Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blisko milion złotych dla Łazarza – rada osiedla uchwaliła przyszłoroczny budżet - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Blisko milion złotych dla Łazarza – rada osiedla uchwaliła przyszłoroczny budżet
08-09-2022 07:50   Janusz Ludwiczak
947 887 zł – tyle wyniesie budżet Rady Osiedla Św. Łazarz na 2023 rok. Jakie zadania i inwestycje zostaną zrealizowane?

Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 17 sierpnia przez internet (zdalnie) łazarscy radni uchwalili budżet na przyszły rok. Do dyspozycji było prawie milion złotych (947 887 zł), z czego na tą kwotę składają się: środki z tytułu udziału w podatku od nieruchomości – 683 945 zł, a także środki naliczone proporcjonalnie do liczby ludności oraz powierzchni osiedla – 251 717 zł oraz środki niewykorzystane z ubiegłego roku – 12 225 zł.

I tak na remont chodników Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczy 100 tysięcy złotych. 14,4 tys. zł otrzyma Zarząd Dróg Miejskich na zakup i montaż koszy na śmieci. Ponadto blisko 353 tys. zł trafi na zagospodarowanie zieleni i utrzymanie małej architektury i zieleni w pasach drogowych, a 15 tys. zł na zakup i montaż słupków i stojaków rowerowych. W sumie na zadania inwestycyjne radni przeznaczyli pół budżetu – ponad pół miliona złotych (568 470 zł).

Na działania społeczne Rada Osiedla Św. Łazarz postanowiła przeznaczyć 60 tys. zł – są to: zapewnienie środowiskowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych, zapewnienie opieki wytchnieniowej, organizacja spotkań okolicznościowych i integracyjnych dla seniorów oraz organizacja zajęć i spotkań okolicznościowych dla podopiecznych Zespołu Dziennych Domów Pomocy Filii nr 1 (Klub Centrum).

Ponad 115 tys. zł trafi na kulturę - Łazarski Przegląd Filmowy (30 tys. zł), zakup książek do filii biblioteki Raczyńskich (5 045 zł), dofinansowanie inicjatyw oddolnych realizowanych za pośrednictwem Centrum Inicjatyw Lokalnych (25 tys. zł), organizację wydarzeń kulturalnych (20 tys. zł), Fest Fyrtel (20 000 zł) oraz organizację sylwestra na Skwerze Eki z Małeki (10 tys. zł).

W projekcie przyszłorocznego budżetu uwzględniono również zadania sportowe – m.in. organizację zajęć sportowych – m.in. hokeja na trawie czy szkolną ligę piłki ręcznej. Na ten cel trafi łącznie 24 tys. zł.

Ponadto 12,5 tys. zł zostanie przeznaczone na fundusz wyrównawczy w szkołach.

W przyszłorocznym budżecie uwzględniono też zakup karmy dla wolnożyjących kotów (2,5 tys. zł) czy skład i druk osiedlowej gazetki (5 tys. zł).

Ponadto z budżetu na 2023 r. zarezerwowano 127 700 zł na projekt "Zielony dziedziniec zamiast betonowej wyspy ciepła na Łazarzu", który zakłada "odbetonowanie dziedzińca" przy Szkole Podstawowej nr 33. Jak już informowaliśmy Rada Osiedla Św. Łazarz przystąpi do konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych dla samorządów pomocniczych.

Zastrzeżenia do przeznaczenia środków na wydawanie osiedlowej gazetki "Na Łazarskim Fyrtlu" miała radna Joanna Ellmann.

– W tym roku nie został wydany ani jeden numer, a mija już ósmy miesiąc. Wnioskuję o przeznaczenie tych środków na inne zadanie – wskazywała radna Joanna Ellmann.

– Mamy już podpisaną umowę z wykonawcą tego zadania. Nie ma możliwości cofnięcia już tego zadania – odpowiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia projektu planu wydatków na 2023 rok było 10 radnych, 1 osoba była przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu.

Szczegółowy budżet Osiedla Św. Łazarz prezentujemy w załączniku:
BUDŻET 2023 - Projekt planu wydatków Osiedla Św. Łazarz na 2023 rok {POBIERZ PDF}
BUDŻET 2023 (według zadań i działów) {POBIERZ PDF}

W dalszej części sesji łazarscy radni odrzucili wniosek Szkoły Podstawowej nr 69 (Zespołu Szkół nr 8) o dokonanie zmian w tegorocznym budżecie i przeniesienie środków finansowych w wysokości 2 500 zł z zadania „Organizacja spotkań integracyjnych dla dzieci (wycieczki, wyjścia do kina, teatru, na basen itp.), zakup posiłków, przyborów szkolnych” na zadanie „Remont sal dydaktycznych”.

– Zastanawiające jest, że szkoła nie chce realizować zadania, o której wcześniej wnioskowała i chce przeznaczyć środki na remont sal. Jestem temu przeciwny – wskazywał radny Roman Modrzyński.

– W mojej cenie te środki przeznaczyliśmy na fundusz wyrównawczy. Daliśmy pieniądze na konkretne zadanie. Nie byłoby to dobre posunięcie w stosunku do innych szkół – wtórował radny Amadeusz Smirnow.

Za podjęciem tej uchwały było 2 radnych, 11 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Z kolei jednogłośnie łazarscy radni podjęli uchwałę w sprawie wniosku do Miejskiego Inżyniera Ruchu o przygotowanie projektów zmian stałej organizacji ruchu na terenie objętym Strefą Płatnego Parkowania, która ma polegać na montażu progów zwalniających w siedmiu lokalizacjach:
1. ul. Graniczna
2. ul. Kanałowa - przed przejściem dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Małeckiego
3. ul. Łukaszewicza – między ul. Mottego a Calliera (szkoła)
4. ul. Matejki - między przystankiem autobusowym "Wyspiańskiego" a ul. Limanowskiego
5. ul. Chociszewskiego (między ul. Kasprzaka a ul. Jarochowskiego)
6. ul. Wojskowa – przed przejściem dla pieszych na wysokości ul. Wojskowej 3D lub między tym przejściem a ul. Wyspiańskiego
7. ul. Potockiej - przed przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Dmowskiego (przed szkołą).

Podczas sierpniowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła też uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o przeprowadzenie kontroli spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie w zakresie stosowania się do zarządzenia w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Poznania poprzez przyjęcie standardów ochrony drzew podczas realizacji zadania „Budowa przejazdu rowerowego przez ul. Hetmańską".

– Przy przebudowie ulicy Jarochowskiego wystąpił ten sam problem. Przyjęte standardy ochrony drzew nie są przestrzegane przez tą jednostkę, jaką jest PIM. Nie wiadomo czy uszkodzone drzewa na Hetmańskiej przeżyją. Na Jarochowskiego mamy już jedno drzewo, które padło – mówiła podczas sesji Beata Szeszuła, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Pod koniec sesji łazarscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie nadania skweru przy zbiegu ulic Szylinga i Bukowskiej (przy budynku Komendy Miejskiej Policji) imieniem Łukasza Horowskiego.

Kolejna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz ma odbyć się 21 września, tym razem już nie przez internet, ale na terenie ogródków działkowych im. O. Kopczyńskiego przy ul. Dmowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XLIV (budżetowa) 17.08.2022 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


R E K L A M A

Komentarze (3)

11-09-2022 09:30:46
emeryt
Gazetka nie jest wydawana to pieniądze przeznaczyć na inny cel. Odnośnie progów to na Potockiej już są jeden przy szkole natomiast na Matejki to chyba Janowski sobie załatwił, przecież tam po co.
08-09-2022 17:20:36
Miki
Jakoś mało środków zostało przeznaczonych na remonty i doposażenie lokalnych szkół? A szkoły się sypią. Pewnie remont sal dydaktycznych jest potrzebny, skoro szkoła o nie wnioskowała. Dziedziniec SP 69 też woła o pomstę do nieba ...
08-09-2022 11:13:20
Ewa
Mam uwagę do progów zwalniających montowanych na terenie Łazarza. Dotychczas zamontowane progi nie spełniają absolutnie swojego zadania. Rozpędzone samochody omijają przeszkody pomiędzy, ponieważ odległość między spowalniacza mi jest na tyle duża, że zmieści się auto. 90 % jedzie w taki sposób. Proszę Radnych o zwrócenie się do odpowiednich służb i wyjaśnienie problemu. Nie ma sensu wydawanie pieniędzy na kolejne tego typu spowalniacze. Dziękuję i pozdrawiam
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: