Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 30 tysięcy osób na Targach – kalendarium łazarskie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad 30 tysięcy osób na Targach – kalendarium łazarskie
12-12-2022 00:17   Janusz Ludwiczak
Ponad 30 tysięcy osób uczestniczyło w 32. Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Rok wcześniej na MTP odbył się szczyt klimatyczny COP14, w którym uczestniczyło ponad 12 tys. osób z 189 krajów – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: grudzień.


1 grudnia 2008 - Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ, który miał być przygotowaniem do nowego porozumienia klimatycznego w 2009 r. w Kopenhadze. Poznańska konferencja, w której udział zapowiedziało ok. 9 tys. uczestników (m. in. organizacje pozarządowe, przedstawiciele rządów, eksperci) trwała do 12 grudnia.

4 grudnia 1978 - W sali widowiskowo-sportowej Arena wystąpił Charles Aznavour.

4 grudnia 2021 – po trwającej blisko 2 lata przebudowie otwarto zmodernizowany Rynek Łazarski.
ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski otwarty. Prezydent: "To miejsce wygląda naprawdę pięknie" {►FILMY, ◎ZDJĘCIA}
ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski – tak było {◎ GALERIA ZDJĘĆ}

4 grudnia 2021 – Podczas uroczystego otwarcia Rynku Łazarskiego wręczone zostały nagrody "Człowiek Roku Łazarza". Wyróżnienie za ubiegły rok otrzymał Zdzisław Nowak, który od 40 lat pracuje w administracji "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, wspierając potrzebujących mieszkańców, zaś tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021" przyznano Janowi Kurkowi – operatorowi i reżyserowi telewizyjnemu, który od lat 60. fotografował codzienne życie mieszkańców Łazarza.
ZOBACZ TAKŻE: "Jest coraz mniej rdzennych mieszkańców" – wybrano "Człowieka Roku Łazarza {►FILM}

6 grudnia 1873 - Urodził się Jarogniew Drwęski, prawnik, pierwszy polski prezydent Poznania. Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego.

7 grudnia 2019 – Tragiczny wypadek przy Parku Wilsona. Po godz. 5 doszło do potrącenia pieszej na ul. Głogowskiej, przed skrzyżowaniem z Berwińskiego w kierunku Górczyna. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Pomimo wysiłku lekarzy kobieta zmarła. Z zapisu monitoringu wynika, że 28-letni mężczyzna prowadzący samochód marki Peugeot 206 jechał powyżej 50 km/h.
ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Głogowskiej

8 grudnia 2014 – Po 16 latach Ryszard Grobelny przekazał insygnia Jackowi Jaśkowiakowi, który został nowym prezydentem Poznania.
Jacek Jaśkowiak uzyskał w skali całego miasta 86 164 głosów, czyli 59,08%. Natomiast na Ryszarda Grobelnego zagłosowało 59 666 poznaniaków - 40,92%.

9 grudnia 2016 – Straż Miejska przeniosła się z Placu Kolegiackiego do nowej siedziby przy ul. Głogowskiej 26.

11 grudnia 2016 – "Soldier Soldier", "It`s My Life", "Sing Hallelujah", "No Limit" i wiele innych znanych przebojów zabrzamiało w sobotni wieczór w Arenie podczas "90`s Live in concert". Podczas trzygodzinnej muzyki na żywo, na jednej scenie wystąpiły czołowe gwiazdy lat 90, tajkei jak Captain Jack, La Bouche, Dr. Alban i 2 Unlimited.
ZOBACZ TAKŻE: Wielki powrót do lat 90. w Arenie – wystąpili Captain Jack, La Bouche, Dr. Alban i 2 Unlimited

11 grudnia 2018 – Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz został Radnym Miasta Poznania. Filip Olszak złożył ślubowanie na Radnego Miasta Poznania, obejmując mandat po Katarzynie Kierzek-Koperskiej, która została wiceprezydentem Poznania.
ZOBACZ TAKŻE: Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz został Radnym Miasta Poznania {► WIDEO}

11 grudnia 2021 – po raz pierwszy na Łazarzu odbył się festiwal rzeźby lodowej.
ZOBACZ TAKŻE: Arena wyrzeźbiona z lodu

12 grudnia 2015 – Szli z martwą rybą przez Łazarz, by następnie zakopać ją przy pływalni w Parku Kasprowicza.
Z okazji otwarcia Inkubatora Kultury "Pireus" Kolektyw Kąpielisko przygotował happening pod nazwą "Zakopujemy rybę". Pomysłodawczynie przeszły ulicami Łazarza z martwą rybą niesioną na tacy, by następnie wkopać ją na terenie ogrodu społecznego przy pływalni w Parku Kasprowicza. Zdaniem pomysłodawczyń zakopanie martwej ryby sprawi, że ziemia uprawna zyska nowe właściwości.
ZOBACZ TAKŻE: Szli z martwą rybą przez Łazarz, by następnie zakopać ją przy pływalni w Parku Kasprowicza

13 grudnia 2019 – w Klubie Osiedlowym "Krąg" odbyło się spotkanie z satyrykiem i aktorem Jackiem Fedorowiczem, który opowiadał o wielu komicznych sytuacjach w czasach PRL, a także o kilku wpadkach filmowych. Jak przyznał aktor miał być słynną Marysią w filmie "Poszukiwany, poszukiwana".
ZOBACZ TAKŻE: Jacek Fedorowicz opowiadał o komicznych sytuacjach z PRL-u i wpadkach filmowych {► FILM}

15 grudnia 1998 - Podczas sesji poznańskiej rady miejskiej ustępujący prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek przekazał insygnia władzy nowemu prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu.

18 grudnia 2018 – Na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego nie było miesiąca, by nie dochodziło do wypadków. Uruchomiono nową sygnalizację świetlną w tym miejscu. Inwestycja kosztowała 625 tysięcy złotych.
ZOBACZ TAKŻE: Uruchomiono "światła" na skrzyżowaniu Kasprzaka i Chociszewskiego

19 grudnia 2014 – Na Dworcu Głównym pojawił się nietypowy pasażer... człowiek-choinka. "Człowiek-choinka" wyglądał jak "żywa choinka". Mężczyzna nie tylko miał na sobie gałązki iglastego drzewka, ale ozdobiony był bombami, łańcuchami i lampkami, które na dodatek się świeciły. Ponadto na jego buty nałożona została doniczka.
ZOBACZ TAKŻE: Na Dworcu Głównym pojawił się nietypowy pasażer... człowiek-choinka {FILM}

21 grudnia 2021 – na ulicy Hetmańskiej, przed skrzyżowaniem z Dmowskiego uruchomiono fotoradar, o który zabiegała Rada Osiedla Św. Łazarz po tym jak w ostatnim czasie na Hetmańskiej doszło do wielu tragicznych wypadków.
ZOBACZ TAKŻE: Na Hetmańskiej działa już fotoradar {►FILM}

22 grudnia 1998 - Po przeprowadzonych próbach wytrzymałościowych (10 grudnia) i półtorarocznym remoncie otwarto most Dworcowy. W samo południe władze miasta w obecności biskupa Zdzisława Fortuniaka, który most poświęcił, dokonały przecięcia wstęgi, oddając 203-metrowy most do użytku. Most ma dwie jezdnie, dwa torowiska tramwajowe, dwie windy oraz schody.
ZOBACZ TAKŻE: Most, który powinien być wiaduktem Dworcowym

24 grudnia 2019 – Już po raz dziesiąty na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się wigilia dla osób potrzebujących, samotnych i bezdomnych. Na stołach pojawiło się 400 kg karpia, pół tony ziemniaków i kapusty z grzybami oraz prawie pół tysiąca litrów barszczu, a wspólny posiłek zjadło ok. 1,4 tys. osób. W tym roku w organizację wydarzenia zaangażowali się amerykańscy żołnierze.
ZOBACZ TAKŻE: 400 kg karpia, ponad 1,4 tys. gości i amerykańscy żołnierze – wigilia dla potrzebujących na Targach

26 grudnia 1918 - O godz. 21 do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski. Przyjazd odbył się pomimo sprzeciwu władz niemieckich (wręczenie nakazu opuszczenia miasta uniemożliwił niemieckim oficerom kordon Straży Ludowej. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, który stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
O godz. 21:10 na poznański dworzec boczny (cesarski) wjechał skład z mistrzem Paderewskim. Niemcy podjęli ostatnią próbę zatrzymania nieproszonego gościa. Było już jednak za późno. Niemieckich oficerów zatrzymano, nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Po powitalnych przemówieniach i odśpiewaniu patriotycznych pieśni gości przewieziono do hotelu Bazar.

27 grudnia 1918 - wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Po południu dochodzi w Poznaniu do strzelaniny koło Prezydium Policji mieszczącym się w budynku Teatru Miejskiego i Hotelu Bazar. Poległ Franciszek Ratajczak w walkach o Prezydium Policji. Polacy opanowują Dworzec Główny w Poznaniu, Pocztę Główną i część fortyfikacji miejskich.

27 grudnia 1930 - Odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki u zbiegu ulic Bukowskiej i Głogowskiej.
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki dłuta Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej powstał w 1929 r. na czas otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) przed Halą Włókienniczą. Początkowo, na piaskowcowym cokole stanęła figura z gipsu pomalowana na brązowo. W dwunastą rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, 27 grudnia 1930 r., odbyła się uroczystość odsłonięcia odlewu z brązu. Monument został zniszczony w 1939 r. przez hitlerowców. Po wojnie, artystka wykonała ponownie rzeźbę, której jako materiał posłużyły fragmenty pociętych dzwonów ze zniszczonej działaniami wojennymi wieży zegarowej dawnego zamku cesarskiego. W 1967 roku pomnik stanął już w innym miejscu, przy zbiegu ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej.

29 grudnia 2009 - Rozpoczęło się 32. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taize. Do Poznania na spotkanie Taize, które trwało do 2 stycznia 2010 przyjechało ponad 30 tysięcy osób z całej Europy. Głównym miejscem spotkań były Międzynarodowe Targi Poznańskie i parafie.
ZOBACZ TAKŻE: Tysiące młodych Europejczyków - {RAPORT LAZARZ.PL, WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ}

30 grudnia 1972 - Oddanie do użytku trasy tramwajowej na zbudowanym odcinku trasy Hetmańskiej między ulicą Głogowską i Dzierżyńskiego (obecnie 29 Czerwca 1956).

30 grudnia 2017 – W szpitalu św. Rodziny przyszła na świat Antonina, która jest 3-tysięcznym poznaniakiem, narodzonym w tym roku. Jest to rekord dla kliniki ginekologiczno-położniczej przy ul. Jarochowskiego.
ZOBACZ TAKŻE: W szpitalu św. Rodziny padł rekord – narodziło się 3-tysięczne dziecko

31 grudnia 1978 - Niskie temperatury, śnieżyce i silne wiatry w całym kraju doprowadziły do trudnej sytuacji we wszystkich niemal dziedzinach życia. Spikerzy radia i telewizji wzywali w sylwestrowy dzień wszystkich ludzi dobrej woli, by pomagali stawić czoła atakowi zimy. O godzinie 13:30 wojewoda poznański ogłosił w całym województwie stan klęski żywiołowej. Miała miejsce awaria w stacji transformatorowej na Łazarzu. poważne zakłócenia zanotowano w komunikacji tramwajowej i autobusowej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: