Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Kolejowej układają już nową nawierzchnię. Niektórzy kierowcy wolą jeździć chodnikiem! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Kolejowej układają już nową nawierzchnię. Niektórzy kierowcy wolą jeździć chodnikiem!
25-03-2023 23:04   Janusz Ludwiczak
Równo 5 miesięcy temu ruszyła przebudowa ulicy Kolejowej. Pomiędzy Gąsiorowskich i Calliera układana jest już nowa kostka brukowa i nawierzchnia. Z kolei na kolejnym odcinku prowadzone są prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej, w tym sieci gazowej.

Przebudowa ulicy Kolejowej rozpoczęła się dokładnie pięć miesięcy temu, 25 października 2022 r. Obecnie prace prowadzone są już na całej długości.

Na pierwszym odcinku – pomiędzy Gąsiorowskich i Calliera układana jest kostka brukowa, płyty chodnikowe, krawężniki i zjazdy do posesji. W tym tygodniu pojawiły się też walce, które układają nawą nawierzchnię asfaltową.

– Do czasu ułożenia dwóch warstw nawierzchni na wschodniej połowie jezdni, utrzymany zostanie ruch na części zachodniej. Następnie zostanie on przekierowany na nową nawierzchnię, by można było wykonać niezbędne prace po zachodniej stronie ulicy. Po ich zakończeniu możliwe będzie ułożenie asfaltu na całej szerokości jezdni na tym odcinku – tłumaczy mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na półmetku są prace związane z wykonaniem kanału technologicznego. Na odcinku od ul. Mottego do Potockiej wykonawca prowadzi prace związane z budową odwodnienia. Równocześnie ekipy budowlane kontynuują roboty związane z wymianą sieci gazociągowej.

Niestety część kierowców woli omijać remontowaną ulicę Kolejową jadąc… chodnikiem. Taka sytuacja miała miejsce chociażby w ubiegłym tygodniu, gdy użytkownik Volkswagena Golfa na poznańskich tablicach rejestracyjnych postanowił pojechać tą drogą, z której korzystają tylko piesi.

Mieszkańcy narzekają też na błoto i zbyt ciasne chodniki. PIM deklaruje przyjrzenie się wykonawcom realizującym prace.

Przebudowa ulicy Kolejowej ma zakończyć się jesienią.

– Cała ulica zyska jezdnię o nawierzchni asfaltowej, wyniesione skrzyżowania oraz miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami z kostki betonowej, chodniki z płyt betonowych, a także zjazdy i miejsca postojowe dla pozostałych uczestników ruchu z kostki kamiennej. W trakcie realizacji inwestycji zbudowane bądź przebudowane zostaną sieci: elektroenergetyczna, gazowa i telekomunikacyjna, powstaną też kanał technologiczny, odwodnienie, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Ulica będzie dostosowana do możliwości poprowadzenia nią w przyszłości – jeśli zapadnie taka decyzja - linii autobusowej obsługiwanej przez mikrobusy – zaznacza Tomasz Płóciniczak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia ponad 50 drzew - głównie robinii akacjowych, a także krzewów na powierzchni niemal 1500 metrów kwadratowych – wśród nich ponad 800 berberysów, ponad 400 sosen górskich oraz ponad 600 róż. Wzdłuż ulicy pojawią się także m.in. juki, irgi oraz lawenda. Dodatkowo ok. 800 metrów kwadratowych zajmą trawniki.

Przebudowa ul. Kolejowej ma zakończyć się jesienią tego roku i kosztować będzie ponad 17,7 milionów złotych (17 706 777 zł), z czego blisko 10,5 mln zł (10 415 284,62 zł) pochodzi z dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dodajmy, że w związku z prowadzonymi pracami ulica Kolejowa jest jednokierunkowa – przejazd możliwy jest tylko od ulicy Potockiej w kierunku Gąsiorowskich i Głogowskiej.


R E K L A M A

Fot: Zenon Bernadowski (1-11), Janusz Ludwiczak (1,12-83), Poznańskie Inwestycje Miejskie (84-92)

ZOBACZ TAKŻE: Na skwerze przy zbiegu Kolejowej i Hetmańskiej nasadzą 900 krzewów

Komentarze (5)

27-03-2023 07:04:05
MiastoDoesntKnowHow
PIĘĆ MIESIĘCY. SERIO? Oni to robią już PIĘĆ MIESIĘCY? Lepiej zastanówcie się, dlaczego absolutnie KAŻDY remont czy inwestycja w Poznaniu, zwanym już w całej Polsce "Rozkopanym", trwa dłużej niż odbudowa Starówki w Warszawie po wojnie, a efekty tych prac są co najmniej skandaliczne - betonoza jak w miastach byłego ZSRR, zamiast zieleni obiecywanej przez Betonowego Jacka, który podobno wierzy, że z powodu globalnego ocieplenia będziemy mieli temperatury jak w Dubaju. Poznań wymaga odwiedzin Najwyższej Izby Kontroli oraz CBŚ.
26-03-2023 13:28:02
ja2
Typowy polski autkowicz, "nie kcem, ale muszem". A to jazda po chodniczku, a to parkowanie w niedozwolonych miejscach (niszczenie zieleni, chodników, itp.), a to znowu nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, bo "jakiś idiota postawił ograniczenie bez sensu". Biedactwa. Powinniście się cieszyć, że całkowicie nie zamknięto ulicy na czas remontu.@Normalny nie chcesz psuć zwieszenia, to omijaj Kolejową. @łe jadąc z prędkością 15 km/h można zepsuć zawieszenie? To jedź 10 km/h.
26-03-2023 12:56:52
REDAKCJA
@Normalny: To nie zwalnia kierowcę od jeżdżenia po chodniku. Nie ma obowiązku jeżdżenia remontowaną ulicą Kolejową. Można chociażby dalej ul. Łukaszewicza, Rynek Łazarski do Głogowskiej (czy na kolejnym odcinku Małeckiego do Gąsiorowskich) czy samą ulicę Głogowską.
Powinna być zmieniona też organizacja ruchu na ulicach dojazdowych - Mottego, Calliera, Granicznej, jak i samej Małeckiego (od Strusia do Rynku Łazarskiego), ale to już zadanie dla Miejskiego Inżyniera Ruchu.
Swoją drogą przy tak poważnym remoncie dziwne, że miasto nie zdecydowało się w ogóle zamknąć dla ruchu ulicy Kolejowej tak jak miało miejsce w przypadku przebudowy Głogowskiej (pomiędzy Hetmańską do Ściegiennego) czy Winogradach - z możliwością dojazdu tylko na posesję. Pozdrawiam
26-03-2023 10:24:37
łe
na Kolejowej została wprowadzona strefa zamieszkania, więc pieszy ma zawsze pierwszeństwo, jednocześnie proszę się nie dziwić kierowcom, że korzystają z chodnika, ponieważ ciężki sprzęt budowany, tak zdewastował nawierzchnię, że nawet jadąc z prędkością 15 km/h można zepsuć zawieszenie. Najważniejsze, że się dzieje, jak zaczęli to powinni skończyć - mam nadzieje że w terminie i wówczas koszmar pieszych i kierowców się skończy.
26-03-2023 09:41:43
Normalny
Brawo dla Pana robiącego zdjęcia i zrobienia takiego beż sensownego artykułu ciekawe kto odda kierowcą za wybite zawieszenia itd Brawo panie społeczniak trzeba było jeszcze na policję zadzwonić albo straż miejską Brawo

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: