Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Piątka" zamiast przez Kaponierę pojedzie Towarową? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Piątka" zamiast przez Kaponierę pojedzie Towarową?
22-05-2023 02:19   Janusz Ludwiczak
Od ponad tygodnia tramwajem można dojechać zarówno na Piątkowo, jak i do centrum. Póki co "piątka" nadal jeździ przez Most Dworcowy i Królowej Jadwigi, jednak po zakończeniu remontu na 27 Grudnia i Gwarnej tramwaje linii nr 5 mają jeździć już nie przez Kaponierę, ale przez Towarową i dalej korzystać z nowego prawoskrętu w Św. Marcin.

13 maja, po 9 miesiącach tramwaje wróciły na PeSTkę. Tramwajami linii nr 12, 14 i 15 można znów dojechać z Łazarza na Piątkowo. "Dwunastka" i "czternastka" jadą już nie "górą ul. Roosevelta, ale stałą trasą przez Dworzec Zachodni i dalej dolną trasą PST.

Ponadto od tygodnia "ósemką" można znów dojechać z Łazarza do centrum. Tramwaje linii nr 8 wróciły na swoja stałą trasę przez Głogowską, Teatralkę, Plac Cyryla Ratajskiego, Pl. Wielkopolski, Ostrów Tumski, Śródkę na Miłostowo. Ponadto ZTM zdecydował o wydłużeniu "siódemki" ze Środki przez Małe Garbary, 23 Lutego i Fredry do pętli Połabska, przejmując funkcję linii nr 4.

W ramach realizacji projektu "Centrum" i remontu torowiska na ul. Św. Marcin powstał prawo skręt z ul. Towarowej. Docelowo mają z niego korzystać również bimby jadące z Łazarza. Po zakończeniu remontu na 27 Grudnia i Gwarnej tramwaje linii nr 5 mają jeździć już nie przez Kaponierę, ale przez Towarową i dalej korzystać z nowego prawoskrętu w Św. Marcin.

– Byłoby to też spełnienie postulatu mieszkańców Łazarza i Górczyna. Powstałoby połączenie do dworca Poznań Główny – kolejowego i autobusowego – powiedział w portalowi Lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Choć jeszcze kilka lat temu ZTM rozważał poprowadzenie w relacji: Głogowska – Most Dworcowy – Poznań Główny – Towarowa – Św. Marcin – Gwarna linii nr 8, o czym więcej pisaliśmy w artykule: "Ósemką" pojedziemy z Łazarza przez Most Dworcowy i Towarową do centrum.

– Na chwilę obecną trwa przygotowywanie różnych wariantów układów linii tramwajowych, które będą mogły zostać wprowadzone w momencie dostępności torowisk w centrum Poznania. Po podjęciu ostatecznych decyzji będzie można odpowiedzieć na pytanie dotyczące linii obsługujących rejon Łazarz – tłumaczy nam Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Na razie "piątka" będzie nadal jeździć przez Królowej Jadwigi i rondo Rataje.

– Uruchomienie przejezdności torowisk przebiegających przez ul. 27 Grudnia oraz ul. Gwarną planowane jest do końca 2023 r. W momencie kiedy nie będzie jeszcze dostępny przejazd przez ulicę 27 Grudnia, tramwaje kursujące od strony Rataj lub Śródki pojadą trasami przez rondo Rataje i ulicę Królowej Jadwigi oraz przez rondo Śródka, Garbary, Mielżyńskiego i Fredry – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z ZTM.


Zmiany w komunikacji od 13 maja 2023:

Linia nr 3:
BŁAŻEJA – al. Praw Kobiet – Naramowicka – Przełajowa – Winogrady – Pułaskiego – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – rondo Jeziorańskiego – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA.

Linia nr 5:
Nadal kursować będzie przez Most Dworcowy, Matyi i Królowej Jadwigi:
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Most Dworcowy – Matyi – Królowe Jadwigi – Krzywoustego – rondo Rataje – Zamenhofa – rondo Starołęka – Hetmańska – rondo Żegrze – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 6:
Powrót do normalnej częstotliwości (nie kursuje już co 5/6 min. w godzinach szczytu).

Linia nr 7:
Wydłużenie do Połabskiej:
OGRODY – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – rondo Jeziorańskiego – Reymonta – Hetmańska – rondo Starołęka – Zamenhofa – Jana Pawła II – rondo Śródka – Estkowskiego – Wyszyńskiego – Most Mieszka – Ostrów Tumski – Most Bolesława Chrobrego – Estkowskiego – Małe Garbary – Plac Wielkopolski – 23 Lutego – Pl. Cyryla Ratajskiego – Mielżyńskiego – Fredry – Most Teatralny – Roosevelta – Pułaskiego – Winogrady – Murawa – rondo Solidarności – POŁABSKA

Linia nr 8:
Powrót na stałą trasę:
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – Pl. Cyryla Ratajskiego – 23 Lutego – Plac Wielkopolski – Małe Garbary – Estkowskiego – Most Bolesława Chrobrego – Ostrów Tumski – Most Mieszka – Wyszyńskiego – rondo Śródka – Warszawska – MIŁOSTOWO

Linia nr 12:
Powrót na stałą trasę:
OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Rondo Kaponiera (poziom -2) – dolna trasa PST – Dworzec Zachodni – Zachodnia – Głogowska – Most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – rondo Rataje – Zamenhofa – rondo Starołęka – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM

Linia nr 14:
Powrót na stałą trasę:
GÓRCZYN PKM – Głogowska – Zachodnia – Dworzec Zachodni – dolna trasa PST – Rondo Kaponiera (poziom -2) – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 15:
Powrót na stałą trasę:
BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – rondo Jeziorańskiego – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – rondo Kaponiera – Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO


Kliknij, aby zobaczyć większą mapę

ZOBACZ TAKŻE: Aktualny plan Łazarza [MAPA]


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: