Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z sierżantem Błażejem Szubstarskim - "Najlepszym Dzielnicowym Miasta Poznania 2011" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z sierżantem Błażejem Szubstarskim - "Najlepszym Dzielnicowym Miasta Poznania 2011"
06-08-2011 01:05   Janusz Ludwiczak
Sierż. Błażej Szubstarski, dzielnicowy z Komisariatu Policji Poznań - Grunwald, który patroluje m.in. łazarskie ulice zdobył II miejsce w konkursie "Najlepszy Dzielnicowy Miasta Poznania 2011".

Sierżant Błażej Szubstarski jest dzielnicowym z Komisariatu Policji Poznań-Grunwald. Codziennie patroluje Łazarz, m.in. osiedle Hetmańskie, a także ul. Głogowską 121-141, Krauthofera, Górecką, Hetmańską 52-62, Dmowskiego 62-76, Drobną, Duszną i Dwatory.

Janusz Ludwiczak, portal lazarz.pl: Na czym polega praca dzielnicowego?
Jest to specyficzny rodzaj służby. Każdy dzielnicowy ma swój przydzielony rejon, dokonuje jego obchodu. Dostarcza też czasem na swoim terenie różne pisma np. z sądu czy prokuratury. Dzielnicowy pomaga mieszkańcom - jest to taki policjant pierwszego kontaktu, do którego można się zwrócić o pomoc, np. w sprawach prawa karnego czy wykroczeń.

Długo już Pan Sierżant pracuje w tym rewirze?
Na Komisariacie Policji Poznań-Gruwald pracuje już od lipca 2007 roku, czyli to już będzie cztery lata.

Dlaczego zdecydował się Pan być policjantem?
Wykroczyłem troszeczkę poza tradycję rodzinną, bo nikt z mojej rodziny nie jest mundurowym. Chciałem zdobyć nowe doświadczenia. Na pewno nie jest to praca nudna. Daje dużą satysfakcję.

Czy już od dziecka wykazywał Pan zainteresowanie policją?
Raczej nie. Moje marzenia zmierzały bardziej w kierunku sportu. Ale tak się złożyło, że zostałem akurat policjantem.

Czy ten rejon, w którym Pan Sierżant pracuje jest bezpieczny?
To dość duży obszar, więc i poziom bezpieczeństwa jest zróżnicowany. Istnieją miejsca, w których te zagrożenia są na dość wysokim poziomie. Ale sytuacja ta się zmienia na lepsze. Ci ludzie, którzy nie przestrzegają prawa, systematycznie są karani. Większość z nich odbywa już karę pozbawienia wolności.

Jakie najczęstsze problemy pojawiają się w Pana rejonie - przede wszystkim na osiedlu Hetmańskim, ulicy Góreckiej, Hetmańskiej i Głogowskiej?
Największe zagrożenie występuje na osiedlu Hetmańskim. Jest taka pewna grupa osób nadużywająca alkoholu, prowokująca wybryki chuligańskie, głośne hałasy, awantury. Poza tym na osiedlu domków jednorodzinnych przy Góreckiej i przy galerii Panorama częste są kradzieże pojazdów i włamania do samochodów.

Czy często zgłaszają się do Pana mieszkańcy? Jeśli tak, to najczęściej z jakimi problemami?
Sprawy są przeróżne, od najprostszych typu "ujadania" psa aż do włamań, gróźb czy przemocy w rodzinie.

Nietypowe, niecodzienne sytuacje też się zdarzają?
Praktycznie codziennie coś nietypowego się dzieje, ale np. udało się na początku roku ujawnić miejsce przechowywania kradzionych pojazdów na ulicy Maszynowej.

Czy praca dzielnicowego ma swoje miłe, dobre strony?
Oczywiście. Praca policjanta nie polega tylko na kontakcie z przestępcami. Są też różnego typu spotkania z radnymi osiedlowymi. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować za współpracę Radnemu Miasta Poznania Wojciechowi Wośkowiakowi, kierownikowi Osiedla Łazarz Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" Józefowi Żeleńskiemu, przewodniczącej Rady Osiedla Hetmańskiego Jolancie Wojtkowiak, a także kierownikowi Klubu "Krąg" - Januszowi Hellerowi i wszystkim mieszkańcom.
Podejmujemy różne programy prewencyjne, spotkania ze społeczeństwem.

A jak układa się współpraca z instytucjami, np. parafiami i szkołami?
Akurat w moim rejonie nie ma żadnej parafii i szkoły, ale od czasu do czasu przeprowadzamy wspólne akcje ze Strażą Miejską czy Służbą Ochrony Kolei, także wspólne patrole.
Oczywiście dobrze układa się współpraca z radami osiedla czy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Duże było zaskoczenie, że zdobył Pan Sierżant II miejsce w konkursie "Najlepszy Dzielnicowy Miasta Poznania 2011"?
Dla mnie tak, dla przełożonych mniej, bo tutaj nasz komisariat już od ładnych paru lat wystawia swoich reprezentantów, którzy zajmują czołowe miejsca w tym konkursie. Ja pierwszy raz startowałem i jest to dla mnie duży sukces. Niezmiernie się z tego cieszę, ale nie jest to tylko moja zasługa. Chciałbym podziękować bardzo moim przełożonym, którzy mocno we mnie wierzyli i pomagali mi w tym całym przedsięwzięciu.

Sierż. Błażej Szubstarski w policji pracuje już od sześciu lat, a w Komisariacie Poznań-Grunwald od 2007 roku. Interesuje się sportem, gra w siatkówkę plażową. Ostatnio po raz drugi obronił tytuł Mistrza Polski w siatkówce plażowej policjantów. Jest zadowolony z pracy, którą wykonuje i ma nadzieję, że będzie ją jeszcze długo wykonywał.


Komentarze (3)

18-10-2011 21:38:09
syla
ehhh...można mieć takiego dzielnicowego ...:)
09-08-2011 20:33:56
wera
jaki on jest przystojny ;-)
06-08-2011 09:37:01
Poznaniak
Co za bzdura z tym konkursem !!!!! Wszak policja nic już nie może. Sprawy przeciągają miesiącami. Ich pieczątka i pisma to bzdury. Nawet walnąć pałką czy zatrzymać nie mogą, Na dodatek biją policjantów, a ostatnio i policjantki. Policja się boi szczeniaków. A tu taki „prestiżowy” konkurs . Śmieszne i poniżające. No ale przynajmniej ten a’la dzielnicowy ma premię ( tylko za co?) Brawo policja tylko tak dalej. Bardzo ładnie również wyglądacie na festynach z małymi dziećmi tam przynajmniej Was nie biją i nie poniżają. Znam przypadek, gdzie lekko podchmielony szczeniak do „gliny” na służbie i przy wezwaniu po 23-ej” „mówi nie pajacuj tey nie pajacuj mi ty tey” a glina nic. Więc brawo „pajace’?????? za konkurs????
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: