Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwaje nie będą jeździć na Dworzec Zachodni i PeSTką, "5" nie dojedzie pod Kupiec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tramwaje nie będą jeździć na Dworzec Zachodni i PeSTką, "5" nie dojedzie pod Kupiec
31-07-2022 23:12   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli wykazać się bardzo dużą cierpliwością. Rusza remont PeSTki, który potrwa nawet 10 miesięcy. Bimby nie będą wjeżdżać na Dworzec Zachodni. "Czternastka" zamiast do pętli na os. Sobieskiego dojeżdżać będzie na Piątkowską, zaś "15" pojedzie na Połabską. Zawieszona zostanie "13", a w zamian Grunwaldzką będzie kursować linia nr 12. Równocześnie zlikwidowany zostanie tymczasowy łuk przy Kupcu, a tym samym tramwaje linii nr 5 nie będą dojeżdżać już do ścisłego centrum. Jakby tego było mało we wrześniu ma rozpocząć się kolejny remont – na ul. Fredry i Mielżyńskiego, a jesienią tramwaje znikną też z trasy Kórnickiej. Pasażerowie będą musieli wykazać się dużą cierpliwością.

PeSTka funkcjonuje od 1997 roku. Od tego czasu jedynie w 2016 roku przeprowadzono wymianę sieci trakcyjnej i drobny remont torowiska. We wcześniejszych latach prowadzono jedynie drobne naprawy.

– Po ponad 25 latach intensywnej eksploatacji te prace są konieczne. Wydłużą o dalsze kilkadziesiąt lat możliwość korzystania z trasy i poprawią komfort realizowanych po niej przejazdów – tłumaczy Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań.

W końcu 1 sierpnia na dobre ruszy gruntowny remont PeSTki. Prace, polegające m.in. na wymianie torowiska i podkładów prowadzone będą na dwóch odcinkach: od ulicy Roosevelta wraz z estakadą nad al. Wielkopolską i rzeką Bogdanka do przystanku Słowiańska oraz dalej do Szymanowskiego.

Na Piątkowo w ogóle nie dojadą tramwaje. Zastąpią je autobusy zastępcze "za tramwaj" linii T12, które mają kursować co 3 minuty, a wieczorami, w weekendy i święta co 5 minut. Bimby nie będą też jeździć przez Dworzec Zachodni i dolną "PeSTką pod Kaponierą.

Tramwaje linii nr 14 kursować na Sołacz, zaś "15" będzie jeździć przez Winogrady do pętli Połabska.

Co ciekawe "czternastka" będzie razem z linią nr 11 kursować tą samą trasą – od przystanku "Głogowska/Hetmańska" przez Głogowską, Kaponierę, Roosevelta do pętli Piątkowska. Osoby, które będą chciały dojechać z głównej ulicy Łazarza w rejon remontowanej trasy PST będą musiały albo przesiąść się na inne linie tramwajowe (nr 4, 10, 15 lub 96) i dojechać do przystanku "Amii Poznań i dalej dokonać kolejnej przesiadki na autobus "za tramwaj T12" lub też dojechać do Parku Sołackiego i tam dokonać przesiadki na autobus 191 lub też z pętli Piątkowska na autobusy linii nr 190 lub 193.

Sęk w tym, że tramwaje linii nr 11 i 14 będą się "dublować".

– Celowo powiązano linie nr 11 i 14 na dłuższym odcinku, by stworzyć skoordynowaną oś komunikacyjną o długim przebiegu i wysokiej łącznej częstotliwości. Podobnie funkcjonować będą linie 6 i 12, a od września kolejne pary linii. Między innymi planowane jest połączenie bezpośrednie z Połabskiej na Górczyn, więc obecnie celowo nie została w tej relacji puszczona linia 14 (aby za moment jej ponownie nie zmieniać) – tłumaczy Rafał Wąsowicz z Zarządu Transportu Miejskiego.

To nie koniec utrudnień. Równocześnie rozpocznie się rozbiórka łuku przy Kupcu Poznańskim, dzięki któremu tramwaje mogły dojeżdżać w rejon ulicy Wrocławskiej i "deptaka", czyli Półwiejskiej. Tym samym "piątka" nie dojedzie już do ścisłego centrum.

– Od 1 sierpnia nastąpi otwarcie przebudowanego torowiska na ul. 28 Czerwca 1956 r. W tym momencie tramwaje przestaną jeździć po tymczasowym łuku torowym na pl. Wiosny Ludów (zostanie on rozebrany). Warto dodać, że łuk torowy jest w tym momencie ponad miarę zużyty (miał być używany rok, a był prawie półtora) – przekonuje Rafał Wąsowicz z ZTM.

Dojazd rejon Kupca Poznańskiego zapewnią tymczasowe linie wahadłowe nr 99, która kursować będzie od AWF-u do pl. Wiosny Ludów oraz wahadło "95" z Wrocławskiej przez Most Św. Rocha do węzła Kórnicka.

Jakby remontów było mało we wrześniu ma rozpocząć się remont na ulicy Fredry i Mielżyńskiego, realizowany w ramach kolejnego etapu Programu Centrum. Przebudowane mają zostać m.in. torowiska, a to oznacza zmiany w kursowaniu tramwajów m.in. linii nr 8 i 13.

Co więcej jesienią ma rozpocząć się przebudowa torowiska w ciągu trasy Kórnickiej. Pasażerowie muszą więc przygotować się na ogromną cierpliwość.

Czy konieczne jest więc przeprowadzenie tylu remontów na raz?

– Niestety musimy przeprowadzić te remonty. Inwestycje realizowane będą przy dofinansowaniu unijnym. Niestety to nie wina miasta, że czekaliśmy półtorej roku na wydanie decyzji środowiskowych – odpowiada w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Są też dobre wiadomości, głównie dla mieszkańców Wildy i Dębca. Za tydzień tramwaje zaczną jeździć wildeckim odcinkiem ulicy 28 Czerwca 1956 r. Tym samym z Łazarza znikną tramwaje linii nr 2 i 10, a Głogowską będą jeździć już tylko cztery linie tramwajowe – nr 5, 8, 11 i 14.

Zmiany w komunikacji od 1 sierpnia:

 • Linie nr 2 i 10 zostaną wycofane z ul. Głogowskiej i Hetmańską – wrócą na Wildę,
 • Linia nr 5 nie będzie już jeździć przez Strzelecką i Most Św. Rocha. Zostanie skierowana przez Most Królowej Jadwigi, rondo Rataje i Jana Pawła II.
 • Linia nr 12 będzie kursować z Most Dworcowego przez Roosevelta, Grunwaldzką i rondo Jeziorańskiego na Junikowo.
 • Linia nr 13 zostanie zawieszona.
 • Linia nr 14 dojeżdżać będzie na Sołacz i Piątkowską.
 • Linia nr 15 kursować będzie przez Pułaskiego i Winogrady do pętli Połabska.
 • Linia nr 18 nie będzie już zakręcać przy Rynku Wildeckim (powrót na stałą trasę cały czas prosto przez Królowej Jadwigi).
 • Bez zmian kursować będą tramwaje linii nr 1, 6, 7, 8, 11 i 17.
 • Wzdłuż remontowanej trasy PeSTki jeździć będą autobusy "za tramwaj" linii T12:
  OS. SOBIESKIEGO – Szeligowskiego – Księcia Mieszka I – Słowiańska – Zagonowa – Winogrady – Księcia Mieszka I – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Smoleńska – OS. SOBIESKIEGO.
  • Kursy co 3 minuty, poza szczytem co 4 min, wieczorami, w weekend i święta co 5 min
  • Przesiadka pomiędzy autobusami „za tramwaj” a liniami tramwajowymi 4, 10, 15 i 96 możliwa będzie na przystankach „Żniwna” i „Armii Poznań”.
  • Alternatywnie do trasy PST, pasażerowie mogą korzystać z linii autobusowych 174 i 191 i skorzystać z przesiadki na linie 4 i 15 na węźle „Połabska” oraz z linii autobusowych 190 i 193 z przesiadką na linie 11 i 14 na węźle „Piątkowska”. Pasażerowie mogą także korzystać z przesiadek na węźle „Wilczak” (między liniami tramwajowymi 10 i 96 a autobusowymi 174 i 190), „Nad Wierzbakiem” (między liniami tramwajowymi 11 i 14 a autobusową 191), a na odcinku miedzy centrum a stacjami PST „Słowiańska” i „Aleje Solidarności” z linii autobusowej 171.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: