Ponad 120-letni platan klinolisty miał otrzymać imię Hermana Kube, co nie spodobało się radnemu PiS, Przemysławowi Alexandrowiczowi.
Już w czerwcu 2021 roku Palmiarnia wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie form ochrony przyrody w Parku Wilsona.
– Wniosek dotyczył drzewa z gatunku platan klonolistny oraz miłorząb dwuklapowy. W celu ustanowienia pomników przyrody na zlecenie Palmiarni Poznańskiej wykonano karty oceny przyrodniczej drzew, zawierające szczegółowe lokalizacje drzew oraz dokumentację fotograficzną, umożliwiającą ocenę walorów drzew i zakwalifikowanie ich do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody – mówiła podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.
I tak pomnikiem przyrody miały być rosnący od ponad 120 lat przy samym wejściu do Parku Wilsona platan klonolistny, którego obwód pnia w pierśnicy wynosi 484 cm. Drzewo to, które stałoby się pomnikiem przyrody otrzymałoby też patrona – Hermana Kube, pochodzącego z Poznania dyrektora Zarządu Ogrodów i Parków Miejskich, zawodowego ogrodnika, projektanta i planisty, który był m.in. autorem koncepcji zagospodarowania Parku Wilsona.
Pomnikiem przyrody miałby być też rosnący w pobliżu drugiego wejścia do Parku Wilsona (od strony ul. Głogowskiej, przy Magnolii) miłorząb dwuklapowy.
– Miłorząb osiągnął rozmiary kwalifikujące do uznania za pomnik przyrody. Obwód pnia w pierścienicy wynosi 264 cm. Zarówno wizualna ocena stanu drzew i specjalistyczne badanie za pomocą tomografu dźwiękowego wykazały bardzo dobry zdrowotny oraz niskie ryzyko związane ze złamaniem lub przewróceniem – wskazywała Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska.
Również to drzewo miałoby otrzymać patrona – Zbigniewa Wągrowskiego, który przez blisko 50 lat był dyrektorem Palmiarni.
Herman Kube już w 2022 roku miał stać się patronem skweru przy ul. Kolejowej, pomiędzy ulicami Potockiej i Hetmańską. Pomysł ten nie spodobał się jednak poznańskim radnym PiS.
– Nie jestem za tym by honorować i upamiętniać niemieckich urzędników – komentował wówczas Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. Więcej o tym w artykule: "Nie jestem za tym by upamiętniać pruskich urzędników" – na Kolejowej będzie skwer im. Hermanna Kube?
Podobnie było i tym razem.
– Realizował politykę państwa pruskiego. Nie wiemy czy represjonował Polaków. Szkoda, że wraca ten pomysł, by uhonorować kogoś, kto reprezentował zaborców – mówił podczas wtorkowej sesji Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.
– Hermann Kube urodził się w Poznaniu, był rodowitym poznaniakiem. Był urzędnikiem miejskim. Z jego inicjatywy przebudowano Park Wilsona. Według jego pomysłu powstał też Park Sołacki. Według jego pomysłów zadrzewiano ulice, powstawały przedogródki przy kamienicach. Owszem był Niemcem, ale powinniśmy upamiętnić jego działania na rzecz miasta – zaznaczył Filip Olszak, radny Koalicji Obywatelskiej.
– Mówimy o pomniku przyrody. Co innego jest nadanie patrona, a co innego ustanowienie pomnika przyrody i o tym pamiętajmy. Chciałem uniknąć tej dyskusji dlatego proponuję przeniesienie projektu pod obrady komisji i sporządzenie szczegółowej biografii Hermanna Kube – powiedział stanowczo Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
– Po zapoznaniu się ze szczegółową biografią nie widzę antypolskich działań, ale wycofuje projekt uchwały z porządku obrad – zakomunikował Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Tym samym radni nie podjęli decyzji w tej sprawie, a tematem zajmie się już Rada Miasta Poznania nowej kadencji.
– Nie chodzi o to, że mam coś przeciwko uhonorowaniu Niemców. Mam zastrzeżenia, że to był urzędnik państwa pruskiego, zwłaszcza, że to stanowisko było zakazane dla Polaków – podsumował radny Przemysław Alexandrowicz.
Fot: Urząd Miasta Poznania, Janusz Ludwiczak/archiwum Lazarz.pl (5)
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Stanisław Lisowski i Hermann Kube mają być patronami dwóch drzew w Parku Wilsona
ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Zbigniew Wągrowski, były dyrektor Palmiarni
ZOBACZ TAKŻE: "Wiaruchna, ale fest fyrtle mi lajsneliście" – otwarto skwer im. Jacka Hałasika
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Zmarł Lech Sadowski – były dyrektor SP33, wieloletni miejski i łazarski radny
(03-12-2024 08:34)
· Rosja opuściła Bukowską! Będzie tutaj konsulat ukraiński?
(03-12-2024 00:44)
· "Policja nie cieszy się takim uznaniem jak należy"
(27-11-2024 07:30)
· "Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów" – IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
(27-11-2024 01:32)
· Postępują prace przy budowie nowej pływalni
(26-11-2024 11:43)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Omnifagus" - spotkanie autorskie z Rafałem Nawrockim
Wstęp wolny
gru
do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert zespołu "TON"
gru
11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
Ogłoszenia |
· Jeżycace pozdrawiają kolegę Denysa.
Kontakt e-mail
(29-11-2024 21:53)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: