Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski: Niezadowoleni kupcy i sypiąca się kostka brukowa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski: Niezadowoleni kupcy i sypiąca się kostka brukowa
10-09-2022 23:10   Janusz Ludwiczak
– Nie bez powodu musimy rozkładać plandeki i namioty. Przez ten dach świeci słońce. W upalne dni było tu nie do wytrzymania – mówi Piotr Rączkiewicz, jeden z kupców na Rynku Łazarskim.
Kupcy narzekają nie tylko na dach, który w upalne dni powodował, że targowisko zamieniało się w saunę, zaś w deszczowe dni woda zalewa stoiska. Sypie się również kostka brukowa.

Już od dziewięciu miesięcy funkcjonuje nowy Rynek Łazarski, którego przebudowa kosztowała ponad 43 mln zł. Niestety z jego funkcjonowania niezadowolonych jest wielu kupców.

– Nie bez powodu musimy rozkładać plandeki i namioty. Przez ten dach świeci słońce. W upalne dni było tu nie do wytrzymania. Brakuje cienia. Dach jest przezroczysty, w ogóle nie chroni przed słońcem – mówi Piotr Rączkiewicz, jeden z kupców na Rynku Łazarskim.

– W upalne dni to my tu saunę mamy. Była nawet sytuacja, że jedna z pań miała udar od słońca. Musimy mieć tutaj rozłożony namiot. W upalne dni musieliśmy nawet podłączyć wentylator, by nie było tak gorąco, ale również by nie "stopiły się" owoce. Dach kompletnie się nie sprawdził. Nie tylko nie chroni przed słońcem, ale dziura powoduje, że na stoiska leci woda. Jedynym plusem nowego targowiska jest przestrzeń – dodaje Irena Rączkiewicz, która handluje wraz z synem.

Osoby handlujące na Rynku Łazarskim zauważają, że nawet o 40% spadła liczba klientów.

– Część osób w ogóle nie wróciło na Rynek Łazarski. Nie chcą tu robić zakupów, wolą w pobliskich dyskontach. Zarówno my, jak i klienci muszą płacić za postój w strefie parkowania. Klienci przy Lidlu czy Biedronce mogą parkować godzinę za darmo. Nie wspomnę już o tym, że musimy płacić za toaletę. Czy urzędnicy na Placu Kolegiackim też płacą za wc? – wskazuje Majka.

Kupcy wskazują też na ok. 15% podwyżkę opłat za korzystanie ze stoisk i pawilonów.

– Za pawilon płacę od września 1922 zł. Na poprzednim targowisku za kiosk płaciłam 800 zł – mówi jedna z osób handlujących na Rynku Łazarskim, prosząca o anonimowość.

– Ja za stoisko płacę teraz 330 złotych, ale i tak czeka mnie podwyżka. Na starym rynku płaciła 250 złotych za stragan – dodaje Majka.

I tak od 1 września opłata za korzystanie ze stoiska na Rynku Łazarskim kosztuje od 2,80 złotych za metr kwadratowy dziennie w przypadku owoców, warzyw i artykułów spożywczych do 3,45 zł/m². Stawki te dotyczą kupców, którzy mają umowę stałą. W przypadku rodzaju władania doraźnego opłata za stoisko wynosi w zależności prowadzonej branży od 4,10 zł/m² do 6,35 zł/m². Spółka Targowiska pobiera również 3,25 zł/m² za wystawkę.

To nie jedyny problem na Rynku Łazarskim. Sypie się również kostka brukowa – tak jest przy skrzyżowaniu z ul. Lodową oraz Calliera.

– Rynek Łazarski kosztował ponad 40 milionów złotych i jak to wygląda? Kupcy mnie zaczepiają, dlaczego muszą pracować w takich warunkach. Były dni, że kobiety mdlały! Rozpada się kostka brukowa – mówiła podczas wtorkowej sesji Lidia Dudziak, radna miasta Poznania.

– Jeżeli chodzi o kostkę brukową rozjeżdżają auta. Zostało to zgłoszone do naprawy w ramach gwarancji. Kostka zostanie naprawiona. Trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu tego w inny sposób przed tymi, którzy nie znają kodeksu ruchu drogowego – skomentował Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (9)

15-09-2022 21:44:02
Ala
Jak słyszę że winne są samochody które ponoć rozjeżdżają kostkę to mi się nie dobrze robi. Totalna bzdura a przejście dla pieszych przy ulicy Głogowskij tylko dla pieszych zaznaczam tam żaden samochód nie jeździ tylko ludzie przechodzą a Kostka cała rozwalona kostki kulają się wokół przejścia czy tego nikt nie widzi. Tej kostki zaraz w tym miejscu wcale nie będzie.Brak słów beton i jeszcze raz beton i wszystko się rozpada proszę zwrócić uwagę na to przejście przy Głogowskiej ja się schodzi do rynku wszystko rozpieprzone i napewno nie przez auta bo nic tam nie przejeżdża tylko pieszy chodzi nogami.
13-09-2022 08:42:27
kaśka
Dużo przestrzeni, dużo światła i powietrza - podejrzewam że architekt miał świetlaną wizję jarmarku w Sorrento, na Sycylii lub gdzie indziej we Włoszech gdzie zawsze świeci słońce, stale jest ciepło i mało pada. Niestety, byla to tylko wizja, a my musimy z tym żyć, nie w Italii tylko w Polsce... Kto, na litość, opiniował ten projekt jako dobry dla Poznania??
12-09-2022 12:33:55
voit
Jak słyszę, to we wszystkich możliwych tematach pojawia się zawsze argument: TAK CHCIELI MIESZKAŃCY. Tylko jakośc nigdzy nie podają ilu, kiedy i gdzie...
12-09-2022 09:20:45
pan_piotr
Obwinianie rynku, miasta czy konkurencji za to, ze jest mniej klientow to pomylka. Handlarze przegrywaja z dyskontami, bo towar jest tam tej samej jakosci, a tanszy. Jesli sprzedawcy nie znajda nowego pomyslu na ten biznes to trend jest niestety jednoznaczny - ten rodzaj handlu umiera.
11-09-2022 15:39:15
Ania
Nie rozumiem czegoś, projekt był uzgadniany z mieszkańcami, tu nie ma żadnej niespodzianki. Zatem zdania kupców nie powinno się w ogóle brać pod uwagę, ważne, że podoba się okolicznym mieszkańcom i gościom przyjezdnym. Do tego względem czasu, uważam, że z rynku zrobi się miejsce kulturalne
11-09-2022 14:28:23
sprzedawczyni
Postawią kolejne słupki i już nie dojadę do stoiska z towarem -kolejna porażka- lepiej by zrobili porządny podkład betonowy to by się nic nie rozpadało!!!
11-09-2022 10:31:45
manowce mentalne
"Trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu tego w inny sposób przed tymi, którzy nie znają kodeksu ruchu drogowego – skomentował Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania". A gdzie straż miejska? A gdzie policja?
11-09-2022 06:28:46
Kami
Rynek przy kasprzaka był najlepszy!
10-09-2022 23:38:59
pyra
Nie wiem czy się zgodzicie, ale wiceprezydent Wiśniewski to już kompletnie odleciał... a to był taki radny bliski nas... był...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: