Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Znaleziska z przebudowy Rynku Łazarskiego w Muzeum Archeologicznym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Znaleziska z przebudowy Rynku Łazarskiego w Muzeum Archeologicznym
20-09-2022 06:15   Janusz Ludwiczak
100-letnie monety, porcelanę z końca XIX wieku, główkę maszyny do szycia i inne przedmioty, które zostały odnalezione podczas przebudowy Rynku Łazarskiego można oglądać bezpłatnie na okolicznościowej wystawie na dziedzińcu Pałacu Górków, mieszczącym się w Muzeum Archeologicznym.

Jak już informowaliśmy podczas przebudowy Rynku Łazarskiego archeolodzy i miłośnicy historii odkryli prawdziwe skarby, pochodzące z XVII wieku.

– Udało się odnaleźć sporo monet z okresu pruskiego i II RP, a także kilka XVIII i XVII wiecznych. Dużo plomb ołowianych, którymi pieczętowano wagony albo worki z towarami. Dzięki nim wiemy, że mieszkańcy Łazarza mogli na swym lokalnym placu targowym kupić kawę paloną we Wrocławiu, mąkę z Torunia czy sól z Inowrocławia. Pośród odkrytych guzików mamy zwykłe cywilne (w tym niektóre bardzo ozdobne), ale też urzędnicze i wojskowe – mówił nam Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Abisynia" im. Michała Rajewskiego.

Wszystkie znalezione skarby zostały wpisane do inwentarza, a na metryczkach i mapie zaznaczono miejsce znalezienia. Znaleziska zostały zabezpieczone i przekazane do Muzeum Archeologicznego.

– Sympatycznymi znaleziskami są też porcelanki czyli porcelanowe korki od butelek z napisami lokalnych producentów takich jak Oscar Stiller, który rozlewał piwo przy Głogowskiej nieopodal kościoła. Rynek aż do lat 60. XX w. nie był brukowany zatem nierówności terenu zasypywano śmieciami i żużlem z pieca. W takich zasypiskach często znajdowana jest efektowna (chociaż oczywiście potłuczona) porcelana z manufaktur w Berlinie czy Wałbrzychu – opowiada Aleksander Przybylski.

Odkryte przedmioty, które znajdowały się nawet na głębokości 5 metrów pod płytą starego targowiska można już oglądać na specjalnej wystawie "Łazarski od spodu" w przestrzeni dziedzińca Pałacu Górków Muzeum Archeologicznego przy ul. Wodnej 27. Ekspozycję można zwiedzać bezpłatnie do 19 listopada w godzinach otwarcia placówki (od wtorku do czwartku od 9:00 do 16:00, w piątki od 10:00 do 17:00, w soboty od 11:00 do 18:00, niedziele 12:00-16:00, poniedziałki – zamknięte).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: