Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skwerze przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki stanie pomnik Marszałka Focha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skwerze przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki stanie pomnik Marszałka Focha
06-02-2024 13:07   Janusz Ludwiczak
Pomnik Marszałka Ferdynanda Focha w formie pionowej steli z odlanym z brązu popiersiem oraz krótką inskrypcją w trzech językach chce wznieść Instytut Pamięci Narodowej.

Od listopada 2017 roku Marszałek Ferdynand Foch jest patronem skweru przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki (wcześniej nosił nazwę Plac Wyspiańskiego). W kwietniu 2018 roku odbyły się uroczystości otwarcia skweru, w których wzięli udział m.in. ambasadorzy i konsul Francji.

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do Rady Miasta Poznania z wnioskiem o wzniesienie pomnika, który będzie upamiętniał Marszałka Focha.

– Według Instytutu Pamięci Narodowej najlepszym miejscem na upamiętnienie Marszałka Ferdynanda Focha jest obszar skweru imienia Marszałka u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki w Poznaniu, skwer położony jest w sąsiedztwie dawnej ul. F. Focha (obecnie Głogowska) – wskazuje Wojciech Chałupka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

W ubiegłym roku minęła 100. rocznica przybycia Ferdynanda Focha do Polski.

– Ideą projektu jest upamiętnienie F. Focha francuskiego wodza w czasie wojny światowej 1914-1918, marszałka Francji (1918), Wielkiej Brytanii (1919) i Polski (1923) który odegrał decydującą rolę przy objęciu postanowieniami rozejmowymi obszaru Powstania Wielkopolskiego, co miało miejsce 16 lutego 1919 r. w Trewirze. W dniach 7-8 maja 1923 r., gościł w Poznaniu gdzie miedzy innymi przyznano mu tytuł doktora honoris causa Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego – dodaje Wojciech Chałupka z IPN.

Decyzję co do lokalizacji i wyglądu pomnika podejmie ostatecznie Rada Miasta Poznania. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia jednogłośnie pozytywną opinię wydała Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Niebem projekt trafi pod obrady samorządu.

Budowę pomnika ma sfinansować i zrealizować IPN.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: