Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Seniorzy tworzą mural z użyciem farb antysmogowych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Seniorzy tworzą mural z użyciem farb antysmogowych
09-09-2022 08:05   Janusz Ludwiczak
Na ścianie murku w ogrodzie Dziennego Domu Pomocy nr 1 – Klub Centrum powstaje mural, który malują sami seniorzy.

Malowanie muralu tu zupełnie nowa forma zajęć dla podopiecznych Filii nr 1 Zespołu Dziennych Domów Pomocy Klub Centrum.

– Pensjonariusze przybywający w naszej placówce mają dostęp do pewnych form zajęć. Te zajęcia są stałe. Związane głównie z muzykoterapią, zajęciami manualnymi oraz fizjoterapeutycznymi. Odbywają się czasem prelekcje edukacyjne o różnym charakterze.. Praca nad muralem jest dla wszystkich zupełnie nowym doświadczeniem i możliwością rozwoju. W tym zadaniu udaje nam się zaangażować największą do tej pory grupę mieszkańców. Zadanie stwarza do tego przestrzeń i możliwość, aby każdy miał w tym swój wkład, aby mógł zaangażować się w życie i wygląd klubu, aby mógł się poczuć jego ważną częścią i czuł że tworzy całość z pozostałymi seniorami – wyjaśnia Maria Paradowska, dyrektor Zespołu Dziennych Domów Pomocy w Poznaniu i zarazem kierownik Filii nr 1 – Klub Centrum.

Mural powstaje na do tej pory szarej i ponurej ścianie murowanego ogrodzenia.

– Na ulicy Konopnickiej znajdują się zasadniczo same wille. Nasz przepiękny ogród znajdujący się za willą domu z kilku stron otoczony jest starymi murami i to właśnie te mury wraz odbiorcami zadania chcemy ożywić i przywrócić im blask – wskazuje Maria Paradowska, kierownik Dziennego Domu Pomocy nr 1 – Klub Centrum przy ul. Konopnickiej.

Projekt realizowany jest z inicjatywy grupy terapeutów Dziennego Domu Pomocy nr 1 Klub Centrum oraz Fundacji Młyn Wsparcia, sfinansowany ze środków budżetowych miasta Poznania w ramach programu "#poznanwspiera" zadania Akademii Edukacji Ekologicznej.

Co ciekawe mural ma być w pełni ekologiczny. Do jego powstania wykorzystywane są farby antysmogowe.

– Edukacja ekologiczna to dla wielu seniorów hasło, które kojarzy im się tylko z segregacją śmieci. Świadomość na temat ekologii, zachowań proekologicznych jest bardzo niska. Omawiane podczas ostatniej prezentacji multimedialnej zagrożenia ekologiczne oraz możliwe rozwiązania jakie może wdrożyć chociażby na terenie naszego domu. W Poznaniu normy pyłów PM10 (pył zawieszony) oraz PM2.5 (aerozole atmosferyczne) są bardzo często przekroczone, a wiele osób boryka się z ich konsekwencjami jak: bóle głowy, nudności, nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc itp. W związku z tym dobrym pomysłem będzie wykonanie muralu z użyciem farb antysmogowych. W ten sposób najsłabsi mieszańcy zyskają zdrowszą przestrzeń, w której spędzają bardzo dużo czasu. Mural z jednej strony podniesie ich świadomość ekologiczną wcześniej wyjaśniając specyfikę działania farb. Dodatkowo ma miejsce aktywność twórcza, w tym plastyczna, co przyczynia się do rozwoju całej osobowości człowieka, jego intelektualnych doznań i emocjonalnych przeżyć, wyobraźni i wrażliwości bez względu na wiek – tłumaczy Maria Paradowska.

Obecnie w placówce przy ul. Konopnickiej 18 przebywa 35 osób, nad którymi opiekę sprawuje 8 pracowników, wśród których są opiekunowie, terapeuci, instruktorzy kulturalni, fizjoterapeuta czy instruktorka terapii zajęciowej.

– Rotacja w naszym domu jest spora, ze względu na jej specyfikę dlatego grupa seniorów jaką może pomieścić dom to nawet 50 osób. Do tego organizujemy na ogrodzie także plenerowe imprezy zewnętrzne dla różnych grup z zewnątrz – podsumowuje Maria Paradowska.


Fot: Zespół Dziennych Domów Pomocy Filia nr 1 Klub Centrum

ZOBACZ TAKŻE: To dla nich drugi dom...

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: