Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Osiedlowi radni nie chcą podziału Łazarza na okręgi wyborcze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Osiedlowi radni nie chcą podziału Łazarza na okręgi wyborcze
13-09-2023 01:21   Janusz Ludwiczak
Już nie 21, a od 5 do 11 radnych mamy wybierać w wyborach osiedlowych. Ponadto Osiedle Św. Łazarz ma zostać podzielone na 2 lub 3 okręgi wyborcze. Przeciwna zmianom jest Rada Osiedla Święty Łazarz.

Na początku ostatniej sesji, która odbyła się 23 sierpnia łazarscy radni dyskutowali nad podziałem Osiedla Św. Łazarz na okręgi i obwody wyborcze w związku ze zbliżającym się wyborami osiedlowymi, które mają odbyć się wiosną przyszłego roku.

– Zgodnie z nowymi statutami będzie kilka zmian i nowych zasad. Nie będzie już wybieranych tyle radnych ile jest mandatów, tylko będą obowiązywać okręgi i zasada 50%+1. Są dwie propozycje podziału osiedla – na 2 okręgi, w których wybieranych było po 10 i 11 radnych oraz na 3 okręgi, w każdym po 7 radnych. Proponuję, by Łazarza nie dzielić i pozostawić jeden okręg – mówił na początku posiedzenia Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Czy jest naprawdę sens podziału Łazarza. Proponuję na kolejną sesję zaprosić radnego Filipa Olszaka, który pracuje nad reformą rad osiedli i mieszka na Łazarzu. Może odpowie nam czy to ma sens – pytał radny Maciej Nowak.

– Podział osiedli na okręgi miałby sens np. na osiedlu Morasko-Radojewo, to ma uzasadnienie – wskazywał przewodniczący Andrzej Janowski.

– Dlaczego Łazarz ma być znów dzielony? Może zróbmy od razu 21 JOW-ów [Jednomandatowych Okręgów Wyborczych – przyp. red.]. Jest to osiedle śródmiejskie. Zmiany mogą wpłynąć na frekwencję – wskazywał radny Amadeusz Smirnow.

Zgodnie z projektem reformy rad osiedli mają się też zmienić zasady naliczania środków budżetowych na dany rok.

– Środki wolne mają być naliczane od razu na okres 5 lat. Rada osiedla będzie mogła od razu zaplanować budżet, coś na wzór WPF. Ponadto przez 10 lat z budżetu rady osiedla będzie pokrywanych 50% środków na utrzymanie danego zadania w zakresie utrzymania zieleni czy boiska. To jest kuriozum. Może być tak, że rada osiedla poprzedniej kadencji wyda od razu wszystkie środki lub zapisze takie zadanie, które będzie musiała utrzymywać w spadku rada osiedla kolejnej kadencji – tłumaczył Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Rada osiedla nie może mieć deficytu. I co zostanie pociągnięta do odpowiedzialności prawnej? – dodał radny Damian Marciniak.

Uchwałę w sprawie zaopiniowania propozycji podziału Osiedla Św. Łazarz na okręgi i obwody głosowania w wyborach osiedlowych w 2024 r. oraz dotyczącą projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych dla osiedli łazarscy radni podejmą podczas dzisiejszej sesji (początek posiedzenia o godz. 18:30 w Szkole Podstawowej nr 33).

Podczas ostatniej sesji podjęli też uchwałę w sprawie wniosku do Zarządu Dróg Miejskich o podjęcie działań zmierzających do usunięcia słupa reklamowego na skwerze u zbiegu ul. Hetmańskiej i Kolejowej.

– Słup reklamowy u zbiegu ul. Hetmańskiej i Kolejowej został postawiony na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, bez wymaganej zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków . Pojazdy firmy naklejającej na nim reklamy dewastują teren zieleni. Słup szpeci skwer. Dlatego Rada Osiedla wnosi o niewydawanie zgody na zajęcie pasa drogowego pod reklamę na kolejny okres i doprowadzenie do jej usunięcia – argumentuje Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Na zakończenie sierpniowej sesji łazarscy radni zaopiniowali pozytywnie projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024:
• Place zabaw bez barier
• Poszerzamy Arenę
• Stojaki rowerowe w poznańskich parkach
• Przystań Odetchnij
• Gwiazdorskie topkoncerty w Muszli Park
• Zielona Szamarzewskiego i Rowerowa Głogowska
• Cień dobry! Instalacje zacieniające
• Dystrybutory wody na Jeżycach i Łazarzu
• Kasztany na Matejki
• Szkolne parkingi rowerowe Łazarza i Jeżyc.

Negatywną opinię otrzymał jedynie projekt "Nasz Sportowy Fyrtel – darmowe zajęcia aktywizujące".

– To zadanie pojawia się co roku w budżecie obywatelskim, jest realizowane co roku, ciągle przez ten sam podmiot. To zadanie powinno realizować miasto w ramach budżetu – zaznaczył Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja LVII (zwyczajna) 23.08.2023 - UCHWAŁY, WYNIKI GŁOSOWAŃ

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (4)

14-09-2023 20:59:54
mkol
Podział na okręgi jest uzasadniony. Łazarz naturalnie dzieli się na górny i dolny (z granicą po ul. Głogowskiej). Dodatkowo jeszcze kilka lat temu istniało Osiedle Targowe. Ostatni sposób podziału mandatów oraz głosowania (jeden okręg i każdy ma tyle głosów ilu jest radnych) był / jest patologiczny (to tak jakbyśmy w wyborach do Sejmu mieli prawo do 460 krzyżyków). Fakt, że wszyscy radni osiedla są z jednego bloku jest tego najlepszym dowodem. Nie ma jednej słusznej wizji rozwoju osiedla i warto by różne pomysły i poglądy mogły znaleźć reprezentację w radzie. Przy poprawionym sposobie głosowania nie wystarczy 500 osób by wybrać radę z jednej listy. Drodzy radni proszę się nie bać demokratycznej weryfikacji.
14-09-2023 17:21:54
M.
Nasza dzielnica w pewnym sensie jest podzielona na Górny i Dolny Łazarz. Przy obecnym sposobie głosowania jest możliwa sytuacja, gdy jedna z jego części nie będzie miała w RO żadnego reprezentanta. Pomysł na podział na mniejsze okręgi wcale nie jest zły.
14-09-2023 10:55:46
swojak
nie ma co tworzyć fikcji. dzielnica wielkości łazarza powinna mieć maks 3-5 radnych. inaczej dzieją się cuda i radnym może zostać osoba co dostała 200 głosów
13-09-2023 06:48:52
Wyborczyni
A to teraz wszystko jasne dlaczego co roku Łazarz jest jedynym punktem bez sportowego fyrtla myślałam , że ta firma z premedytacją omija Łazarz. A to znowu nasi radni. Smutno, widać w firmie nie ma żadnego znajomka. Nie wiem dlaczego ta rada jest taka anty sportowa. Basen, który już dawno by funkcjonował położyli i kolejne lata trzeba dzieci wozić na odległe zakęcia. Oprócz jogi która odbywała się latem nie ma żadnej oferty sportowych darmowych zajęć ( a trzeba było przyjść zobaczyć ile osób uczestniczyło i w jak różnym wieku). Mam nadzieję, że do następnej rady wejdzie jakaś świeża krew patrząca trochę szerzej.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: