Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstał Plac PeWuKi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstał Plac PeWuKi
09-11-2022 05:54   Janusz Ludwiczak
Teren pomiędzy Iglicą i pawilonami nr 12, 2 i 1 otrzymał nazwę Plac Powszechnej Wystawy Krajowej – tak zdecydowali jednogłośnie poznańscy radni. Docelowo w tym miejscu organizowane będą koncerty i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

– Powszechna Wystawa Krajowa (zwana Pewuką) to największe i najważniejsze wydarzenie w międzywojennej historii miasta oraz najbardziej spektakularna impreza w historii II Rzeczpospolitej, która trwała w dniach 16 maja – 30 września 1929 (138 dni) w Poznaniu. Zorganizowano ją z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek polskiej nauki, myśli technicznej, przemysłu, kultury i sztuki odrodzonego państwa – tłumaczył podczas sesji Andrzej Krygier, przewodniczący Komisji ds. nazewnictwa ulic i skwerów w Poznaniu, były dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GeoPoz.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania jednogłośnie zdecydowała, że teren pomiędzy pawilonami nr 11 (Iglica), 12 (Pałac Targowy), 2 (Hala Przemysłu Ciężkiego, tzw. Muzyczny Pawilon MP2), 1 (Hala Przemysłowa) i 15 – centrum kongresowe Poznań Centrum Congress otrzyma nazwę "Plac Powszechnej Wystawy Krajowej". Za było wszystkich 31 radnych obecnych na sesji.

Już we wrześniu pozytywną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Osiedla Św. Łazarz, a ostatnio Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Powszechna Wystawa Krajowa, tzw. PeWuKa zajmowała obszar 65 hektarów, czyli trzykrotnie większy niż dzisiejszy teren Targów.

– Wystawa obejmowała również teren Parku Wilsona i Parku Kasprowicza oraz tereny uniwersyteckie przy ulicach Grunwaldzkiej i Śniadeckich. Na tych obszarach ustawiono 112 pawilonów wystawowych, z których wiele przeszło do historii jako wybitne osiągnięcia architektury. Najwspanialszym miejscem na wystawie był zaprojektowany przez Rogera Sławskiego imponujący plac zwany placem św. Marka, który zdobiły dwie wielkie fontanny.
W ciągu 138 dni odwiedziło ją ponad 4 mln osób i okazała się wielkim sukcesem rganizacyjnym miasta. Ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski powiedział, że wystawa była największym zbiorowym czynem Polaków i syntezą 10 lat niepodległości Polski. Wystawę poprzedziło stworzenie w Poznaniu fascynującej przestrzeni targowej oraz wielu budowli, które istnieją do dziś i są częścią wizerunku miasta. Symbolem wystawy są: Collegium Chemicum – podczas wystawy Pałac Rządowy, Collegium Anatomicum – Pałac Sztuki, Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 r. – Pałac Wychowania Fizycznego i Opieki Społecznej, pawilon targowy nr 3 – Hala Reprezentacyjna (westybul) z białą wieżą, odbudowano po wojnie, pawilon nr 2 – Hala Przemysłu Ciężkiego, fontanna w Parku Wilsona, Stare ZOO, a także powiększona i przebudowana Palmiarnia Poznańska
– dodaje Andrzej Krygier.

ZOBACZ TAKŻE: 92 lata temu rozpoczęła się PeWuKa, która zmieniła oblicze ówczesnego Łazarza

Plac Powszechnej Wystawy Krajowej znajdować będzie się nad otwartym w sobotę trzypoziomowym parkingiem podziemnym. Teren ten ma pełnić funkcję "strefy kultury".

– Plac pomieści ponad 10 tysięcy osób i sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów.
Międzynarodowe Targi Poznańskie przechodzą obecnie czas ewolucji przestrzeni targowej, która z przestrzeni biznesowej staje się miejscem, w którym mieszkańcy i goście spędzają wolny czas
– przyznaje Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

W pawilonie nr 2 MTP planują zorganizowanie kawiarenek i restauracji, a w tej części MTP ma znaleźć się docelowo Filharmonia.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: