Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dziedziniec SP33 zostanie "odbrukowany"? Rada osiedla ubiega się o grant na "zazielenienie boiska" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dziedziniec SP33 zostanie "odbrukowany"? Rada osiedla ubiega się o grant na "zazielenienie boiska"
18-07-2022 09:30   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz przystąpi do konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych dla samorządów pomocniczych. Do konkursu grantowego zgłoszony zostanie projekt "Zielony dziedziniec zamiast betonowej wyspy ciepła na Łazarzu", który zakłada "odbetonowanie dziedzińca" przy Szkole Podstawowej nr 33.

Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 22 czerwca Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła też uchwałę w sprawie przystąpienia do konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych jednostek pomocniczych Miasta – osiedli na 2022 rok. Realizowany ma być projekt "Zielony dziedziniec zamiast betonowej wyspy ciepła na Łazarzu" – zakładający "odbetonowanie" placu przy Szkole Podstawowej nr 33 i zadrzewienie przestrzeni. Na ten cel łazarski samorząd miałby zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie 127 700 złotych. Z kolei w konkursie grantowym można zdobyć maksymalnie 700 tysięcy złotych ze budżetu miasta.

Radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz była jednak temu przeciwna i zgłosiła projekt "zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 77".

– Projekt polega na odbrukowaniu znacznej części powierzchni nieprzepuszczalnej i wprowadzeniu elementów zieleni, w tym zieleni wysokiej. Planowane jest także wprowadzenie strefy edukacyjnej dla najmłodszych oraz elementów błękitno-zielonej infrastruktury. Projekt jest zgodny z „Programem rewitalizacji Dolnego Łazarza”, dzięki jego realizacji może powstać przestrzeń będąca nie tylko ciekawym miejscem dla urozmaicenia zajęć szkolnych, ale także ciekawą ofertą do prowadzenia aktywności na świeżym powietrzu w czasie wolnym. Ponadto w związku z trwającą procedurą pozyskiwania środków z funduszu Unii Europejskiej na termomodernizację budynku szkoły, realizacja projektu pozwoli na stworzenie spójnej, atrakcyjnej całości – tłumaczyła radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– Szkoła Podstawowa nr 77 ma już teren zielony. Poza tym jak czytam w opisie: "centralny plac wyłożony kostką pozostaje w większości bez zmian. Planowana jest tylko częściowa likwidacja kostki". Mamy gotowy projekt dla SP33. Jeśli uda nam się zdobyć grant możemy w przyszłym roku realizować projekt dla SP77 – postulował Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Mamy już gotowy projekt dla Szkoły Podstawowej nr 33, który posiada opinię konserwatora zabytków. Nie możemy zgłosić dwóch projektów. Musimy wybrać albo projekt SP33 albo SP77 – wskazywał Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie poddano pod głosowanie poprawkę w sprawie zgłoszenia projektu "Zagospodarowania tereny Szkoły Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego 50". Za były tylko 2 radne: Sylwia Badzińska i wnioskodawczyni (Agnieszka Michalak-Pietkiewicz). Pozostałych 12 głosujących radnych było przeciw.

Tak więc do konkursu grantowego został zgłoszony projekt "Zielony dziedziniec zamiast betonowej wyspy ciepła na Łazarzu".

– Celem projektu jest odbetonowanie dziedzińca przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Wyspiańskiego/Jarochowskiego i stworzenie z niego przyjaznej, zielonej, zadrzewionej przestrzeni. Obecnie dziedziniec jest dużą, wyasfaltowaną „wyspą ciepła’, niemal pozbawioną zieleni. Celem projektu jest usunięcie bitumicznej nawierzchni z placu, posadzenie drzew, stworzenie przyjaznej, zielonej przestrzeni, z uwzględnieniem małej retencji i adaptacji do zmian klimatu – czytamy w uzasadnieniu.

Jak już informowaliśmy ostatnia sesja Rady Osiedla Święty Łazarz rozpoczęła się od wyboru nowego przewodniczącego rady. Został nim Marcin Pakuła, który zajmuje się sprawami związanymi z przestrzenią publiczną, parkowaniem.

Zmiany w prezydium Rady Osiedla Św. Łazarz rozpoczęły się pod koniec maja, gdy decyzją 12 radnych (przy sześciu głosach przeciw) z funkcji stanowiska Przewodniczącej Zarządu Osiedla została odwołana radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Dwa tygodnie później na to stanowisko wybrano Andrzeja Janowskiego, ówczesnego Przewodniczącego Rady Osiedla, który złożył tym samym rezygnację z pełnienia dotychczasowej funkcji.

Jakie są różnice między przewodniczącym Rady Osiedla a przewodniczącym Zarządu Osiedla?
Przewodniczący Rady Osiedla – funkcję tą można przerównać do marszałka Sejmu czy przewodniczącego Rady Miasta. Przewodniczący Rady Osiedla organizuje pracę rady i komisji, nadzoruje prowadzenie głosowań i porządku obrad posiedzenia, przewodniczy obradom. Przewodniczący Zarządu Osiedla – to jednak znacznie ważniejsza funkcja, którą można poniekąd porównać do prezydenta miasta, burmistrza czy nawet premiera. Osoba sprawująca tą funkcję nie musi być co prawda członkiem Rady Osiedla, ale zarządza wszystkim co dotyczy osiedla – planuje budżet, odpowiada za mienie, wnosi projekty uchwał, zajmuje się wykonaniem realizacji zadań, uczestnicy w spotkaniach z przedstawicielami miejskich jednostek. Jest to organ wykonawczy Rady Osiedla.

W dalszej części sesji łazarscy radni udzielili rekomendacji dla Fundacji Otwarta Strefa Kultury w sprawie organizacji zajęć kulturalnych.

– Projekt "Kultura Bliskości" zakłada organizację konkursu na działania kulturalne odbywające się w Inkubatorze Kultury Pireus. Wsparcie w kwocie 2 tys. zł otrzyma 5 inicjatyw. Głównym celem jest wsparcie artystycznej współpracy nacelowanej na stworzenie przestrzeni do dyskusji pomiędzy artystami i odbiorcami. Założeniem konkursu jest wsparcie twórców i animatorów kultury poprzez sfinansowanie wybranych do realizacji prac konkursowych oraz wsparcie techniczne, promocyjne i merytoryczne – objaśniała Agnieszka Szablikowska-Trusewicz, wiceprezes Fundacji Otwarta Strefa Kultura.

Za udzieleniem dotacji w kwocie 2 tys. zł było 15 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Na zakończenie sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła jeszcze uchwały w sprawie zagospodarowania zielenią ulicy Kanałowej, Karwowskiego i Wyspiańskiego. Wszystkie projekty przewidują "odbrukowanie" części chodnika i przeznaczenie przestrzeni na nasadzenie drzew i krzewów oraz wyznaczenie miejsc na stojaki rowerowe.

W środę o godz. 18:30 odbędzie się kolejna, już 43. sesja Rady Osiedla Św. Łazarz. Radni ustalą listę zadań remontowych w placówkach oświatowych na 2023 r., podejmą także uchwałę w sprawie wniosku do Miejskiego Inżyniera Ruchu o opracowanie projektu porządkującego parkowanie po południowej stronie ulicy Hetmańskiej, na odcinku od ul. Arciszewskiego do ul. Kasprzaka, a także będą wnioskować do Prezydenta Miasta Poznania o zamontowanie elementu zacieniającego nad strefą zabaw dla dzieci na Rynku Łazarskim oraz podejmą stanowisko w sprawie przekazania przez władze Poznania dawnego budynku kina Olimpia na rzecz Akademii Muzycznej oraz wsparcia zespołu Sceny Roboczej.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXXLII (zwyczajna-zdalna) 22.06.2022 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: