Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarscy radni nie chcą podziału osiedla na okręgi wyborcze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarscy radni nie chcą podziału osiedla na okręgi wyborcze
10-08-2022 07:30   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz negatywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie uchwalenia statutu Osiedla Św. Łazarz, zakładający utworzenie okręgów wyborczych.

Od dwóch lat Podkomisja do spraw Ewaluacji i Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania pracuje nad reformą rad osiedli.

– Od reformy rad osiedli minęło już 11 lat. Przez ten czas wiele się zmieniło, co wymaga zmian także prawnych, w statutach, które nie zawsze pasują do obecnej sytuacji. Jednym z przykładów jest umożliwienie pracy zdalnej – powiedział Filip Olszak, przewodniczący Podkomisja do spraw Ewaluacji i Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania.

– Pojawił się pomysł zmian w ordynacji wyborczej. Teraz można głosować na tylu kandydatów ile jest miejsc – czyli do 15, a w przypadku większych osiedli jak Łazarz, Jeżyce, Wilda, Rataje czy Stare Miasto – do 21. Podczas ostatnich wyborów były sytuacje na niektórych osiedlach, że lista kandydatów ledwo zmieściła się na jednej karcie wyborczej, zarejestrowało się nawet po 50-70 osób. Dlatego nastąpiłby podział na okręgi wyborcze. Głosy będzie się oddawać według zasady 50+1, czyli na bezwzględną większość. Zatem w okręgu 5-mandatowym mieszkańcy mogliby oddać 3 głosy, w okręgu 6-cio lub 7-mandatowym – 4 głosy, a w okręgu 8-mandatowym do 5 głosów – dodaje Filip Olszak, radny Miasta Poznania.

Z proponowanymi zmianami nie zgadza się jednak Rada Osiedla Św. Łazarz, która negatywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie uchwalenia statutu Osiedla Św. Łazarz.

– Niedawno zlikwidowaliśmy Rejon Osiedle Targowe, Łazarz jest jednolity. Nie chcielibyśmy, by był podzielony na okręgi wyborcze. Mieszkańcy nie mogliby głosować na kandydata z sąsiedniego okręgu. Ten podział na okręgi nie ma uzasadnienia. Konsultowaliśmy to z Jeżycami i Wildą – oni są podobnego zdania – przekonywał podczas lipcowej sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Zdaniem łazarskich radnych wprowadzenie podziału "obniży niezbyt wysoką frekwencję wyborczą w wyborach do Rad Osiedli poprzez uniemożliwienie mieszkańcom głosowania na osobę działającą na rzecz Osiedla, którą znają i doceniają, ale która mieszka kilka ulic dalej i startuje w innym okręgu wyborczym; w takiej sytuacji mieszkańcy mogą zrezygnować z głosowania, zdezintegruje osiedla jednolite, może osłabiać Rady Osiedli - poprzez wywołanie konfliktu interesów między różnymi częściami osiedla, potęgowanie tym sporów".

– Wprowadzanie podziału Osiedla Św. Łazarz na okręgi wyborcze może sprzyjać upartyjnieniu wyborów do Rad Osiedli - duże, jednolite okręgi wyborcze pozwalają na lepszą ochronę oddolnej inicjatywy społecznej niż małe, kilkumandatowe okręgi – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Łazarscy radni proponują również, by w wyborach do rad osiedli mogli głosować również obcokrajowcy spoza krajów Unii Europejskich, mieszkający na terenie osiedla, jak np. obywatele Ukrainy.

Dodajmy, że podczas ostatnich wyborów osiedlowych, które odbyły się wiosną 2019 roku do Rady Osiedla Św. Łazarz w 100% dostali się wszyscy kandydaci komitetu "Czas na Łazarz". Do łazarskiego samorządu pomocniczego nie dostał się żaden kandydat niezależny. Radnym nie został też nikt z drugiego komitetu "Razem dla Łazarza".

Co ciekawe do Rady Osiedla Św. Łazarz startowało aż 53 kandydatów, którzy ledwo zmieścili się na jednej stronie karty do głosowania. Mieszkańcy mogli zagłosować na jednego kandydata, ale też na dwóch, pięciu, nie więcej jednak niż na 21, czyli na tyle, ile jest mandatów. Oddanie przez przypadek już 22 "krzyżyków" powodowało, że głos był nieważny.

Z pewnością o wiele prostsze jest głosowanie w wyborach samorządowych. Pomimo tego, iż z Łazarza (a także Jeżyc i Wildy) do Rady Miasta Poznania dostaje się 5 radnych, to oddać głos można tylko na jednego kandydata. Czy zatem nie tak samo powinno być w wyborach osiedlowych?

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXXLIII (zwyczajna-zdalna) 20.07.2022 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (7)

11-08-2022 16:25:35
REDAKCJA
@Maciej: Dziękuje za zwrócenie uwagi. I jest jeszcze Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, która również zasiadała w poprzedniej kadencji. Z tym, że oboje startowali z komitetu Czas na Łazarz. Poprawione. Pozdrawiam.
11-08-2022 16:20:00
maciej
REDAKCJA-nie jest prawdą, że nikt z dawnych Radnych- nie dostał się do nowej Rady Osiedla. Jedynym (całkiem zasłużonym) był Roman Modrzyński. Proszę sprostować.
11-08-2022 13:33:22
REDAKCJA
Wszyscy kandydaci otrzymali zestaw 10 pytań dotyczących Łazarza - spraw bieżących i problemów, które dotyczą przede wszystkim mieszkańców. Niestety nie było możliwości technicznych zorganizowania debaty, gdyż kandydatów było aż 53 - nawet zakładając, że wszyscy kandydaci przybyliby na spotkanie, na jedno pytanie i 1 min. odpowiedź zeszłaby godzina. Dlatego pojawiła się ankieta w formie wywiadu, która wciąż dostępna jest na portalu - więcej tutaj.
Pozdrawiam
11-08-2022 10:58:32
M
@Aq, zapewne ankieta nie jest miarodajna, ale też i radni nie reprezentują ogółu mieszkańców. Przy tak niskiej frekwecji oraz przy możliwości oddania tylu głosów co miejsc w RO wystarczyło, że każda osoba z obecnej rady zmobilizowała 20 osób do oddania głosu. Niezależni przegrywali już na starcie. Moim zdaniem glosujący powinni mieć do dyspozycji 3-5 głosów czyli mniej więcej tyle, ile jesteśmy w stanie wymienić kandydatów z imienia i nazwiska bez żadnych podpowiedzi na piśmie. I jeszcze wtrące nieśmiało, że to nie do końca prawda, że nasza dzielnica jest jednolita. Moim zdaniem dalej widać podział na dolny i górny Łazarz.
11-08-2022 09:34:12
Aq
Pytanie ile procent mieszkańców reprezentowała ta ankieta? Te wybory są mało popularne, bo w telewizorze nie szczekają o nich Tusk z Kaczyńskim, a przeciętny, potencjalny wyborca nie ma zielonego pojęcia za czym opowiadają pan Andrzej a za czym pani Maria.
11-08-2022 02:50:34
Mieszkaniec
Przy tak niskiej frekwencji w wyborach Rada Osiedla nie powinna reprezentować wszystkich mieszkańców. Bardzo niska frekwencja w wyborach dobitnie pokazuje, że według mieszkańców Rada Osiedla jest zbędna. To również pokazuje niedawny sondaż na Łazarz.pl gdzie ponad 80% ankietowanych oceniło pracę Rady Osieda negatywnie.
10-08-2022 09:16:09
Aq
Podział na okręgi to absurd, ale ograniczenie liczby dostępnych głosów to bardzo dobry pomysł, bo ogranicza ryzyko wyboru do rady członków jednego zrzeszenia (bo oficjalnych komitetów nie ma w tych wyborach). Na poprzednie wybory lazarz.pl przygotował genialną ankietę, dzięki której można było wybrać konkretnego kandydata na podstawie udzielanych przez niego odpowiedzi. I co? I niezależni nie mieli najmniejszych szans, bo nie przebijali się przez masę tworzoną przez mobilizację dwóch "komitetów". Widać było w wynikach wyraźnie "klocka" z kandydatami "Czas na Łazarz", potem był drugi mniejszy klocek z "Razem dla Łazarza", a potem jakieś niedobitki niezależnych. Piszę to jako wyborca ogólnie zadowolony z wyników, bo większość "moich" kandydatów weszła, ale jednak uważam, że 10 czy 12 głosów w zupełności by wystarczyło do wybrania 21-osobowej rady.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: