Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Scena Robocza znów bezdomna. Olimpia dla Akademii Muzycznej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Scena Robocza znów bezdomna. Olimpia dla Akademii Muzycznej
18-09-2022 08:30   Janusz Ludwiczak
"Następuje wyłączenie budynku z użytkowania, co w szczególności oznacza, że nie jest dozwolone prowadzenie w budynku jakiejkolwiek działalności dydaktycznej, naukowej czy artystycznej" – poinformowała w zarządzeniu prof. dr hab. Hanna Kostrzewska, rektorka Akademii Muzycznej w Poznaniu.
– Od kilku miesięcy negocjowaliśmy z Akademią Muzyczną warunki porozumienia, w ramach których będziemy mogli tu funkcjonować. Negocjacje zastąpił znienacka zakaz organizowania czegokolwiek, nakaz spakowania się i opuszczenia budynku. My zaplanowaliśmy tu urodziny, a mamy do czynienia z eksmisją – mówi Adam Ziajski, szef i założyciel Sceny Roboczej.

Pod koniec maja prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak podpisał akt darowizny na rzecz Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego.

"Uczelnia, dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym, przeprowadzi gruntowny remont budynku. Na mapie kulturalnej Poznania przybędzie nie tylko nowe miejsce dydaktyki, ale i nowy teatr, który będzie służyć mieszkańcom Poznania i Wielkopolski" – informowała 27 maja Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Tymczasem jak poinformowała "Gazeta Wyborcza Poznań" nowego miejsca musi poszukać teatr Scena Robocza, która w budynku przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej działa od 2016 roku.

"Z dniem 13 września 2022 r. następuje wyłączenie Budynku z użytkowania, co w szczególności oznacza, że nie jest dozwolone prowadzenie w budynku jakiejkolwiek działalności dydaktycznej, naukowej czy artystycznej" – czytamy w Zarządzeniu Rektora Akademii Muzycznej.

"Do 30 września 2022 r. winno nastąpić całkowite opuszczenie i opróżnienie Budynku przez wszystkie osoby i instytucje zajmujące budynek, niezależnie od podstawy prawnej lub jej braku. Z dniem 1 października 2022 r. następuje całkowite fizyczne zamknięcie Budynku, do którego wstęp będą miały jedynie właściwe służby oraz przedstawiciele Akademii w zakresie niezbędnym dla sporządzenia dalszej dokumentacji na potrzeby planowanej przebudowy" – informuje prof. dr hab. Hanna Kostrzewska, rektor Akademii Muzycznej.

Nową miejscówkę musi znaleźć teraz Scena Robocza.

– Od kilku miesięcy negocjowaliśmy z Akademią Muzyczną warunki porozumienia, w ramach których będziemy mogli tu funkcjonować. Od ponad 1,5 roku uczelnia sama była najemcą tego budynku – i wtedy jego stan techniczny był akceptowany przez wszystkich. Budynkiem zarządzał do niedawna ZKZL. My pracujemy tu od 7 lat i nikomu nic się nie stało. Gaśnice wiszą na swoich miejscach – powiedział dla "Gazety Wyborczej Poznań" Adam Ziajski, szef i założyciel Sceny Roboczej.

Planowane było jeszcze spotkanie negocjacyjne, jednak dzień przed nim Akademia Muzyczna poinformowała w mailu o swoim zarządzeniu.

– Negocjacje zastąpił znienacka zakaz organizowania czegokolwiek, nakaz spakowania się i opuszczenia budynku. My zaplanowaliśmy tu urodziny, a mamy do czynienia z eksmisją – dodaje Adam Ziajski.

Od 22 do 25 września planowane były obchody 10-lecia Sceny Roboczej. Na deskach teatru miało odbyć się w sumie 11 spektakli i wydarzeń z udziałem ponad 30 artystów.

– Mamy zobowiązania wobec miasta i Ministerstwa Kultury, ponieważ musimy zrealizować dotacje, granty – powiedziała "Wyborczej" Zosia Rogowska z zespołu Sceny Roboczej.

Dlaczego budynek dawnego kina Olimpia zostanie nagle zamknięty 1 października?

– W dniu 12 września 2022 r. Akademia Muzyczna otrzymała w formie elektronicznej zestaw ekspertyz technicznych, z których wynika m.in., że w budynku ze względu na bardzo liczne naruszenia wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej występuje zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Dalsza eksploatacja instalacji elektrycznej stanowi zagrożenie pożarowe. Nie ukrywamy, że wnioski ekspertyz są dla nas Akademii dużym zaskoczeniem – poinformowała Malwina Kunc z biura rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Jak pisze Marta Kaźmierska z "Gazety Wyborczej Poznań" sytuacją zaskoczony jest też poznański magistrat.

– Czekaliśmy na podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Sceną Roboczą, a nowym właścicielem Olimpii. Byliśmy przekonani, że wszystko jest na najlepszej drodze, aby została sformalizowana dalsza obecność Sceny Roboczej w tym budynku. Podczas rozmów o przejęciu budynku przez Akademię Muzyczną otrzymywaliśmy zapewnienia od pani rektor, że obecność Sceny Roboczej w Olimpii jest niezagrożona Liczyliśmy zatem na to, że do czasu planowanego przez uczelnię generalnego remontu budynku Scena będzie mogła tam kontynuować swoją działalność artystyczną, a my w tym czasie będziemy mogli wspomóc Zespół w poszukiwaniu nowej lokalizacji – powiedziała Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Jak już informowaliśmy w lipcu Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła stanowisko w sprawie przekazania przez władze Poznania dawnego budynku kina Olimpia na rzecz Akademii Muzycznej oraz wsparciu zespołu Sceny Roboczej.

"Społeczne Miejsce Kultury Scena Robocza zlokalizowane w budynku dawnego kina Olimpia przez swoją działalność trwale wpisało się na mapę kulturalną nie tylko dzielnicy Św. Łazarz, ale także naszego miasta. Scena Robocza przez blisko dekadę swojego istnienia zorganizowała 40 premier i blisko 1000 różnorodnych wydarzeń otwartych dla lokalnej społeczności. Niszczejący budynek po dawnym kinie zyskał nowe życie dając materialne podstawy do działalności wielu fundacji i stowarzyszeń oraz formalnych i nieformalnych grup artystycznych.
Miasto chętnie powierza zespołowi ze Sceny Roboczej także realizację zadań publicznych ze sfery kultury. W tym roku wsparło ofertę “Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA” kwotą 590 tysięcy złotych, co plasuje ją w ścisłej czołówce (obok Malta Festival i 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego) dotowanych przez miasto projektów. Kwota dofinansowania to wynik wieloletniej pracy środowisk twórczych skupionych wokół Sceny Roboczej, zakorzenienia w lokalnej społeczności oraz pozycji na specyficznym “rynku kultury” wyrobionej sobie przez zespół pracowników.
Biorąc pod uwagę długoletnią współpracę z magistratem oraz ugruntowane miejsce Sceny Roboczej na kulturalnej mapie Poznania zaskoczyła nas informacja o przekazaniu budynku po dawnym kinie Olimpia Akademii Muzycznej bez zabezpieczenia miejsca dla realizacji działalności Sceny Roboczej, w tym programu, za które miasto zapłaciło ponad pół miliona złotych. Decyzja władz pozbawia Scenę Roboczą i wszystkich związanych z nią podmiotów materialnych podstaw działalności oraz elementarnego poczucia bezpieczeństwa dotyczącego pewności zatrudnienia i możliwości dalszej ekspresji twórczej w przyjaznym środowisku.
W ocenie Rady Osiedla, Miasto powinno znaleźć takie rozwiązanie, które zabezpieczy dogodne warunki do prowadzenia działalności zarówno dla Sceny Roboczej, jak i Akademii Muzycznej. W naszej opinii w Poznaniu starczy miejsca dla obu tych instytucji. Przejęcie budynku przez jedną z nich nie powinno oznaczać faktycznej eksmisji drugiej (tym bardziej, że w 2018 roku projekt “Społeczne Miejsce Kultury Olimpia” został wsparty kwotą ponad 2 milionów złotych na modernizację sieci ciepłowniczej i energetycznej oraz windy w budynku w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego).
Rada Osiedla Św. Łazarz oczekuje, by miasto umożliwiło niezakłóconą działalność Sceny Roboczej, w tym realizację programu, za które Miasto zapłaciło ze środków publicznych oraz uregulowało sytuację lokalową Sceny Roboczej zabezpieczając jej dalszą działalność. Kultura w Poznaniu musi mierzyć wysoko, a trudno sięgać gwiazd, gdy kończy się na bruku"
– czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Osiedla Święty Łazarz.

To nie pierwszy raz, gdy Scena Robocza staje się bezdomna. W 2015 r. dostała wypowiedzenie najmu od MPGM i do końca października musiał opuścić barak przy ul. Grunwaldzkiej 55, gdyż tym miejscu powstanie szpital z SOR-em.

Z kolei dwa lata temu wypowiedzenie od ZKZL otrzymała Fundacja ID, która musiała opuścić dawną Olimpię. W ramach projektu "Neo-Lazarus" od 2016 roku organizowane były zajęcia kulturalne dla mieszkańców: warsztaty fotograficzne, rysunkowe czy muzyczne.


R E K L A M A

Komentarze (1)

18-09-2022 16:53:26
Lola
Czego się spodziewaliście. Oligarchia dwa lata nas testowała, stosowaliśmy się do absurdalnych komend i nakazów/zakazów, to teraz wiedzą, że mogą sobie na wiele pozwolić...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: