Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczęła się cisza wyborcza – obowiązuje również w wyborach do rad osiedli - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozpoczęła się cisza wyborcza – obowiązuje również w wyborach do rad osiedli
11-05-2024 00:14   Janusz Ludwiczak
Podobnie jak miało to miejsce w wyborach parlamentarnych czy kwietniowych wyborach samorządowych również w wyborach osiedlowych obowiązuje cisza wyborcza. Zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, organizowanie zgromadzeń czy zachęcanie do głosowania na danego kandydata.

Cisza wyborcza rozpoczęła się w sobotę o północy i potrwa do zakończenia głosowania, czyli do niedzieli 12 maja do godz. 21:00. Choć co ciekawe w poprzednich wyborach osiedlowych cisza wyborcza obowiązywała tylko w dniu głosowania. Zmiany wprowadzono uchwałą Rady Miasta Poznania w czerwcu 2023 r.

– W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione.
Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona.
Ponadto można wskazać na art. 104 kodeksu, który określa, że kampania wyborcza ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania. Znajduje to potwierdzenie w zarządzeniu Nr 947/2023/P Prezydenta Poznania z 19 grudnia 2023 r. o zarządzeniu wyborów, które w kalendarzu wyborczym określa 10 maja jako datę zakończenia kampanii wyborczej.
W związku z powyższym cisza wyborcza w wyborach osiedlowych obowiązuje w dniu głosowania oraz na 24 godzin przed dniem głosowania
– tłumaczy portalowi Lazarz.pl Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania.

Co więc jest zabronione?

– Zgodnie z wcześniej przywołanym zapisem § 53 statutu osiedla należy podkreślić, że dopuszczalne formy agitacji wyborczej określa kodeks wyborczy.
Kandydaci umieszczając materiały wyborcze powinni mieć na względzie przepisy, w szczególności odnoszące się do prawa własności i ochrony mienia. Ważnymi przepisami są także te odnoszące się do zajęcia pasu drogowego (np. art. 40 ustawy o drogach publicznych). Wobec powyższego zabronione są zachowania sprzeczne z przepisami rozdziału 12 Kodeksu wyborczego, takie jak: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych, agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, prowadzenie agitacji wyborczej na terenie urzędów, sądów, jednostek wojskowych, szkół oraz organizowanie loterii fantowych, gier losowych, konkursów, podawania lub dostarczania napojów alkoholowych, rozdawania przedmiotów o większej wartości (art. 108a KW)
– zaznacza Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych.

A jakie grożą konsekwencje za złamanie ciszy wyborczej? Kto może egzekwować przypadki złamania ciszy wyborczej?

– Postępowanie w takich przypadkach jest szczegółowo określone w rozdziale 11 statutu osiedla o nazwie „Protesty wyborcze, ważność wyborów” w § 69-76. Złamanie ciszy wyborczej może być powodem złożenia protestu wyborczego, a także mieć wpływ na postępowanie komisarza wyborczego badającego ważność wyborów na danym osiedlu lub w danym okręgu wyborczym.
Komisarz wyborczy może stwierdzić nieważność wyborów do Rady bądź nieważność wyboru radnego, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę protestu miały istotny wpływ na wynik wyborów.
Protest przeciwko ważności wyborów albo ważności wyborów w okręgu lub wyborowi określonej osoby może być wniesiony w ciągu 5 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości w BIP z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom określonego w Kodeksie karnym, mającego wpływ na przebieg głosowania, ustalenie wyników głosowania lub wyników wyborów lub naruszenia przepisów dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów.
Protest może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. Protest wnosi się na piśmie do Komisarza wyborczego. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty
– podsumowuje dyrektor Arkadiusz Bujak.

W związku z ciszą wyborczą do czasu zakończenia głosowania (czyli do niedzieli, 12 maja do godz. 21:00 nie będziemy publikować komentarzy związanych z wyborami osiedlowymi oraz związanych z Radą Osiedla na łamach portalu Lazarz.pl.


Aktualności
Niezapominajka
22

sty

17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11

lut

do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: