Zabytkowa kwadratowa kostka została zastąpiona kostką "pozbrukową". ZDM zapewniał wtedy, że usunięty bruk trafił do magazynu, a stamtąd w okolice Starego Rynku.

Na ul. Karwowskiego kilka lat temu również była wymieniana nawierzchnia chodników. Remont przeprowadzany był tak jak na ul. Matejki na wniosek rady osiedla, która przekazała na ten cel własne środki - wyjaśnia Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich.

Remont chodników na ulicy Matejki ma kosztować 300 tysięcy złotych, z czego 100 tys. zł. pochodzi ze środków Rady Osiedla Święty Łazarz.

KOMENTARZ OD REDAKCJI
Czy dopiero interwencja mieszkanki Łazarza musiała spowodować, by ktoś pomyślał o nie usuwaniu zabytkowego bruku na Matejki? Co by było, gdyby nie natychmiastowy nakaz wstrzymania prac przez Miejskiego Konserwatora Zabytków? Pewnie drogowcy kładli by już na wysokości kościoła "świętą" w naszym mieście dwunastokątną kostkę "pozbrukową".
Czy naprawdę nikt nie mógł pomyśleć o zachowaniu zabytkowego chodnika poprzez wyrównanie podłoża i ułożenie go na nowo. Nawet jeśli jego stan jest fatalny, to można przecież odtworzyć zabytkową nawierzchnię, tak jak zrobiono chociażby na ulicy Stawnej o czym wspomniała rzeczniczka ZDM.
Winne są obie strony. Rada Osiedla Święty Łazarz (poprzedniej kadencji) mogła poprosić ZDM o zachowanie zabytkowej kostki. W końcu działa w niej Komisja Infrastruktury i Polityki Przestrzennej, która wnioskując o remont chodników powinna zapoznać się ze stanem konserwatorskim obiektu.
Wydaje mi się, że większą winę ponosi jednak Zarząd Dróg Miejskich, który teraz się wymiguje i unika odpowiedzialności za popełniony błąd. Przepraszam, czy w ZDM-ie nie ma ekspertów? Nie można było poprosić o opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków? Gdy remontowano chodnik na ulicy Półwiejskiej czy też przed konferencją klimatyczną na Św. Marcinie uzyskanie zgody konserwatora zabytków było oczywistością.
Pani Joannie Stryszyk należy się pochwała, bo dzięki niej zachowany zostanie zabytkowy chodnik. Szkoda, że tak nie stało się w przypadku ulicy Karwowskiego, gdzie pamiętający przełom XIX i XX wieku bruk został zamieniony standardowym "pozbrukiem". Szkoda też, że to zwykli mieszkańcy muszą dbać o interesy nie tylko naszego fyrtla, ale i miasta.


Komentarze (9)

07-09-2011 21:09:23
ambientman
Brawo Pani Joanno! Oby bylo wiecej takich osób dostrzegających piękno naszego miasta
29-08-2011 14:08:25
Pamiętam
że na Karwowskiego , bardzo szybko znikła kostka , ale jako mieszkanka muszę przyznać ,że teraz wygląda ten poz-bruk bardziej estetycznie
28-08-2011 11:33:45
ehhh
Dziwne, że się nikt nie przejął ani nie protestował, gdy identyczna nawierzchnia z zabytkowej kostki została wymieniona na pozbruk na ulicy Karwowskiego. Martwiono się jedynie o machlojki związane ze sprzedażą zabytkowej kostki. Gdzie była wtedy Rada i p. Strzałko? http://lazarz.pl/?menu=2&NR=621
27-08-2011 15:57:15
Poznaniak
Może lepiej by wymienili chodnik przy LO XI bo tam poprostu az sie prosi hehehe
27-08-2011 07:50:04
plita
naleza sie brava czytelniczce, Lazarz zawsze dbal o slady swojej historii, jest to jakas alternatywa dla kiczu z pozbruku
26-08-2011 16:01:11
pati
a kiedy wymienia chodniki na Kasprzaka, Grottgera, Siemiradzkiego, Kolejowej???????
26-08-2011 11:36:00
mamik
@pieszy: co się dziwisz. pan Wośkowiak byłby cały happy, że mieszkańcy mają nowy chodnik. Ciekawe, czemu nic nie robi w kierunku Kolejowej.
26-08-2011 08:02:07
?
Pytenie z dziedziny ekonomia. Czy ZDM przygotował inną wycenę dla odcinków ulic z których "odzyskiwał starą kostkę kamienną" ( i granitowe krawęzniki), niż dla odcinków z których usuwał "komunistyczne" płyty? Coś mi się zdaje, że kostka z Matejki jest znacznie cenniejsza niz poz-bruk.
26-08-2011 07:35:39
pieszy
"Trudno, żebyśmy my się na tym aż tak szczegółowo znali ". Tu nie chodzi o wiedzę specjalistyczną, ale o to by wiedzieć czego się chce. W radzie osiedla nie ma żadnej wizji jak ma wyglądać Łazarz, czego ten remont jest doskonałym przykładem. Uśmiechnąć się na fotce z siłownią, pseudo placem zabaw to każdy potrafi Panie Wośkowiak.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: