Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Koniec Otwartej Strefy Kultury na Łazarzu. Nie będzie już sylwestra na Małeckiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Koniec Otwartej Strefy Kultury na Łazarzu. Nie będzie już sylwestra na Małeckiego?
13-02-2023 05:54   Janusz Ludwiczak
Z ich inicjatywy odbywał się sąsiedzki sylwester na skwerze, na Małeckiego powstał "Otwarty pomnik Kazimierza Nowaka, a część pustostanów przeznaczono na cele kulturalne. Po 7 latach Fundacja Otwarta Strefa Kultury nie będzie już prowadzić Inkubatora Kultury Pireus na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich, zaś Agnieszka Szablikowska-Trusewicz wraz z mężem przenoszą się na dobre do Warszawy.

Inkubatorem Kultury Pireus i związane z nim działania koordynować będzie od marca Centrum Międzykulturowych Horyzonty.

– W grudniu minęło 7 lat naszych i wspólnych działań w tej przestrzeni. Niestety to koniec, Pireus już nie będzie działał z nami. W ciągu tych 7 lat wydarzyło się tak wiele, aż trudno będzie mi wymienić wszystkie osoby, stowarzyszenia, wydarzenia, wszystkich artystów i tych, którzy nas odwiedzali. Chcemy ogromnie podziękować za zaufanie. Pireus zawsze był miejscem otwartym dla mieszkańców Łazarza jak i całego Poznania (i nie tylko). To miejsce powstało z misji wspierania inicjatyw kulturalnych, artystycznych i społecznych. Odbywało się tutaj wiele spotkań, warsztatów, wystaw, prób, spektakli, działań performatywnych i wiele innych. Zawsze bezpłatnie – przyznaje Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Twórcy Otwartej Strefy Kultury opuszczają na dobre Poznań i przenoszą się do stolicy.

– Niestety od dłuższego czasu klimat był mało przychylny. My przenosimy się do Warszawy. Zaproponowano nam lokal w śródmieściu koło Centrum Nauki Kopernik o wiele za mniejsze pieniądze. Łazarz zawsze pozostanie w naszych sercach – mówi w rozmowie z portalem Lazarz.pl Agnieszka Szablikowska-Trusewicz.

Agnieszka Szablikowska-Trusewicz wraz Łukaszem Trusewiczem działali na Łazarzu w zasadzie od 2011 roku, gdzie w oficynie kamienicy przy ul. Głogowskiej 53 prowadzili najpierw Galerię Raczej, w której odbywały się performance, wernisaże i warsztaty rzeźby w drewnie.

Pod koniec 2014 roku podczas spotkania z ówczesną Radą Osiedla Św. Łazarz, władzami miasta Poznania i działaczami powstał pomysł zorganizowania akcji "Łazarz - Otwarta Strefa Kultury", w efekcie w opustoszałym po greckiej restauracji Pireus na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich powstał Inkubator Kultury Pireus, który ma rozwijać lokalne inicjatywy.

Z inicjatywy Agnieszki i Łukasza Trusewiczów od 2017 roku organizowany jest sąsiedzki sylwester na Skwerze Eki z Małeki. Tym samym do historii przeszły huczne rozróby w noc z 31 grudnia na 1 stycznia, gdzie na ul. Małeckiego dochodziło do podpalenia mebli i koszy na śmieci. Co roku interweniowała policja. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów leciały m.in. butelki. W kolejnych latach policja zatrzymywała kolejne osoby za atak na funkcjonariuszy, znieważenie policjantów i naruszenie nietykalności cielesnej. W stronę mundurowych leciały petardy i butelki.

Rok temu w Inkubatorze Kultury Pireus zorganizowane zostały zbiórki darów dla uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy, ale także tych co zostali w kraju, w którym toczy się wojna.


R E K L A M A

Komentarze (8)

14-02-2023 15:25:23
Qshu
Zabierać te szkaradziejstwo ze skweru Eki! Ile można tolerować tę "artystyczną" samowolkę? To wstyd. Łazarz nie jest po to by leczyć kompleksy "artystów".
14-02-2023 13:55:11
M.
@Dolny Łazarz, akurat według Państwa artystów z Otwartej Strefy Kultury słowo pener oznacza kogoś fajnego. Nie pomagało żadne tłumaczenie. Wracając zaś do tematu artykułu - odeszli jedni, przyjda następni. Odnoszę wrażenie, że głównym celem działań artystycznych tego typu organizacji jest rozliczenie się z dotacji. Sztuka nie jest celem samym w sobie, ale produktem ubocznym.
14-02-2023 12:46:49
Dolny Łazarz
- nasza dzielnica w końcu przestanie być traktowana jako poligon doświadczalny dla „sztuki” autorstwa Pana Łukasza- Prawda ci wszyscy artyści wypłynęli na szerzeniu idei ze łazarz to miejsce pełne pijaków,penerów...... , a takich osób jest dużo w całym mieście nie tylko na Łazarzu.Przecież oni działali za miejskie pieniądze a nie za darmo , to była ich praca.A Sylwester fajna rzecz ale nieprawdą jest tradycja palenia mebli, kilka razy się to zdarzyło i nie tylko w naszej dzielnicy ale na Wildzie,Jeżycach ,Dębcu , a nawet w innych miejscach na Osiedlu.Ale pasowało to do legendy no i udało się oczernić Łazarz a potem odczarować , jako mieszkaniec czuję się oczerniony.Teraz mamy nowy rynek i tam powinny być imprezy.
14-02-2023 03:54:41
Jolan
Zwracam się z uprzejmą prośbą, by Pan "artysta", "prezes" zabrał ze sobą do Warszawy ten wstrętny krawat ze skweru Eki. Ja się cieszę, bo nasza dzielnica w końcu przestanie być traktowana jako poligon doświadczalny dla „sztuki” autorstwa Pana Łukasza.
13-02-2023 21:23:20
Marek
Szkoda, wielka szkoda... ale cóż zobaczymy co przygotują Horyzonty. A Agnieszce i Łukaszowi życzę powodzenia - w Wawce odniesiecie większe sukcesy niż w tym konserwatywnym mieście. Do AS: możesz rozwinąć swoją myśl - nie dla lewactwa... Czyli wszystkie imprezy organizowane w mieście to lewactwo? Sylwester na Placu Wolności też lewactwo? Dni Łazarza też lewactwo? A... pewnie koncert plenerowy też lewactwo? Mecz Lecha też lewactwo? Pewnie tylko dla Ciebie procesja Bożego Ciała powinna się odbywać???
13-02-2023 20:36:48
mieszkaniec
@as: A co to ma wspólnego z lewactwem? Zapomniałeś już jakie były rozróby na Małeckiego??
13-02-2023 20:02:17
as
Wreszcie skończy się to terroryzowanie mieszkańców przez grupę przegrywow przed Sylwestrem, gdy trzeba było przestawiać auta...Nie dla lewactwa
13-02-2023 19:22:59
MaciejKraj
Rzeczywiście... ogromna strata... Ale nie rozpłaczemy się z rozpaczy. Napiszcie przy okazji, na jaką kwotę dotacje to to otrzymywało... Zapewne na większą niż zielona budka ze św. Marcina. Adieu!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: