Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Remontują chodniki na Wyspiańskiego i Jarochowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Remontują chodniki na Wyspiańskiego i Jarochowskiego
06-04-2023 10:40   Janusz Ludwiczak
Krzywe, nierówne i dziurawe chodniki na kolejnych łazarskich ulicach przechodzą do historii.

Od 7 marca trwa remont chodnika po północnej stronie ulicy Wyspiańskiego, pomiędzy Matejki i Głogowską od lat jest w bardzo złym stanie technicznym.

– Niszczyły go parkujące przez lata samochody. Choć wraz ze zmianami w organizacji ruchu chodnik został „uwolniony” dla pieszych, to jednak wymagał remontu – wskazuje Agata Kaniewska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Pod koniec października ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na remont chodnika w ciągu ul. Wyspiańskiego. Do przetargu na to zadanie wpłynęły 3 oferty, które opiewały na kwotę 400 688,74 zł do 751 251,90 zł brutto. Jednak wykonawca prace rozpoczyna dopiero po zimie.

– W trakcie prac rozebrany zostanie istniejący chodnik a w jego miejsce ułożony nowy. Od strony budynków powstaną pasy kompensacyjne z kostki kamiennej. Zjazdy do posesji zostaną wykonane z kostki kamiennej (materiał z rozbiórki). Wyregulowane będą także ułożone krawężniki – objaśnia Agata Kaniewska z ZDM.

Po zakończeniu prac brukarskich rozpoczną się prace w zakresie odtworzenia zieleni przyulicznej. Zostaną posadzone drzewa, łącznie siedem, a w wybranych miejscach pojawią się również krzewy, trawy ozdobne i byliny, łącznie 200 sztuk.

W związku z prowadzonym remontem chodnika do końca maja obowiązuje zakaz parkowania na ul. Wyspiańskiego – na odcinku od Matejki do Głogowskiej.

– Kolejne odcinki ulicy na wysokości bieżących prac będą zwężane połówkowo, a na całym remontowanym odcinku czasowo wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się. Kierowców prosimy o zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie oraz wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazem.
Ruch pieszy na odcinku bieżących prac kierowany będzie na drugą stronę ulicy. Na czas prac w rejonie przystanku autobusowego zostanie on przesunięty w stronę ul. Głogowskiej. Utrzymany zostanie dojazd i dojście do posesji. Nie przewiduje się zmiany aktualnego ograniczenia prędkości pojazdów wynoszącego 30 km/godz.
– tłumaczy ZDM.

Remont chodnika na ul. Wyspiańskiego będzie kosztować 400 tysięcy złotych. Inwestycja zostanie sfinansowania z wpływów za postój w Strefie Płatnego Parkowania oraz częściowo ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz.

Z kolei od dwóch tygodni trwa remont chodnika na ulicy Jarochowskiego. Na razie prace prowadzone są po wschodniej stronie, pomiędzy Chociszewskiego i Hetmańską. Niebawem drogowcy przeniosą się na drugą stronę, a w kolejnym etapie prace prowadzone będą na odcinku od Hetmańskiej do Winklera.

–Nowa nawierzchnia ułożona zostanie z płyt (50x50 cm), a zjazdy z szarej kostki. Nie trzeba będzie już chodzić po zniszczonym, zbudowanym z różnych materiałów chodniku. Przygotowane zostaną także miejsca pod nasadzenia zieleni (tereny zniszczonych trawników będą zrekultywowane), które będą prowadzone jesienią – tłumaczy Agata Kaniewska z ZDM-u.

Środki na remont chodnika w kwocie 626 tysięcy złotych pochodzą z wpływów za postój w Strefie Płatnego Parkowania na Łazarzu. Zakończenie prac przewidziano do końca czerwca.


Komentarze (5)

07-04-2023 13:15:06
M.
@ignacy, też o tym pomyślałam. Z drugiej strony RO narobiła sporo hałasu o to, że na takim samym chodniku w pobliżu kościoła Św. Anny, pracownicy remontujący kamienicę parkowali samochody. Skończyło się zgodą na tymczasowe zdjęcie nawierzchni, którą firma będzie musiała odtworzyć po zakończeniu inwestycji.
07-04-2023 10:27:23
Andrzej Janowski RO Łazarz
Na Wyspiańskiego resztki zabytkowego chodnika sprzed szkoły zostały przełożone przed budynkiem narożnym Wyspiańskiego/Głogowska - płytek wystarczyło „na styk”. Zabytkowa mozaika wraca też na placyk przed tym budynkiem, z rekonstrukcją ubytków inposadseniem 2 drzew. Przed budynkiem szkoły będzie również położona historyczna, 100-letnia nawierzchnia oraz mozaika z drobnych kostek - z materiałów zgromadzonych w magazynie ZDM. Nikt wiec niczego tu nie zniszczył. Przeciwnie, w uzgodnieniu z MKZ odtwarzany jest historyczny chodnik.
06-04-2023 23:32:25
ignacy
konserwator zabytków wydał zgodę na likwidację zabytkowego chodnika tak starego jak szkoła na Berwińskiego?????? Ta kostka była jeszcze sprzed I wojny. oczywiście kochani radni osiedlowi ani be ani me...
06-04-2023 15:37:28
Miasto zbankrutuje
Miasto zbankrutuje przez to zabieranie miejsc parkingowych nic nie wpłynie kasy za parkowanie a mogło być tak pięknie i wspaniale ci biedni Łazarzanie nie mają gdzie parkować
06-04-2023 14:03:18
Jola
Super, Łazarz pięknieje!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: