Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Bardzo nam zależy na tym, aby Klub trochę odmłodzić" – wywiad z nowym kierownikiem "Kręgu" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Bardzo nam zależy na tym, aby Klub trochę odmłodzić" – wywiad z nowym kierownikiem "Kręgu"
17-04-2023 07:37   Janusz Ludwiczak
Od stycznia Wojciech Wysocki jest nowym kierownikiem domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg", który zastąpił Janusza Hellera. W jakim kierunku będzie podążać "Krąg"? Czy planowane są jakieś nowe inwestycje? I kiedy odbędą się Dni Łazarza? – oto pytamy w naszym wywiadzie nowego szefa placówki.

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl Od jak dawna Wojciech Wysocki jest związany z Klubem Osiedlowym "Krąg"? Jak to wszystko się zaczęło?
Wojciech Wysocki, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg": Z Klubem "Krąg" jestem związany od dziecka, Urodziłem się na Łazarzu, mieszkałem przy ul. Hetmańskiej. Moja mama w 1984 roku szukała pracy ,kierownik Klubu Janusz Heller. zauważył, że moja mama potrafi wykonywać wiele rzeczy, organizować zajęcia kulturalne i zatrudnił ją jako instruktora Klubu .Na tym stanowisku przepracowała 32 lata do emerytury.
Można powiedzieć, że wychowałem się w "Kręgu", bo często odwiedzałem mamę w pracy, mieszkaliśmy bardzo blisko. Później korzystałem już sam z oferty klubowej , w formie półkolonii, a z biegiem lat stawałem się pomocnikiem zwłaszcza przy okazji Dni Łazarza i innych wydarzeń.
Pracę zawodową jako instruktor kulturalno-oświatowy rozpocząłem w lutym 2007 roku.

Przejąłeś ster po Januszu Hellerze. Czy łatwo jest pokierować dalej tym statkiem?
Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Do Janusza Hellera mam ogromny szacunek, traktuję go jako nauczyciela. W "Kręgu" nauczyłem się wielu rzeczy ,poznałem mnóstwo ludzi na przestrzeni tych 15 lat. Każdego dnia pojawiają się tutaj ciekawi ludzi, z którymi można przeprowadzić wiele działań. Warto pracować z ludźmi, wymieniać poglądy i rozszerzać swoje horyzonty. To jest w tej pracy najbardziej cenne.

W jakim kierunku będzie podążać Klub "Krąg"?
Janusz Heller wyniósł Klub "Krąg" na bardzo wysoki poziom. Nie planuję rewolucji programowej ale są oczywiście nowe pomysły.
Czas pandemii zmienił wiele. Niestety część organizacji działających w klubie wykruszyła się, zakończyła działalność. Musimy szukać nowych stowarzyszeń, sekcji i grup, które wzbogacą życie "Kręgu".

Czy możemy spodziewać się czegoś nowego?
Od stycznia przeprowadziliśmy kilka nowych wydarzeń, do końca marca odbyło się 19 koncertów, 5 wystaw, zajęcia i animacje dla dzieci. Sale klubu zajęte są każdego dnia, przez cały tydzień. Oczywiście planujemy nowe inicjatywy, ale to wszystko w swoim czasie.

Wiem, że od 25 do 30 maja odbędą się już 33. Dni Łazarza. Co będzie się działo?
Planujemy utrzymać harmonogram, tzw. kręgosłup imprezy, który towarzyszy nam od kilku lat. Będzie to impreza 6-dniowa. Zaczniemy w czwartek, 25 maja Paradą Łazarską, trasą taką jak w ubiegłym roku. Wyruszymy z boiska Szkoły Podstawowej nr 33 i przejdziemy ulicą Wyspiańskiego, Głogowską, Potockiej, Dmowskiego na Rynek Łazarski, mijając wiele ciekawych miejsc na Łazarzu. Na Rynku Łazarskim postawiona zostanie scena. W czwartek, piątek i sobotę odbywać będą się koncerty, warsztaty i inne wydarzenia, Ale 33. Dni Łazarza zaznaczą również swoją obecność nie tylko na Rynku ale w wielu innych miejscach na Łazarzu.

Ostatnio część seniorów oburzyło się, że obowiązywały bilety na tradycyjne czwartkowe spotkanie w Klubie Seniora "Bamberka". Czy faktycznie kolejne imprezy będą biletowane?
Nie chcemy robić rewolucji. Propozycje dla seniorów i innych grup odbiorców były i będą nieodpłatne tak jak jest to zapisane w wytycznych do działalności. Nie wykluczamy jednak organizowania sporadycznie imprez dla nieco innej grupy odbiorców. Chcemy zapraszać ciekawych artystów ze sceny poznańskiej, opłaty będą dużo niższe niż na profesjonalnych scenach . Ale organizacja tych wydarzeń w Klubie, blisko miejsca zamieszkania jest ciekawą propozycją i wzbudziła zainteresowanie.

Czy planowane są jakieś inwestycje w "Kręgu"?
Chcielibyśmy się wzmocnić multimedialne, żeby jakość obsługi imprez była na jak najwyższym poziomie.

Jesteś związany z harcerstwem, prowadzisz Szczep Łazarz. Jak to wszystko się zaczęło i dlaczego wybrałeś właśnie harcerstwo?
Harcerstwo to wspaniała przygoda ,nawiązywanie wielu przyjaźni. Daje też możliwość pracy z dziećmi i młodzieżą. Osoby, które były w mojej gromadzie zuchowej, czyli w wieku lat 6-7, w tej chwili są instruktorami harcerskim, przejęły obowiązki drużynowych. Jest to miód na moje serce, że nasz Szczep Łazarza rozwija się i ma się dobrze.

A jak wygląda dziś zainteresowanie harcerstwem?
Harcerstwo nie już tak masowe jak w latach 80` i 90`, ale nadal ma się dobrze. Wciąż jest to największa organizacja dziecięco-młodzieżowa w Polsce. Zauważyłem, że harcerstwo bardzo rozwinęło się muzycznie – harcerze i harcerki uczestniczą w wielu festiwalach. Są biwaki, obozy, młodzież przychodzi bardzo radosna i uśmiechnięta. Klub "Krąg" może dać przestrzeń do tej działalności.

I już na koniec zapytam. "Krąg" przez wielu kojarzony był głównie z seniorami, czy rozważacie wprowadzenie oferty np. dla młodzieży i osób w średnim wieku?
Bardzo nam zależy na tym, aby Klub trochę odmłodzić. Zawsze mile widziani są seniorzy, nie muszą się niczego obawiać. Jednak przestrzeni i czasu starczy dla każdej grypy wiekowej. Coś dla siebie znajdą dzieci, ale też próbujemy zachęcać młodzież. Ostatnio udało się nawiązać kontakt z Lechem Poznań, w którym działa sekcja szachowa. Szachy wracają do łask, stają się modne. Udało nam się zorganizować spotkania szachowe z klubem sportowym Lech Poznań.

Wojciech Wysocki – ma 40 lat. W Klubie Osiedlowym "Krąg" pracuje od 2007 roku, początkowo jako instruktor kulturalno-oświatowy.
Od 2010 roku działał jako instruktor w Szczepie Łazarz prowadząc gromadę zuchową oraz drużynę harcerzy starszych. Był założycielem i pierwszym drużynowym Drużyny Wagabunda. W 2012 roku założył i prowadzi drużynę harcerzy starczych "Wagabunda". Ma stopień podharmistrza.
Wspiera również przedszkole dla dzieci z autyzmem. Pasjonuje się również fotografią, dokumentując działalność Klubu "Krąg" i Szczepu Łazarz oraz codzienne życie Łazarza. Pasjonat sportów ekstremalnych, maratończyk. Jest ojcem dwójki córek.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: