Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Osiedle Targowe połączy się z Osiedlem Świętego Łazarza? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydentem Poznania będzie nadal Jacek Jaśkowiak, który uzyskał 70,67% głosów, na Łazarzu - 69,48%. Zbigniew Czerwiński ze Zjednoczonej Prawicy uzyskał 30,52% głosów wśród mieszkańców Łazarza, w skali miasta - 29,33% Frekwencja na Łazarzu wyniosła 35,37%, a w skali miasta - 41,38%
Osiedle Targowe połączy się z Osiedlem Świętego Łazarza?
19-05-2010 09:38   Janusz Ludwiczak
Do 30 kwietnia rady osiedli musiały podjąć uchwałę w sprawie reformy jednostek pomocniczych. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku zamiast 69 będziemy mieli ok. 34 rad osiedli. Jednym z założeń reformy jest połączenie Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym. Rada Osiedla Targowego jest jednak przeciwna połączeniu obydwu samorządów.

Być może już w przyszłym roku powstanie nowa rada osiedla. Od ponad roku prowadzone są prace nad planowaną reformą jednostek pomocniczych miasta Poznania, która zakłada pomniejszenie rad osiedli przynajmniej o połowę.

Obecnie Poznań ma 69 rad osiedli - najwięcej w kraju. Najwięcej tego typu samorządów pomocniczych jest we Wrocławiu - tam działa 48 rad osiedli, a już w Bydgoszczy tylko 28. Natomiast w Krakowie jest tylko 18 rad dzielnic.

Pierwsze założenia weszły już w życie. 30 marca 2011 roku odbędą się wybory do wszystkich rad osiedli. Dzięki temu wybory lokalne odbywać będą się w jednym, wspólnym terminie. Do tej pory zdarzało się tak, że wybory do poszczególnych samorządów odbywały się w różnych terminach. Dla przykładu 30 marca 2008 roku odbyły się wybory na IV kadencję Rady Osiedla Świętego Łazarza, a już rok później mieszkańcy wybierali swoich przedstawicieli do III kadencji Rady Osiedla Targowego.

Nowy, wspólny termin wyborów ma pozwolić, że zwiększona ma zostać frekwencja wyborcza. Frekwencja w wyborach do rad osiedli nie przekracza 5%. W 2008 roku w wyborach do Rady Osiedla Świętego Łazarza zagłosowało tylko 2,62% mieszkańców. Jednak już rok później w wyborach do sąsiedniej Rady Osiedla Targowego frekwencja wyniosła 6,93%.

Opracowywany projekt reformy rad osiedli miałby wejść w życie na początku przyszłego roku, dokładnie 1 stycznia 2011 roku.

Nowe rady osiedli mają otrzymać większe kompetencje. I tak poszczególna rada będzie miała wpływ na przebieg poszczególnych tras tramwajowych i autobusowych czy będzie mogła współdecydować jakie chodniki i ulice będą remontowane w pierwszej kolejności.

Każda rada osiedli w ramach założeń reformy ma otrzymać pracownika z urzędu miasta, co sprawi, że samorządy będą odciążone z biurokracji.

Nowe samorządy pomocnicze mają też dysponować większym budżetem. Oprócz środków wolnych otrzymają budżet liczony od współczynnika powierzchni za km2, a także 5% podatku od nieruchomości, które znajdują się na terenie danego osiedla.

Po wejściu reformy w życiu większe rady osiedli będą mogły składać skargi i odwołania na ręce Rady Miasta i właściwych komisji merytorycznych, co sprawi, że samorządy mają być traktowane poważniej.

Do 30 kwietnia rady osiedli, które mają być objęte konsolidacją (połączenie z innymi radami) musiały podjąć uchwałę w sprawie reformy rad osiedli.

Osiedle Targowe zostało włączone do osiedli o zabudowie wielorodzinnej, gdyż nie spełnia minimalnego progu liczącego powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Osiedle Święty Łazarz zostało włączone do osiedli o zabudowie mieszanej (minimalny próg 5 tys. mieszkańców).

W związku z tym rozważane jest połączenie Osiedla Targowego z Osiedlem Świętego Łazarza. Wtedy nowe osiedle liczyłoby prawie 37 tysięcy mieszkańców, zajmując powierzchnię 3,7 km2 (obecnie Osiedle Targowe liczy 7297 mieszkańców i 1,39 km2 powierzchni, zaś Osiedle Święty Łazarz 29190 mieszkańców o powierzchni 2,28 km2).

Nowa, większa rada osiedla, która liczyłaby 36927 mieszkańców dysponowałaby rocznym budżetem sięgającym ok. 1 miliona złotych. Dla porównania obecnie rady osiedli otrzymują budżet w wysokości 10 złotych na jednego mieszkańca, a więc Rada Osiedla Targowego dysponuje rocznym budżetem w wysokości 72 970 zł, zaś Rada Osiedla Świętego Łazarza budżetem w wysokości 291 900 zł.

Rada Osiedla Targowego w dniu 29 kwietnia 2010 roku podjęła decyzję o nie łączeniu się z innymi osiedlami.
Wobec braku jednoznacznych uregulowań proceduralnych zarówno w obszarze określonego trybu i zasad dla nowo powołanych osiedli, zasad tworzenia budżety i jego realizacji, a także wszystkich pozostałych procedur wykonawczych Rada Osiedla Targowego podejmuje uchwałę nie łączenia się z innymi osiedlami, ponieważ w tych warunkach nie można gwarantować prawidłowego zabezpieczenia interesów mieszkańców, których reprezentuje - czytamy w Uchwale Rady Osiedla Targowego.

Ponadto po szczególnym przeanalizowaniu propozycji Rady Miasta Poznania i wykonaniu szeregu konsultacji z innymi jednostkami pomocniczymi radni Osiedla Targowego uznali, że osiedle został zakwalifikowane jako zabudowa wielorodzinna, a zdaniem radnych takim nie jest, ponieważ na jego terenie znajdują się między innymi: uczelnie, tereny niezamieszkałe takie jak Park Wilsona i Międzynarodowe Targi Poznańskie, zamknięte osiedla mieszkaniowe, stare budownictwo mieszkaniowe z pierwszych dekad XX wieku, zarówno prywatne, jak i spółdzielcze.
W tej sytuacji gęstość zaludnienia odpowiada zabudowie mieszanej (minimalny próg 5000 mieszkańców)
- czytamy dalej w Uchwale.

A dlaczego Rada Osiedla Targowego nie chce połączenia z Radą Osiedla Świętego Łazarza?
Do niczego nie dojdzie. Nie zyskają absolutnie poszczególni mieszkańcy, nic zero. Kto zapanuje nad takim molochem? Nie chcemy się łączyć, przynajmniej Rada. Ja nie wiem, może mieszkańcy chcą tej reformy?
W takich molochach zginą mieszkańcy. My jeżeli jesteśmy i mamy taką małą radę panujemy nad tym wszystkim. Jesteśmy na festynach, wyjazdach. Znamy ludzi, ludzie nas znają
- powiedziała Barbara Blicharska, przewodnicząca Rady Osiedla Targowego.

Jeżeli działacze Rady Osiedla Targowego powiedzieli, że nie chcą się łączyć to jest oczywiście ich stanowisko. Natomiast uchwała Rady Miasta jest prawem miejscowym i stanowi wyraźnie, że jeżeli są osiedlami takim jak Targowe - mają charakter zabudowy wielorodzinnej muszą mieć minimum 15 tysięcy mieszkańców. Wobec powyższego Rada Miasta musi przygotować projekt połączenia tego osiedla do któryś z sąsiednich. I my biorąc pod uwagę, że działacze Osiedla Targowego są przeciwni łączeniu przygotowaliśmy projekt połączenia tego osiedla z Osiedlem Święty Łazarz, uważając, że jest to tak naprawdę szansa na to, żeby odtworzyć historyczne granice Łazarza. Osiedle będzie liczyło wtedy ponad 36 tysięcy mieszkańców - powiedział Mariusz Wiśniewski, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Doraźnej Komisji ds. reformy jednostek pomocniczych.

Były też propozycje, aby połączyć to Osiedle Targowe np. z osiedlami sąsiednimi - Osiedlem Przybyszewskiego, Świt. Jednak uznaliśmy, że byłoby to nienaturalne. Wtedy staraliśmy się zaproponować takie rozwiązania, które nie będą oderwane od rzeczywistości, czyli więzi społeczne, funkcjonalne i także historyczne - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Projekt połączenia ma zostać ponownie przedstawiony obydwu radom osiedli, w tym Radzie Osiedla Świętego Łazarza.

Ponadto w pierwszej połowie czerwca przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z mieszkańcami, w których udział wziąć ma sam Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

Jestem głęboko przekonany, że niektórzy mieszkańcy z tego rejonu, które dzisiaj jest terenem Osiedla Targowego będą mieli szansę się wypowiedzieć, czy chcą funkcjonować w większym i historycznym Łazarzu. Myślę, że niektórzy nie mają świadomości, że nie mieszkają na Łazarzu w tej chwili, tylko na Osiedlu Targowym - powiedział Mariusz Wiśniewski.

Cenię sobie działaczy Osiedla Targowego za to co robią. Jeżeli uznają to za stosowne i jeżeli będą chcieli mając obawy, to będą mogli jak najbardziej funkcjonować po reformie w przyszłym roku, po wyborach jako jednostka niższego rzędu. Będą wtedy stanowić forum reprezentujące interesy mieszkańców dawnego Osiedla Targowego, po to aby pewne interesy rzeczywiście nie zniknęły. Ci mieszkańcy, którzy mieszkają na dzisiejszym Targowym i będą za chwilę częścią historycznego Łazarza będą mieli swoich reprezentantów i przedstawicieli - mówi Mariusz Wiśniewski, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Doraźnej Komisji ds. reformy jednostek pomocniczych.

W ubiegłym tygodniu w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Porozumienie Rad Osiedli. Zdania działaczy samorządów pomocniczych są jednak podzielone. Część rad już dogadała się co do reformy i konsolidacji. Tak jest w przypadku osiedli śródmiejskich. Osiedla: Św.Marcin, Rybaki-Piaski, Starówka i Śródmieście mają zostać w jedno Osiedle Centrum (ponad 30 tys. mieszkańców, niecałe 4 km2), zaś Rady Osiedla Górczyn, Rada Osiedla Górczynek oraz Rada Osiedla Ks. Ignacego Skorupki podjęły decyzję o połączeniu się w Osiedle Górczyn, które liczyć ma ok. 13 tys. mieszkańców i 4,3 km2.

Na przełomie lutego i marca (od 22.02 do 09.03) w naszej sondzie pytaliśmy Państwa czy są za reformą rad osiedli i połączeniem Osiedla Targowego z Osiedlem Świętego Łazarza. Zdecydowana większość internautów - 51% uznała, że tak.

Reforma, reformą. Jednak co roku zmniejsza się liczba ludności w dzielnicy. Dziesięć lat temu na terenie Osiedla Świętego Łazarza mieszkało 36 420 osób. Według danych z 1 stycznia liczba mieszkańców Osiedla Świętego Łazarza wynosi 29 190.
Podobnie jest w przypadku Osiedla Targowego. W 2000 roku na jego terenie mieszkało 9 310. Obecnie liczba mieszkańców Osiedla Targowego pomniejszyła się o 2 tysiące.


R E K L A M A

Na zdjęciach posiedzenie Porozumienia Rad Osiedli w sali sesyjnej Urzędu Miasta Poznania

Fot: Janusz Ludwiczak, Urząd Miasta Poznania (10,11)

ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze (9)

12-06-2010 06:56:14
Slawek
nie należy likwidować najbliżej mieszkańca usadowionej "władzy", która teoretycznie powinna znać jego problemy najlepiej,bo żyje w danym rejonie. Głosować należy, tak by rada odzwierciedlała poglądy wszelakie, bo im więcej pomysłów do obgadania tym lepiej dla końcowego efektu.. Będziesz miał okazję zmienić skład rady - skorzystasz?
11-06-2010 23:21:21
max
Myślę, że największe siedlisko betonów i ludzi z poprzedniej epoki jest w spółdzielnianych radach osiedli.
11-06-2010 23:19:54
likwidator
zlikwidowac w ogole rady osiedli siedlisko betonów i ludzi z poprzediej epoki
20-05-2010 09:50:43
Sławek
im mniej rad osiedli, tym mniej osób zatruwa życie omnipotencji prezydentowi i zakłóca spokój rządzenia nieznoszącego sprzeciwu. najlepiej to by zrobić 5 dzielnic, obsadzić swoimi co nie weszli z partii do rady miasta i mieć święty spokój - co nie?
19-05-2010 22:38:36
mieszkanka
Ale ja odnoszę wrażenie, że to raczej Targowe jest bardziej święte od Świętego Łazarza, przecież oni trzymają się z parafią. To rada parafialna.
19-05-2010 18:00:23
kr
o i dwie pieczenie na jednym ogniu! Przy okazji Łazarz przestanie być święty. No bo przecież to oczywiste, że zjednoczone osiedle musi musi mieć nową nazwę, żeby strona Targowa nie czuła się wchłonięta przez Świętą.
19-05-2010 14:32:31
madzia
Dziwie się Radzie Osiedla Targowego. Większa rada może więcej, a określenia Łazarza molochem jest faktycznie nie na miejscu. Czuje się, jakbym mieszkała w wielkiej płycie na Ratajach. Bardzo dziękuje pani Blicharskiej za taką opinię.
19-05-2010 10:22:52
max
Nie wiedziałem, że dla Pani Blicharskiej Łazarz to moloch.
19-05-2010 10:22:08
max
Małe zapyziałe Targowe. Niech wymienią mi jedną z inwestycji drogowych jaką przeprowadzili??? Żadna. No pewnie, ale lepiej robić półkolonie dla dzieci z Parafii Michała Archanioła i ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Łazarz jest jeden, a nie tam Święty Łazarz i Targowe. Może jeszcze wydzielmy Osiedle Łazarz Wschód, Osiedle Arena, Osiedle nad Głogowską. 69 rad osiedli to za dużo, skoro nawet w Bydgoszczy jest ich tylko 28. Tak naprawdę rady osiedli nie mogą zbyt wiele.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: