Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Murale znikają, ale nie ten przy Głogowskiej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Murale znikają, ale nie ten przy Głogowskiej?
29-03-2010 00:49   Janusz Ludwiczak
Z budynków poznańskich kamienic znikają murale - wielkoformatowa grafika z czasów PRL. Członkowie Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania" chcą zachować jeden z ostatnich murali, znajdujący się na budynku przy ulicy Głogowskiej, w pobliżu Parku Wilsona.

Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania" jest zaniepokojone faktem znikania z budynków murali.
Kilka dni temu zamalowany został jeden z nielicznych murali, który znajdował się na ścianie budynku przy skrzyżowaniu ulic Ratajczaka i Powstańców Wielkopolskich. Mural reklamujące koncentraty spożywcze jako oszczędne i niezastąpione - w turystyce, w domu, w racjonalnym żywieniu dorosłych i dzieci został zamalowany reklamą kawy.

Murale były dziełami malarstwa ściennego, umieszczonego na ślepych ścianach. W PRL-u murale pełniły najczęściej funkcję reklamową.
W tamtejszych czasach nie istniało pojęcie wolnego rynku, a w przekazach reklamowych promowano między innymi usługi instytucji państwowych (PKO, Totalizator Sportowy, PSS Społem) czy wyroby lokalnych producentów. Poziom artystyczny polskich murali stał na wysokim poziomie, przemyślana forma oraz charakterystyczna typografia tworzyły oryginalny przekaz.

Wiele z PRL-owskich reklam przetrwało do dziś, jednak w różnym stanie technicznym. Część z nich zniknęło pod warstwą styropianu, farby lub tablicami reklamowymi. Niektóre zostały bezpowrotnie utracone na skutek skucia tynku, inne nadgryzione zębem czasu przetrwały do dziś.

W ostatnich latach z poznańskiego pejzażu zniknął między innymi mural z kamienicy przy ulicy Wierzbowej. Nie ostała się również reklama Mostostalu na budynku przy ulicy Arciszewskiego.

Jednym z zachowanych murali jest ten, znajdujący się na ścianie bocznej budynku przy ulicy Głogowskiej, w pobliżu Parku Wilsona. Mural ten przedstawiał reklamę poznańskiego ZOO. Jeszcze parę lat na muralu znajdował się neon, który rozświetlał ulicę Głogowską i okolice.

Dziś mural przy Głogowskiej jest już słabo widoczny, zabrudzony i częściowo zniszczony przez graffiti.

W całej Polsce z miejskiego krajobrazu znikają nie tylko murale, ale także kultowe kina, kolorowe neony a czasem nawet całe budynki. Często fakt, iż powstały w czasach socjalizmu sprawia, że są traktowane jako dzieła gorszej kategorii.
Może warto uświadomić sobie, że gdy już zniszczymy wszystkie dzieła tamtych czasów w tożsamości miast takich jak Poznań powstanie dziura, a twory powojennych artystów przyjdzie nam oglądać na starych fotografiach, czego sobie i Państwu nie życzymy
- apeluje Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania".

Członkowie Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania" apelują o zachowanie murali oraz ich odnowienie.

O jednym z ostatnich murali, który znajduje się na budynku kamienicy przy ulicy Głogowskiej będzie można porozmawiać z Pawłem Sową - prezesem Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania" podczas czata, który odbędzie się na łamach portalu lazarz.pl w środę, w godz. od 16:00 do 17:00.

Tymczasem już teraz pytamy Państwa: Czy mural przy ulicy Głogowskiej powinien zostać odnowiony i zachowany? Czekamy na Państwa opinie.


Fot: Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania" (1), Janusz Ludwiczak (2-5)

Komentarze (5)

30-03-2010 20:35:04
MIKI
Całkowicie popieram "gościa" - mimo,że bardzo mi żal tej reklamy. Jednak lepiej jeśli zniknie ta stodoła i przyklejone budki ze stale zmieniającymi się branżami.
30-03-2010 18:13:38
max
Pamiętam tą reklamę. Wielokrotnie idąc z rodzicami widziałem rozświetlony neon zachęcający do odwiedzenia ZOO. Jasne, że mural musi zostać odnowiony. Jakoś w Warszawie odnawiają i rewitalizują stare neony i reklamy.
29-03-2010 19:17:16
as
po 100-kroc odnowiony
29-03-2010 12:28:29
gość
a ja wolałbym aby ten narożnik doczekał się normalnej miejskiej zabudowy, która po prosu zlikwiduje tą ślepą ścianę...
29-03-2010 11:16:22
kasia
Bardzo lubię ten mural, graficznie jest dobry i uważam, że miasto mogłoby zainwestować w jego odnowienie. Przecież ZOO poznańskie wciąż istnieje i ciągle warto o nim przypominać!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

maj

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

18:30
Łazarz
25. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek muzyczny w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem.

21

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Spektakl dla dzieci pt."O królu Nic Nie Robię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
- organizatorzy proszą o przyniesienie swoich siedzisk (poduszka, karimata, kocyk)
Wstęp wolny pod warunkiem zachowan

24

maj

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: