
O przebudowie Palmiarni mówi się od lat.
– Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, w tym pozwolenia na budowę. Celem inwestycji jest zachowanie wyjątkowej kolekcji roślin i poprawa komfortu zwiedzania Palmiarni Poznańskiej. Projekt zakłada m.in. wymianę oszklenia fasad i poszycia dachów pawilonów w nowoczesnej technologii, a także przebudowę akwarium, kawiarni, budynku administracyjnego i zaplecza. Prace zostaną podzielone na etapy – zapowiedziała Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Obecnie Miasto Poznań stara się o pożyczkę na realizację inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Gdy pieniądze zostaną zabezpieczone, ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych.
Palmiarnia Poznańska jest niezwykle cennym obiektem, który zasługuje na odpowiednią troskę. To zabytek istniejący od 1911 roku. Po wojennych zniszczeniach udało się podtrzymać kolekcję dzięki ofiarności prywatnych właścicieli. Obecnie liczy 1100 gatunków roślin egzotycznych zebranych w 10 pawilonach odpowiadającym różnym strefom klimatycznym świata. Wśród nich są okazy, które w naturalnych siedliskach są narażone na wyginięcie. Najdłużej rosnącą w palmiarni jest posadzona w latach międzywojennych oliwka europejska, przetrwała II wojnę światową. Najstarszym w kolekcji, liczącym ok. 400 lat okazem jest sagowiec australijski. Bardzo cenna jest też wiktoria królewska - największa w Polsce pływająca roślina z liśćmi o średnicy 2 m, mogącymi unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Ponadto palmiarnia ma od 15 lat status Ogrodu Botanicznego, co pozwala na wykorzystywanie kolekcji nie tylko do celów wystawienniczych, ale także naukowych i dydaktycznych. Powierzchnia obiektu to blisko 5,5 tys. m kw. Palmiarnia stanowi także dziedzictwo kulturowe, wpisane w zabytkowy układ urbanistyczny Łazarza - wraz z parkiem Wilsona jest w rejestrze zabytków. Z tego względu rozwiązania w zakresie obszaru zabudowy, konstrukcji i elewacji, a także zagospodarowania terenu, konsultowane są z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Na przestrzeni lat palmiarnia była rozbudowywana i modernizowana, ale ostatni gruntowny remont zrealizowano w latach 1982-1992. Po ponad trzydziestu latach przebudowa jest już konieczna - stan techniczny obiektów uległ ponownej degradacji. Modernizacja pozwoli zachować istniejące, unikatowe i trudno odnawialne ekosystemy roślinne.
Przewidziane jest dostosowanie palmiarni do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie, co poprawi atrakcyjność całego obiektu dla mieszkańców i turystów. Uwzględnione zostaną także wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
– Wymiana oszklenia pawilonów wystawienniczych poprawi dostęp światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku, co z kolei przełoży się na oszczędności w kosztach utrzymania. Ponadto plan zmian obejmuje przebudowę wejścia głównego, a także rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni oraz budynku akwarium z wielkokubaturowymi zbiornikami, w których możliwe będzie eksponowanie m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej. Przewiduje się również rewitalizację zieleni wokół palmiarni. Istotne będą rozwiązania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli sprzyjające retencji poprzez odpowiedni dobór roślin i posadzenie ich w gruncie o zwiększonej przepuszczalności – informuje PIM.
Ważne będą też prace dotyczące sieci infrastruktury, gdyż konieczna jest przebudowa uzbrojenia terenu, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, niezwykle ważnego dla egzotycznych roślin, wprowadzenie automatycznych systemów sterujących dotyczących wietrzenia, cieniowania, oświetlenia, multimediów itp.
Wiz: PIM
ZOBACZ TAKŻE: Od nowego roku zapłacimy więcej za wstęp do Palmiarni
ZOBACZ TAKŻE: Palmiarnia: Ponad ćwierć miliona zwiedzających – to rekord!
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep?
W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Wierni przeszli ulicami Łazarza. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}
(17-04-2025 10:41)
· Potockiej: Duże straty po pożarze
(11-04-2025 10:22)
· Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozbiórce centrum handlowego
(09-04-2025 09:07)
· Druga ofiara śmiertelna pożaru kamienicy przy Chociszewskiego
(09-04-2025 07:08)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: