Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łazarski od spodu" - można było zobaczyć znaleziska z przebudowy Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łazarski od spodu" - można było zobaczyć znaleziska z przebudowy Rynku Łazarskiego
19-11-2022 00:53   Janusz Ludwiczak
100-letnie monety, porcelanę z końca XIX wieku, a nawet główkę maszyny do szycia i inne przedmioty, które zostały odnalezione podczas przebudowy Rynku Łazarskiego można było przez ostatnie dwa miesiące oglądać na okolicznościowej wystawie na dziedzińcu Pałacu Górków, mieszczącym się w Muzeum Archeologicznym.

Jak już informowaliśmy podczas przebudowy Rynku Łazarskiego archeolodzy i miłośnicy historii odkryli prawdziwe skarby, pochodzące z XVII wieku.

– Udało się odnaleźć sporo monet z okresu pruskiego i II RP, a także kilka XVIII i XVII wiecznych. Dużo plomb ołowianych, którymi pieczętowano wagony albo worki z towarami. Dzięki nim wiemy, że mieszkańcy Łazarza mogli na swym lokalnym placu targowym kupić kawę paloną we Wrocławiu, mąkę z Torunia czy sól z Inowrocławia. Pośród odkrytych guzików mamy zwykłe cywilne (w tym niektóre bardzo ozdobne), ale też urzędnicze i wojskowe – mówił nam Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Abisynia" im. Michała Rajewskiego.

Wszystkie znalezione skarby zostały wpisane do inwentarza, a na metryczkach i mapie zaznaczono miejsce znalezienia. Znaleziska zostały zabezpieczone i przekazane do Muzeum Archeologicznego.

– Sympatycznymi znaleziskami są też porcelanki czyli porcelanowe korki od butelek z napisami lokalnych producentów takich jak Oscar Stiller, który rozlewał piwo przy Głogowskiej nieopodal kościoła. Rynek aż do lat 60. XX w. nie był brukowany zatem nierówności terenu zasypywano śmieciami i żużlem z pieca. W takich zasypiskach często znajdowana jest efektowna (chociaż oczywiście potłuczona) porcelana z manufaktur w Berlinie czy Wałbrzychu – opowiada Aleksander Przybylski.

Odkryte przedmioty, które znajdowały się nawet na głębokości 5 metrów pod płytą starego targowiska można było przez ostatnie dwa miesiące oglądać na specjalnej wystawie "Łazarski od spodu" w przestrzeni dziedzińca Pałacu Górków Muzeum Archeologicznego przy ul. Wodnej 27.

– Na wystawie prezentowane były też monenty – najwięcej niemieckich – fenigi, arki, nie brakowało austryjackiego hależa czy monet pochodzenia z terenów nadbałtyckich.
Utrwaliło się też sporo cytatów z lokalnej prasy, z których mogliśmy dowiedzieć się o działającej na Łazarzu szajce fałszerzy 2-złotówek czy przeczytać historię o tym, jak przekupki zachwalały swój towar, choć nie do końca był wysokiej jakości – mowa o pomidorach, których skóra byłą jak podeszwa buta
– podsumowuje Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Wszystkie eksponaty znalezione podczas przebudowy Rynku Łazarskiego zostały przekazane do zbiorów Muzeum Archeologicznego i będą prezentowane w przyszłości podczas innych wystaw tematycznych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: