Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dojedziemy tramwajem z Głogowskiej pod Browar i na deptak? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dojedziemy tramwajem z Głogowskiej pod Browar i na deptak?
30-07-2011 01:51   Janusz Ludwiczak
W piątek po raz ostatni "czternastka" z Głogowskiej skręcała w Most Dworcowy. Przez dwa tygodnie z Górczyna i Łazarza można było bezpośrednio dojechać do dworca PKS, na deptak i do Starego Browaru. Czy jest szansa, że takie połączenie zostanie uruchomione na stałe, o co apelują od lat niektórzy mieszkańcy, oraz szkoły i rada osiedla?

Przez ostatnie dwa tygodnie, od 15 do 29 lipca w związku z remontem torowiska i zwrotnic na ul. Roosevelta przy wjeździe na trasę PeSTki tramwaje linii nr 14 jeździły objazdem. "Czternastka" z ulicy Głogowskiej skręcała w Most Dworcowy i dalej przez ul. Stanisława Matyi, Królowej Jadwigi i Rataje dojeżdżała na Starołękę. Dzięki czemu mieszkańcy Łazarza i Górczyna mieli bezpośredni dojazd do dworca PKS, Starego Browaru i na deptak.

O przywrócenie na stałe takiego połączenia, które istniało jeszcze w 1993 roku stara się od lat Rada Osiedla Święty Łazarz i większość szkół podstawowych.
Rada osiedla już poprzedniej kadencji czyniła starania, by takie połączenie przywrócić, gdyż ono już kiedyś funkcjonowało. Wyjaśnienie, że można się przesiąść na Moście Dworcowym i dojechać pod Browar nas nie satysfakcjonuje dlatego, że przesiadanie się to jest zawsze strata czasu i istnieje niebezpieczeństwo, szczególnie wybierając się z grupą dzieci. Dojazd "piątką" do Kupca jest bardzo czasochłonny, bo to zajmuje nawet 30 minut. Wydłuża to drogę - mówi Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Święty Łazarz..

Pod petycją o przywrócenie takie połączenia podpisało się kilka szkół i sporo ludzi. Jako rada osiedla uważamy, że takie połączenie byłoby konieczne.
Jeśli temat był poruszany od dwóch kadencji, to także teraz będziemy chcieli spełnić postulaty mieszkańców i czynić starania by połączenie takie nie było tylko podczas remontów i objazdów, a funkcjonowało na stałe
- uzupełnia Maria Łazarz z Rady Osiedla Święty Łazarz.

Potrzeby uruchomienia takiego połączenia nie widzi Zarząd Transportu Miejskiego, który decyduje o przebiegach tras tramwajowych i autobusowych.
Z naszych obserwacji i analiz wynika, że takie połączenie jest nieopłacalne. Problemem jest też niemożliwość utworzenia przystanku przy Moście Dworcowym, naprzeciwko Targów. Na razie nie ma możliwości uruchomienia takiego przystanku - tłumaczy Rafał Kupś, p.o. dyr. ZTM.

W czerwcu 2009 roku proponowaliśmy jedną z możliwości rozwiązania komunikacyjnego sporu na linii ZTM/MPK - mieszkańcy i pasażerowie.
Zamiast uruchamiać nową linię tramwajową (mogą jednak wystąpić z tym problemy) można byłoby zmienić trasę linii nr 18. "Osiemnastka" od węzła Traugutta do Starołęki jeździ często pusta lub nie zapełniona. Pasażerowie zamiast czekać 20 minut na tramwaj linii 18 wolą skorzystać z tramwajów linii nr 1 i 7 jadących Hetmańską oraz bimb linii 4, 12 i 13 (a po przywróceniu ruch pod wiaduktem na Chartowie także "17") jadących ulicą Starołęcką. W obu przypadkach linie te kursują częściej niż "osiemnastka", bo co 10 minut.

Może warto byłoby rozważyć wariant zmiany trasy linii nr 18. "Osiemnastka" mogłaby jeździć z Ogrodów przez Dąbrowskiego, Głogowską, Hetmańską, przez Wildę, Królowej Jadwigi do Ronda Rataje i dalej na przemian z "jedenastką" na Osiedle Lecha. Nowy wariant trasy umożliwiłby bezpośredni dojazd nie tylko z Łazarza pod Browar i deptak, ale na Wildę i Rataje. Korekta trasy linii nr 18 poprawiłaby także dojazd z Rataj do Starego Browaru i Dworca PKP, gdyż jadące ulicą Królowej Jadwigi tramwaje linii nr 6 i 12 są często przepełnione, zaś "jedenastka" kursuje tylko co 20 minut, a więc rzadziej niż większość linii tramwajowych w Poznaniu. W przyszłości linia nr 18 mogłaby zostać wydłużona nową trasą tramwajową do Franowa.

Na tą chwilę sytuacja z bezpośrednim połączeniem z ulicy Głogowskiej pod Browar może się zmienić dopiero po wydłużeniu trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego. Wtedy pasażerowie mogliby dokonywać przesiadek na przystanku "Dworzec Zachodni" z tramwajów linii nr 5, 8 i 18 na "dwunastkę" bez konieczności przechodzenia na przystanek w przeciwnym kierunku. Tak jednak może stać się najwcześniej w grudniu przyszłego roku.

Tak uważają czytelnicy lazarz.pl - wyniki sondy przeprowadzonej w dniach: 22-30.07.2011:


Komentarze (2)

04-08-2011 06:23:28
mamik
ja polecam panom dyrektorom: kupsiowi i tulibackiemu wybrac sie w godzinach szczytu - niech sobie pojada z glogowska/hetmanska do polwiejskiej. jestem ciekaw, czy dadza rade pojechac na jednym, 15-minutowym bilecie.
30-07-2011 10:53:13
Poznaniak
kiedys jechała w tę strone 12-stka a Tulibacki z Firlikiem tego nie pamietają heheheh. Bo sami audi jezdzą i nie znają rozkładu jazdy wiec mają to w (........ oraz głęboko w .......) :-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: