Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Dariuszem Bachalskim, kandydatem na Prezydenta Poznania - SLD - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Dariuszem Bachalskim, kandydatem na Prezydenta Poznania - SLD
03-11-2010 01:31   Janusz Ludwiczak
Rozmowa z Dariuszem Bachalskim, kandydatem na Prezydenta Poznania, startującym z listy Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej.


 1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na Prezydenta Poznania?
  Zmiana warta Poznania. Chcę i mogę być tą zmianą. Mam nowe odważne pomysły dla miasta. Mam doświadczenie w zarządzaniu, energię do ciężkiej pracy, potrzebę tworzenia, społecznikowską pasję. Pragnę nowych wyzwań i chcę realizować swoje marzenia. Marzy mi się nowoczesne, bogate miasto. Miasto, które wykorzystuje talenty i energię swoich mieszkańców. Takie, które jest numer jeden... w Polsce.
 2. Czym różni się Pan od obecnego Prezydenta Poznania, Ryszarda Grobelnego?
  Prezydent powinien przeprowadzać projekty miejskie posługując się siłą argumentów a nie argumentem siły. Będę uważnie wsłuchiwał się w głosy padające w różnych środowiskach, i we współpracy z nową radą miasta formułował budżet, zadania i ustalał priorytety dla Poznania. W odróżnieniu od Ryszarda Grobelnego nie jestem przekonany o swojej nieomylności, dlatego ważną rolę w sprawowaniu urzędu Prezydenta wiąże z konsultacją społeczną swoich decyzji. Wykorzystam referendum na niespotykaną dotąd skalę w Polsce.
  Swoją karierę zawodową prowadziłem na swoje ryzyko i za swoje pieniądze. Stworzyłem z niczego coś. Moja, tylko językowa, firma JDJ Bachalski przeszkoliła w Polsce i za granicą ponad 120 tysięcy osób. Mam doświadczenie „tego” z drugiej strony urzędniczego biurka. To czyni różnicę między nami!
 3. Jak wyobraża Pan współpracę z Radą Miasta, gdy będzie zdominowana przez inną opcję polityczną? Jak Prezydent zamierza wybrnąć z sytuacji braku większości w radzie i poparcia. Jak zamierza Pan przekonać Radę?
  Poznaniacy mają już dość ciągłych podwyżek cen usług komunalnych (w tym wody, wywozu śmieci czy biletów MPK) oraz przepłaconych wielkich inwestycji miejskich pochłaniających setki milionów złotych. Wierzę, że w tych wyborach wybiorą reprezentacje radnych, którzy nie będę, jak Platforma Obywatelska, bezkrytycznie przegłosowywać propozycji Prezydenta. Wierzę, że Poznaniacy docenią fachowość i społeczne zaangażowanie kandydatów na radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i to właśnie ta formacja będzie miała wpływ na większość w Radzie Miasta Poznania.
 4. Jakich zmian chciałby Pan w Poznaniu?
  Jako Prezydent skieruję większe środki finansowe na organizację transportu publicznego, tak w zakresie rozbudowy sieci tramwajowej jak i poprawy jakości świadczonych usług. Wprowadzę mechanizmy zachęcające mieszkańców Poznania do częstszego korzystania z komunikacji zbiorowej, zaś osoby przyjezdne do korzystania z parkingów buforowych na obrzeżach miasta i przesiadania się do komunikacji publicznej. Pozwoli to swobodniej przemieszczać się po mieście. Poprawię jakość chodników. Naprawy ulic dokonywać będę w nocy- nie w dzień, kiedy jest duży ruch.
  Dużą wagę przykładam też do szeroko rozumianej estetyki miasta. Brudne, szare ulice i zaniedbane zieleńce to kiepska zachęta dla studentów spoza Poznania do pozostaniu tu na stałe. Z roku na rok zwiększa się także liczba Poznaniaków wyprowadzających się poza granice miasta. Należy z tego wyciągać wnioski. I działać z pomysłowością i determinacją. To tylko niektóre z postulatów mojego programu. Cały program znajdziecie państwo na mojej stronie internetowej www.bachalski.pl/prezydent.
 5. Jakie ma pan koncepcje rozwoju i wizje przyszłości miasta w najbliższych latach?
  Potrzebujemy wyrazistości jako miasto. Może nawet gospodarczej specjalizacji. Jesteśmy najsławniejszym targowym miastem w Polsce. Nawiążmy do tradycji. Bądźmy trampoliną dla daleko-wschodniego kapitału szukającego pierwszej przystani w Europie. Dysponujemy dla tego projektu wystarczającym potencjałem. Od ludzi po infrastrukturę. O lokalizacji samego miasta nie wspominając.
  Innym moim planem jest nowoczesny system konsultacji społecznych. Myślę o wykorzystaniu referendum na wielką skalę przy pozyskiwaniu poparcia mieszkańców dla wielkich projektów społecznych.
 6. Jak Poznań ma wykorzystać szanse jakie daje EURO2012? Co potem? Jak można wykorzystać te szanse?
  Najkrócej-wykorzystać promocyjnie i sportowo!
  EURO 2012 będzie niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla Poznania. Nie można jednak przesadzać z wyceną korzyści tak finansowych jak i gospodarczych, związanych z rozegraniem kilku meczów na stadionie miejskim na Bułgarskiej. Korzyści finansowe sprowadzają się do uzyskania łatwiejszego dostępu do środków pozabudżetowych na realizację inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury przed EURO 2012. Pamiętać jednak trzeba, że spore kwoty pieniężne na rozbudowę infrastruktury przed EURO 2012 pochodzą z budżetu miejskiego tj. z kieszeni mieszkańców Poznania. Dlatego warto się przygotować komercyjnie do tej imprezy. Myślę też o sektorze prywatnym. Nie przegapmy tych pięciu minut dla Poznaniaków.
 7. W jaki sposób chciałby Pan podnieść znaczenie miasta. Jak zmienić opinię o Poznaniu w skali kraju? Opinia o Poznaniu nie jest zbyt dobra.
  Mam nieco inne zdanie na ten temat. Poznaniacy są cenieni w Polsce za rzetelność i pracowitość. Firma zarejestrowana w Poznaniu na starcie uzyskuje kredyt zaufania wśród potencjalnych kontrahentów. W innych miastach, w tym w szczególności w Warszawie, zazdrości się nam wrodzonej przedsiębiorczości i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wrodzone zalety mieszkańców naszego miasta trzeba jedynie w sposób odpowiedni reklamować i się nimi chwalić. Kampania marketingowa miasta –Poznań miastem Know How za wiele nie mówi. Dodałbym do tego kampanię typu „know what” Czyli What is Poznań in Europe? A być ma stolicą dla kapitału z Dalekiego Wschodu zdobywającego Europę.
 8. Jak zatrzymałby Pan proces emigracji i wyludniania Poznania, zwłaszcza centrum i dzielnic śródmiejskich (Jeżyce, Łazarz, Wilda). Co zrobiłby Pan, żeby poznaniacy nie uciekali z miasta i tutaj się osiedlali?
  Wszyscy chcemy lepiej mieszkać i lepiej żyć. Spora część mieszkańców naszego miasta marzy o zamieszkaniu w swoim domu. Miasto zamiast biernie obserwować ich odpływ do gmin podpoznańskich powinno wykazać więcej kreatywności w dbaniu o centrum pierwszej stolicy Polski. Mój pomysł to miasteczko studenckie i deptak rozrywki. Deptaki, nowoczesne oświetlenie budynków i ulic, muzyka i taniec na ulicach i placach. Ale także dotowane czynsze do lokali oddanych organizacjom pozarządowym i organizacjom kultury. Firmy edukacyjne, biblioteki, księgarnie, kafejki internetowe itp. Za tym podążać będą prywatne inwestycje. Zrobi się przytulnie i atrakcyjnie.
  Z drugiej strony miasto powinniśmy inwestować w rewitalizację centrum. Mieszkanie w centrum miasta jest na całym świecie powodem do dumy, nobilitacją a nie, jak często bywa w Poznaniu, wyrazem braku innej alternatywy. Miasto powinno zamiast wydawać kolejne pozwolenia na zabudowanie wolnych przestrzeni w centrum tworzyć zieleńce i parki.
 9. Jak usprawnić jednostki miejskie (Urząd Miasta, ZDM, MPK, ZTM i inne), by działały sprawniej i były przyjaźniejsze dla mieszkańca?
  W pierwszej kolejności należy uzmysłowić urzędnikom, że mieszkaniec Poznania to nie petent, a ich pracodawca. To z naszych podatków urzędnicy otrzymują co miesiąc wynagrodzenie i powinni to łaskawie uwzględnić w swoim postępowaniu. Mam wrażenie, że nie zawsze osoby o właściwych kompetencjach nawet, mają świadomość potrzeby życzliwości, której oczekuje obywatel. Takiej zwykłej ludzkiej życzliwości i sympatii. O uśmiechu nie wspomnę. Poza tym, o naborze na te funkcje powinien decydować uczciwy a nie fasadowy konkurs.
 10. Czy jest Pan za powstaniem tramwaju na Naramowice i w ciągu ul. Ratajczaka?
  Tak. Jak wskazałem wyżej rozwój komunikacji publicznej, w tym głownie ruchu tramwajowego jest szansą na odkorkowanie miasta. Na całym świecie zrozumiano, że łożenie coraz większych środków na rozbudowę układu drogowego, zamiast rozładować ruch w mieście, tylko go wzmaga. Ilość aut rośnie w tempie geometrycznym, więc jedynym sposobem na usprawnienie komunikacji jest wpłynięcie na zmianę nawyków i skierowanie się w stronę rozbudowy komunikacji publicznej.
 11. Czy nad Wartą powinien powstać bulwar?
  Jestem gorącym zwolennikiem budowy bulwaru i profesjonalnej mariny nad Wartą.
 12. Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu i punktu widokowego. Czy i co zamierzałby Pan zmienić w tej kwestii?
  Poznań jest miastem, które w niewielkim stopniu wykorzystuje atrakcyjność turystyczną zabytków historycznych (w tym fortów) oraz szans podziwiania panoramy miasta z punktów widokowych. W zespole moich najbliższych współpracowników są osoby takie jak Prof. Antonii Szczuciński, które wiedzą jak, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, można w pełni wykorzystać atrakcje turystyczne Poznania. Będę wspierał się w zarządzaniu miasta ich radami w tym zakresie.
 13. W jaki sposób Poznań ma odzyskać miano najczystszego miasta Polski?
  Spacerując ulicami Poznania rzadko można trafić na kosz na śmieci. Wystawienie większej ilości koszy wraz z wyrobieniem (w szczególności u młodego pokolenia) nawyku dbania o czystość, to pierwszy krok na drodze do poprawienia estetyki Poznania. Miasto powinno też przeznaczyć zdecydowanie większe środki na utrzymanie czystości i dbanie o zieleńce miejskie.
 14. Czy jest Pan za wprowadzeniem bus-pasów?
  W Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi autobus jedzie po wydzielonym pasie prowadzącym torowiskiem tramwajowym, dzięki czemu autobus i tramwaj nie stoi w korku. Czy i gdzie w Poznaniu należałoby wprowadzić takie rozwiązanie?

  Doświadczenie innych miast pokazuje, że mądrze wprowadzone bus-pasy, tj. w miejscach o największym natężeniu ruchu, pozwalają zwiększyć ilość pasażerów podróżujących komunikacją miejską. Warto więc przeanalizować możliwość wprowadzenia tego rozwiązania w Poznaniu.
 15. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
  Sojusz Lewicy Demokratycznej od lat zdecydowanie sprzeciwia się planom prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. MTP są wizytówką miasta, więc władztwo nad nimi powinno pozostać w rękach Poznania. Co nie wyklucza częściowej prywatyzacji.
 16. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
  Co zamierza Pan zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzić z dzielnicy, a nawet przybywali nowi?

  Jak wskazałem wyżej kluczem dla zachęcenia mieszkańców do pozostawania w dotychczasowym miejscu zamieszkania jest zainwestowanie w ich najbliższe otoczenie, w tym głównie w zieleń miejską i infrastrukturę sportowo – rekreacyjną. Ale warto pamiętać, że człowiek jest istotą wolną i przemieszczanie jest naturalną konsekwencją rozwoju.
 17. Jak zamierza Pan rozwiązać sprawę roszczeń Kurii wobec miasta w związku z sytuacją z 8 LO.
  Reprezentowałbym interes miasta i mieszkańców. Bez zahamowań i cywilnego tchórzostwa. Żadnych wyjątkowych koncesji dla kościoła. Ale też i żadnej łaski z drugiej strony dla miasta. Urynkawiamy wszelkie stosunki między stronami. Ma być przejrzyście i racjonalnie.
 18. Jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
  Tak, ale pod pewnymi warunkami. Konieczne jest stworzenie miejsc parkingowych oraz, żeby przeciwdziałać paraliżowi komunikacyjnemu należy równolegle stworzyć ulice: Nową Opolską i Dolną Głogowską (obie są przewidziane w planie zagospodarowania przestrzennego). Jest tam także miejsce na wybudowanie pływalni.
 19. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do nie dawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych. Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, poprzez np. zrobienie z niej deptaku?
  Ulica Głogowska ma doskonałe położenie wynikające z jednej strony z bliskości centrum, dworca PKP i PKS z drugiej zaś strony jest ulicą wylotową w stronę Wrocławia. Jest to wymarzone miejsce dla lokowania różnego rodzaju działalności gospodarczej –od handlowej po biurowo-konferencyjną.
 20. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji?
  W nadchodzącej kadencji zrealizowałbym tą inwestycję.
 21. Jest Pan związany z Gorzowem. Startował Pan też na Prezydenta Gorzowa. Dlaczego postanowił Pan kandydować na Prezydenta Poznania?
  Prawda jest taka, że całe swoje dorosłe życie spędziłem w Poznaniu. Tu studiowałem, tu mieszkam, tu zarejestrowane są prawie wszystkie moje firmy i do budżetu Poznania płacę podatki. Do poznańskich przedszkoli i szkół chodziły i chodzą wszystkie moje dzieci. Nie ma dla mnie bardziej interesującego miasta w Polsce. Zmiana w Poznaniu jest możliwa – ja w nią wierzę. Moje rodzinne miasto Gorzów kocham jak mamę, a Poznań kocham jak ojca. Kandydowanie na prezydenta Gorzowa było konsekwencją mojego przewodzenia Lubuskiej Platformie Obywatelskiej.
 22. Czy weźmie Pan udział w Marszu Równości? Co Pan sądzi o Marszu Równości?
  Tak. Miarą rozwoju demokracji jest poziom tolerancji w społeczeństwie wszelkich mniejszości. Rolą społecznych liderów jest opowiadać się po stronie słabszych i alienowanych, nawet gdy takie zachowanie nie znajduje poklasku w większości społeczeństwa. Poza tym uważam, że taki marsz to jest świetna lekcja edukacji dla młodych Poznaniaków.
  Marsze równości organizowane w Poznaniu przebiegają w spokojnej, nie konfrontacyjnej atmosferze. Uczestnicy i organizatorzy manifestacji nie prowokują swoim zachowaniem a jedynie zwracają uwagę na potrzebę tolerancji dla wszelkiej inności (wyznaniowej, rasowej, seksualnej), z którą stykamy się na co dzień. Gorąca dyskusja, która toczy się co roku wokół organizacji Marszu Równości, jest dowodem na to, że poziom tolerancji dla wszelkich przejawów odmienności czy niezależności jest u nas jeszcze niski.


Komentarze (3)

13-11-2010 13:15:38
Elvus
"Muzyka i taniec na ulicach i placach"... (...)
04-11-2010 12:10:37
Poznaniak
Gdzie ma być ten deptak rozrywki i ulice pełne muzyki i tańca,by zatrzymać mieszkańców w Poznaniu?Mam wrażenie ,że w tym punkcie odpowiada Pan na pytanie :Jak odstraszyć mieszkańców ?Przecież człowiek po pracy chce mieć w domu trochę spokoju i ciszy.Wystarcza nam codzienne hałasy z ulicy:generowane przez stare tramwaje,wyjące motory,głośne reklamy.Rozrywka jest potrzebna,ale nie w takim wydaniu ,jak Pan proponuje.Potrzeba więcej kawiarenek przy głównych ulicach,by spotkać się i pogadać z przyjaciółmi.By je znaleźć trzeba gnać w okolice Starówki,a przez to tylko tam nasila się ruch .W p 19 nie odpowiada Pan na pytanie .
03-11-2010 16:29:13
qaf
ma pan moj glos
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: