Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strefa parkowania zostanie poszerzona aż do ulicy Palacza? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strefa parkowania zostanie poszerzona aż do ulicy Palacza?
28-07-2022 05:41   Janusz Ludwiczak
Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie wniosku do Miejskiego Inżyniera Ruchu o opracowanie projektu porządkującego parkowanie po południowej stronie ul. Hetmańskiej, na odcinku od ul. Arciszewskiego do ul. Kasprzaka. Radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz idzie o krok dalej i chciałaby, by parkowanie zostało uporządkowane aż do ulicy Palacza i na pozostałym obszarze Łazarza została wprowadzona strefa płatnego parkowania.

Od ubiegłego tygodnia po północnej stronie ulicy Hetmańskiej, pomiędzy Kasprzaka i Reymonta parkowanie odbywa się częściowo na jezdni i chodniku. Tym samym obie nitki na ulicy Hetmańskiej zostały częściowo zawężone. Zgodnie z projektem pasy ruchu mają teraz po 3 metry i 3,25 m szerokości.

To jednak nie koniec zmian na Hetmańskiej. Rada Osiedla Święty Łazarz podjęła uchwałę w sprawie wniosku do Miejskiego Inżyniera Ruchu o opracowanie projektu porządkującego parkowanie po południowej stronie ulicy Hetmańskiej, na odcinku od ul. Arciszewskiego do Kasprzaka.

– Chodzi o uporządkowaniem południowej strony ulicy Hetmańskiej tak samo jak miało to miejsce po ponocnej stronie. Chcielibyśmy, by powstał nowy projekt organizacji ruchu, parkowanie częściowo odbywało się na jezdni – tłumaczył podczas sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Problemy, które projekt powinien rozwiązać, są analogiczne do tych, które występowały po północnej stronie ulicy. Na wąskim chodniku samochody parkują 4 kołami, pozostawiając pieszym przestrzeń znacznie mniejszą niż przewidziane w Standardach Dostępności 2m. Często jest to mniej niż 1,5m. W związku z tym, należy dostosować sposób parkowania do Standardów Dostępności, częściowo przesuwając je na jezdnię - tak, jak zrobiono to po stronie północnej oraz uniemożliwić parkowanie w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań – dodaje Andrzej Janowski.

Radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz poszła jednak o krok dalej.

– Czy nie moglibyśmy rozszerzyć powierzchni tej uporządkowanej aż do ulicy Palacza. Tam wiele miejsc wymaga uporządkowania. Trawniki są rozjeżdżane, chodniki również. Ta powierzchnia stworzy parking buforowy dla mieszkańców przyjeżdżających spoza terenu naszego osiedla. Mieszkańcy często nie mogą znaleźć wolnego miejsca. Wtedy łatwiej mogłoby zostać wprowadzenie strefy płatnego parkowania – stwierdziła radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– To jest bardzo gruby temat, to jest duża powierzchnia. Opracowanie takiej koncepcji zajmie bardzo długo – stwierdził Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Przewodniczący zarządu Andrzej Janowski zaapelował, by skupić się tylko na ulicy Hetmańskiej i nie rozszerzać na razie projektu na kolejne ulice.

– O wiele szybciej prościej jest przygotować projekt dla jednej ulicy niż całego kwartału ulic – zaznaczył radny Andrzej Janowski.

– Jeżeli już teraz zaczniemy projektować parkowanie dla większego obszaru możemy za jednym zamachem zrobić cały obszar – argumentowała radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– O wprowadzenie zmian na Hetmańskiej poprosił nas mieszkaniec. Cztery lata czekałem, by lepiej było po mojej stronie – stwierdził radny Maciej Nowak.

Ostatecznie odbyło się głosowanie nad autopoprawką radnej Agnieszki Michalak-Pietkiwicz, która zakładała objecie obszaru ulic Hetmańskiej, Arciszewskiego, Palacza i Głogowskiej. Za było 2 radnych, przeciw zagłosowało 9, a dwie pozostałe osoby wstrzymały się od głosu.

Ostatecznie 12 głosami za i 1 wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie opracowania projektu uporządkowania parkowania po południowej stronie ulicy Hetmańskiej.

Rada Osiedla Św. Łazarz zamierza jednak zająć się kwestią wprowadzenia w przyszłości strefy płatnego parkowania w rejonie ulic Hetmańskiej – Arciszewskiego – Palacza – Krauthofera – Górecka.

Tymczasem o wprowadzeniu strefy płatnego parkowania myśli jednak Rada Osiedla Górczyn.

– Wprowadzenie strefy płatnego parkowania na Łazarzu spowodowało sytuacje, że mamy zapchane ulice na Górczynie. Wiele osób parkuje teraz na Górczynie i w rejonie wiaduktu przesiada się na tramwaj, dlatego rozmawiamy już o wprowadzeniu strefy, która mogłaby objąć rejon od ulicy Palacza po cmentarz Górczyński i wiadukt. Sytuację ma rozwiązać budowa parkingu park&ride przy pętli Górczyńskiej. Póki co żadnych uchwał w sprawie strefy płatnego parkowania jeszcze nie podjęliśmy – powiedział Wiesław Banaś, przewodniczący Zarządu Osiedla Górczyn.

Póki co nie są prowadzone prace nad rozszerzeniem obszaru strefy płatnego parkowania na dalszą część Łazarza oraz na Górczyn.

– W planach Miasta jest wprowadzenie strefy płatnego parkowania w części Sołacza w 2023 lub 2024 roku. Nie ma konkretnych planów, terminów, kolejności ewentualnego poszerzenie SPP na inne części Poznania np.: Ogrody, Górczyn czy Grunwald. Obszar pomiędzy ul. Hetmańską i Palacza również pojawia się w dyskusjach, ale także nie jest objęty konkretnymi planami – podsumowuje Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.


R E K L A M A

Na razie nie wiadomo kiedy zostaną wprowadzone zmiany w parkowaniu po południowej stronie ulicy Hetmańskiej
Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Strefa płatnego parkowania będzie obowiązywać do 20:00

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Święty Łazarz

Komentarze (5)

31-07-2022 15:48:47
szczun zez łazarza
proszę poszerzyć strefę do komornik !!!!
28-07-2022 23:47:42
swojak
wincy hipsterów, wincy rowerów, wincy kawiarenek!!!wincy!! starych mieszkańców łazarza już prawie nie ma bo łazarz nie nadaje się dla normalnych ludzi do codziennego życia
28-07-2022 21:46:18
emeryt
Temat rzeka. Już parę razy interweniowałem w sprawie nieprawidłowo parkującego samochodu ul. Łukaszewicza 1. SM olewa sprawę bo jest to samochód cygana i się ich boją.
28-07-2022 18:39:01
As
I parkowanie za dnia na Łazarzu nie stanowiło i nie stanowi większego problemu. Dramat zaczyna się od god z17-18 gdy mieszkańcy wracają z pracy więc proszę nie wygłaszać bzdurnych teorii o rozwiązania problemu poprzez rozszerzenie strefy płatnego parkowania. Podobne argumenty już słyszeliśmy gdy wprowadzano strefę z części Łazarza. I co? Mało być tanio ale mieszkańców, potem okazało się że tanio ale tylko przez pierwszy rok. Miałoby więcej wolnych miejsc parkingowych. I co? Wieczorami jak i ch było tak nadal nie ma. Aby zaparkować trzeba czasami krążyć po kilkanaście minut. Więc wszelkiej maści "radni", "eksperci" najpierw pomyślcie, zapoznajcie się z problemem a dopiero potem lansujcie się w mediach.
28-07-2022 18:32:13
As
Brawo kolejna durna inicjatywa. Rzekome 'uporządkowanie" oznacza zabranie kolejnych miejsc parkingowych - tak jak to się dziej na Łazarzu już od kilku lat. Wszyscy mają mieć dobrze poza mieszkańcami - Na Niegolewskich nawet na dużej części nie mogą parkować bo jeden niepełnosprawny nie potrafi wyjechać swoim samochodem więc trzeba mu zrobić ok 50 m miejsca na wyjazd, zakaz parkowania przed bramami, rzekomo wjazdowymi (ciekawe jaki pojazd potrzebuje ok 8 metrów aby wjechać w 90 cm drzwi?, wprowadzenie jednokierunkowych ulic co w przypadku wywozu śmieci blokuje ruch w dużej części dzielnicy. Czekamy kiedy w wyniku "racjonalizacji" ruchu (która kosztowała ok 20 milionów), dojdzie do tragedii bo służby ratunkowe nie dojadą na czas bo akurat będą wywożone śmieci. A co do Miejskiego Inżyniera Ruchu to chyba wybitna osobowość musi być bo sprawił , że Poznań od ubiegłego roku stał się najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce i sukcesywnie walczy o czołowe lokaty na świecie w tym zakresie. Można a nawet trzeba racjonalizować ale z głową a nie od d.. strony. Uporządkować parkowanie jestem za ale należy zacząć od stworzenia miejsc parkingowych a nie tylko stawiać zakazy. A do pani Radnej to nie strefa płatnego parkowania sprawiła, że problemy z parkowaniem obejmują coraz większą część dzielnicy. Co jest za trudne w zrozumieniu, że jeśli w części dzielnicy zabiera się kilkaset miejsce parkingow
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: