Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blubry o fyrtlu łazarskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Blubry o fyrtlu łazarskim
29-05-2023 16:02   Janusz Ludwiczak
Izbę pamięci Akivy Egera i miejsce pochówku rabina można było zobaczyć podczas piątkowego spaceru po Łazarzu, po którym oprowadzała historyk sztuki Danuta Horoszko z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.

W trakcie piątkowego spaceru po Łazarzu można było zobaczyć m.in. otwartą w 2021 r. Izbę Pamięci Akivy Egera, która znajduje się w budynku Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych przy ul. Głogowskiej 26, dokładnie w miejscu pochówku Rabina. Została ona zaprojektowana przez prof. Eugeniusza Matejkę i jest wyobrażeniem XIX-wiecznego pokoju do studiowania Tory.

W centralnym punkcie Sali znajduje się drewniany stół otoczony krzesłami. Jedno z nich jest czarne, co ma wyobrażać miejsce nauczyciela.

Co ciekawe na podłodze Izby Pamięci wysypany jest kamień, który symbolizuje znajdujący się pod budynkiem cmentarz żydowski. Zaś ściany pomieszczenia są w kolorze oliwkowym, który jest barwą Jerozolimy. Na jednej z nich powieszona została Gwiazda Dawida, będąca symbolem żydowskiej społeczności.

W wejściu do Izby Pamięci Akivy Egera znajduje się brama pomalowana w biało-czarne pasy, co ma symbolizować Tałes, czyli element żydowskiego stroju modlitewnego.

W trakcie piątkowego spaceru po Łazarzu, po którym oprowadzała historyk sztuki Danuta Horoszko z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych można było zobaczyć również symboliczne miejsce spoczynku poznańskiego rabina żydowskiego, a także poznać historię sołtysówki, posłuchać opowieści o ważnych budynkach i wydarzeniach, jakie miały miejsce na Łazarzu.

Przewodnik opowiadała również dlaczego Poznań otoczony był murami i dlaczego do stolicy Wielkopolski ściągnęli bambrzy.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

mar

do 16-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smart Expo - Targi Inteligentnych Rozwiązań dla Domu i Ogrodu
Targi Mieszkań i Domów

17

mar

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie autorskie z Kingą Piotrowiak-Junkiert wokół książki "Węgry. W objęciach Dunaju"

18

mar

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przyroda przy Kręgu" - spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Jędrzejczakiem z Kasztelanii Ostrowskiej

19

mar

do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych

20

mar

do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: