Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Samolot runął na targach, na Głogowskiej przewrócił się tramwaj.Są ranni- to tylko ćwiczenia {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Samolot runął na targach, na Głogowskiej przewrócił się tramwaj.Są ranni- to tylko ćwiczenia {WIDEO}
22-06-2011 05:51   Janusz Ludwiczak
Katastrofa! We wtorek chwilę po godz. 22 na terenie targów runął samolot, lecący na lotnisko Ławica. Siła uderzenia była tak wielka, że zniszczone zostały pobliskie budynki, a jadący w kierunku ulicy Hetmańskiej tramwaj zderzył się z samochodem. Wypełniony po brzegi drugi wagon tramwaju typu 105N przewrócił się na ziemię. To na szczęście tylko ćwiczenia, które prowadzone były związku z przygotowaniami do Euro 2012 w nocy ze środy na czwartek, od godz. 21 do 3.

Zanim rozpoczęły się ćwiczenia, o godz. 21 trzeba było całkowicie dla ruchu zamknąć ulicę Głogowską na odcinku od Gąsiorowskich i Śniadeckich do Mostu Dworcowego. Tramwaje linii nr 5 i 18 zostały skierowane objazdem przez Hetmańską, Wildę i Most Dworcowy, zaś "ósemka" i "czternastka" jeździły przez Hetmańską, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką.
Mimo zapowiedzi o prowadzonej akcji w mediach i na stronach internetowych MPK i ZTM sporo pasażerów było zagubionych. Niestety informacja o zmianach tras nie pojawiła się ani na przystankach, ani w tramwajach.

Punktualnie o godz. 21:00 na ulicę Głogowską, tuż przy restauracji Mc Donald`s został przetransportowany tramwaj typu 105N, który był elementem ćwiczeń. Prawie godzinę zajęło ekipom technicznym MPK przewracanie drugiego wagonu na bok. Obszar, na którym prowadzone były ćwiczenia został odgrodzony przez policjantów. W tym samym czasie policja Ulica Głogowska (od Gąsiorowskich do Mostu Dworcowego) została zamknięta dla ruchu samochodowego.

Kilkanaście minut po godz. 22 rozpoczęły się ćwiczenia. Według scenariusza na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, pomiędzy pawilonami 1, 2 i 15 spada samolot, który docelowo miał wylądować na Ławicy. Siła uderzenia jest tak duża, że zniszczone zostają pobliskie budynki, a tramwaj jadący ulicy Głogowską w kierunku Hetmańskiej zderza się z samochodem osobowym, w którym jest kierowca i dwójka pasażerów.

Do akcji wkraczają strażacy, tuż za nimi przyjeżdża policja i równocześnie karetki pogotowia.

Zarówno na targach, jak i na ulicy Głogowskiej sytuacja wygląda bardzo poważnie. Dochodzi do pożaru rozbitego samolotu. Do akcji wkracza straż pożarna, która gasi pożar. Gdy to uda się zrobić ekipa specjalistyczna przeczesuje wrak samolotu i szuka osób, które są żywe i ocalały.

W tym samym czasie parę metrów dalej trwa walka z czasem. Strażakom udało się uwolnić uwięzionych w tramwaju i samochodzie pasażerów. Na miejsce podjeżdżają karetki pogotowia, które przewożą rannych do pobliskich szpitali.

Jak dokładnie wyglądała akcja ratunkowa można zobaczyć w galerii zdjęciowej i na filmie wideo.

Sześciogodzinne ćwiczenia miejskich służb ratowniczych - straży pożarnej, policji, pogotowia i MPK były związane z przygotowaniami do Euro 2012.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (10)

23-06-2011 20:33:14
JS
A po wtóre, na jednym ze zdjęć zrobionych przez Janusza masz jak wół informację dot. utrudnień wywieszoną na przystanku :)
23-06-2011 20:30:36
JS
@kaśka Ponieważ w miarę inteligentny człowiek czyta raz po raz gazety, słucha radia, ogląda tv no i czyta wiadomości w internecie. A o zamiarze przeprowadzenia tych ćwiczeń trąbiono we wszystkich możliwych mediach dość długo i intensywnie.
22-06-2011 22:31:08
zbig
na szczescie dzisiejsza noc jest juz spokojniejsza
22-06-2011 20:53:07
kaśka
Dlaczego na przystankach nie było żadnej informacji o tym że tramwaje będą jeździć objazdami, może mi ktoś z mpk wytłumaczyć?
22-06-2011 19:19:27
Łazarzanka
hm, @mieszkanko sądzę, że wtedy syreny nie byłyby moim, ani niczyim największym zmartwieniem. Wczoraj zaś to były tylko ćwiczenia. Jestem ciekawa, o ile wzrosła skuteczność tych działań poprzez zastosowanie tak głośnych sygnałów?
22-06-2011 18:09:04
mieszkanka
@Łazarzanka: Rozumiem, że nie mogłaś się wyspać, ale co gdyby taka katastrofa zdarzyła się naprawdę?
22-06-2011 11:26:55
Romek
Wyglądało groźnie. Gdybym nie wiedział, że to ćwiczenia to można by pomyśleć, że stało się to naprawdę.
22-06-2011 09:04:21
Miłośnik Pojazdów szynowych MPK Poznań
On przejdzie gruntowną renowację i po jakimś czasie wruci na trasę.Ten skład poświęcili do celów ćwiczebnych ponieważ był dość awaryjny.Miał przejść i tak modernizację.
22-06-2011 08:28:50
Łazarzanka
Pół nocy wyły mi nad głową karetki, nie wiem czy jednym z zamierzonych efektów było wywołanie bezsenności mieszkańców Śniadeckich? Fajnie, że robią takie ćwiczenia, ale trzeba pomyśleć trochę o ludziach, którzy muszą pracować na następny dzień. Myślę, że jakość działań 'bojowych' niewiele by ucierpiała, gdyby pgraniczyli się do sygnałów świetlnych na kogutach, bez wycia.
22-06-2011 07:07:13
goguś
ciekawe, czy wagon 222+221 zobaczymy jeszcze w ruchu liniowym, czy wóz poszedł do kasacji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: