Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Historia – handel – ludzie" – wystawa na 125-lecie Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Historia – handel – ludzie" – wystawa na 125-lecie Rynku Łazarskiego
17-06-2024 00:43   Janusz Ludwiczak
Na Rynku Łazarskim można oglądać wystawę, prezentującą historię wszystkich kamienic. Okazuje się, że plac targowy otwarto w tym miejscu ponad 125 lat temu.

W czwartek, tuż po uroczystym otwarciu Dni Łazarza odbył się wernisaż wystawy "Kamienice wokół Rynku Łazarskiego. Historia – handel – ludzie".

– Minęło 125 lat od oficjalnego otwarcia placu targowego, które miało miejsce 5 września 1898 r. Przygotowanie tego miejsca trwało parę lat. Ostatnim etapem były prace techniczne – zniwelowanie pięciometrowej różnicy poziomu gruntu w stosunku do ulicy Głogowskiej oraz utwardzenie żużlem przez jeżycką Fabrykę Wyrobów Cementowych T. Neukrantza. Wcześniej konieczne było ustalenie granic przyszłego Rynku Łazarskiego, co wiązało się z wykupem gruntów od prywatnych właścicieli oraz ustaleniem ciągów komunikacyjnych – wyjaśnia dr Liliana Krantz–Domasławska, autorka wystawy.

Jest to kolejna wystawa przygotowana specjalnie na Dni Łazarza. Wcześniej dr Liliana Krantz–Domasławska przygotowała ekspozycję poświęconą historii kamienic przy ul. Głogowskiej.

– Również i tym razem przygotowanie wystawy wymagało sporo pracy i czasu. Trzeba było szperać w archiwach, starych publikacjach i rozmawiać z tymi mieszkańcami Łazarza, którzy są starej daty i wiele rzeczy jeszcze pamiętają. Kamienice wokół Rynku Łazarskiego nie mają zbyt bogatej ikonografii, nie ma zbyt wielu zdjęć – opowiada dr Liliana Krantz–Domasławska.

Z wystawy można dowiedzieć się, że najstarsze kamienice są pod numerem 1 i 19, czyli położone najbliżej ulicy Głogowskiej i powstały na przełomie 1899 i 1900 roku, kiedy Łazarz był jeszcze wsią i nie był przyłączony do Poznania.

– Co ciekawe adres Lazarus Markt, czyli Rynek Łazarski pojawia się w księgach adresowych dopiero w 1910 roku – wskazuje Liliana Krantz–Domasławska.

Autorka myśli już o kolejnej wystawie – tym razem poświęconej ulicy Małeckiego oraz sklepom Społem.

Wystawę "Kamienice wokół Rynku Łazarskiego. Historia – handel – ludzie" można oglądać co najmniej do końca czerwca.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań

do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze

19

gru

Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu

31

gru

do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski

15

sty

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs piosenki i poezji patriotycznej

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: