Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni przeszli w procesji przez Rynek Łazarski {◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni przeszli w procesji przez Rynek Łazarski {◎GALERIA ZDJĘĆ}
17-06-2022 06:31   Janusz Ludwiczak
W czwartek przypadło święto Bożego Ciała. Procesja z Parafii Matki Boskiej Bolesnej po dwuletniej przerwie związane z przebudową znów przeszła przez Rynek Łazarski.

Tradycyjnie procesje w łazarskich parafiach odbyły się po południu. Jeden z ołtarzy znajdował się na nowym Rynku Łazarskim. Wierni z Parafii Matki Boskiej Bolesnej przeszli starą trasą – ulicami: Stablewskiego, Dmowskiego do Rynku Łazarskiego, a następnie ulicą Głogowską przeszli pod Grotę, gdzie znajdował się ostatni ołtarz. W uroczystości wziął również chór Doloros.

W Parafii Chrystusa Sługi wierni za Najświętszym Sakramentem przeszli tym razem z kościoła św. Krzyża na Górczynie ulicami: Częstochowską i Jarochowskiego do kościoła przy Palacza.

W Parafii Św. Anny procesja rozpoczęła się o godz. 16:00 nieszporami, które zostały odprawione w kościele przy ul. Matejki. Po nim wierni przeszli do czterech ołtarzy ulicami: Matejki, Niegolewskich, Jarochowskiego i Limanowskiego.

Z kolei w Parafii Michała Archanioła procesja odbyła się tradycyjnie po mszy św. o godz. 15:00, po czym wierni przeszli ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Konopnickiej, Matejki, Grunwaldzką i Śniadeckich do czterech ołtarzy.

Boże Ciało, czyli święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni idąc ulicami manifestują wiarę w Boga oraz wspominają ostatnią wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina.
W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto biskup Nanker w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu w Polsce był kościół poznański kościół Bożego Ciała.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: