Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z sołtysówką? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z sołtysówką?
20-06-2022 14:48   Janusz Ludwiczak
Czy jest szansa na uratowanie cennego dla Łazarza zabytku, jakim jest dawna willa sołtysa Łazarza, Adama Jeske? Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz organizuje okrągły stół, do którego zaprosili właścicieli, konserwatora zabytków przedstawicieli Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce we wrześniu 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

We wrześniu 2016 r. willa po sołtysie wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł. Nieruchomość jednak nie znalazła nowego właściciela. Pod koniec ubiegłego roku obiekt został ponownie wystawiony na sprzedaż. Okazuje się, że był już inwestor, który planował wyremontować sołtysówkę, ale w dalszej części działki chciał wybudować nowy budynek.

– Inwestor przedstawiał nam bardzo poważne plany. Były przymiarki projektowe, by zrobić zabudowę w głębi działki z zachowaniem sołtysówki, która miała zostać wyremontowana i zrewitalizowana. Na razie są to plany – mówiła nam w 2018 r. Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Dziś o godz. 18:00 w Inkubaturze Kultury "Pireus" przy ul. Głogowskiej 35 (róg Gąsiorowskich) odbędzie się okrągły stół dotyczący przyszłości "Sołtysówki".

– "Sołtysówka" szanse na uratowanie cennego dla Łazarza zabytku Rola samorządu i organizacji społecznych. Diagnoza i plan działań. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody oraz Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz zapraszają do udziału w debacie dotyczącej dalszych losów zabytkowego budynku Sołtysówki przy ul. Głogowskiej, który z roku na rok ulega degradacji – zapowiadają organizatorzy.


Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (6)

23-06-2022 21:24:44
L.Domasłowska
W KMP jak i na zebraniu była mowa o historii "sołtysówki". Adam Jeske mieszkał w miejscu obecnie stojącego budynku. Było to założenie powierzchnią odpowiadające obecnemu obiektowi, ale jednokondygnacyjne z dwuspadowym dachem ustawionym kalenicowo do ulicy oraz bocznymi budynkami gospodarczymi w miejscu obecnych. Formą odpowiadał typowej zagrodzie bamberskiej. Po śmierci Adama Jeske w 1896 r. mieszkali w nim nadal wdowa Maria z d. Hirsch oraz syn Andreas Jeske (wikary k. św. Marcina). To on w miejscu starych zabudowań postawił ok. 1902 r. obecny dom i był jego właścicielem do śmierci w 1927 r. Tak więc założenie nie pochodzi z czasów Adama Jeskego, ale mówi o historii tego miejsca i przywołuje tym samym pamięć o znanym sołtysie gminy św. Łazarz.
22-06-2022 22:07:53
pc
@REDAKCJA Liliana Krantz-Domasłowska: Dawna Głogowska - tu się mieszkało,handlowało,żyło w: Kronika Miasta Poznania 3/2019 s.71
21-06-2022 20:20:37
maciej
@redakcja-własnie na tym spotkaniu-o historii "sołtysówki" mówiła dr. Liliana Krantz- Domasłowska... dostępne źródła historyczne
21-06-2022 16:59:26
REDAKCJA
@maciej: Proszę o źródło.
21-06-2022 15:04:16
maciej
Błąd w opisie-dom wybudował w 1902- syn Andrzej i mieszkał tam z mamą - wdową po Adamie Jeske,- czyli budynek nie był "domem sołtysa" tylko domem rodziny dawnego sołtysa wsi Łazarz.
21-06-2022 13:52:24
albin
Nie będę mógł być, ale proszę obecnych o zwrócenie uwagi na kompletnie dziurawy dach - a, jak wiemy, od dziurawego dachu gnije drewniana konstrukcja i skutek będzie podobny do 'przypadkowych' pożarów. Zabytek sam się zawali i po problemie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: